# 1 najgorszy chleb do jedzenia na wysoki poziom cukru we krwi, mówi dietetyk – jedz to nie to

Wysoki poziom cukru we krwi lub hipoglikemiadzieje się, gdy we krwi znajduje się zbyt dużo cukru z powodu brak insuliny w organizmie. Kilka czynników może przyczynić się do uzyskania wysokiego poziomu cukru we krwi, takich jak zła żywność i wybór napojów, brak aktywności fizycznej i choroby. Nieleczona hiperglikemia może prowadzić do powikłań, które wpływają na ogólny stan zdrowia, takich jak oczy, nerki, nerwy i serce, dlatego ważne jest, aby spróbować obniżyć poziom cukru we krwi do umiarkowanych poziomów.

Chociaż węglowodany są niezbędne dla twojego organizmu, musisz uważać, jakie jesz, zwłaszcza gdy zarządzasz wysoki poziom cukru we krwi. Istnieją różne rodzaje chleb, na przykład, które są zdrowsze niż inne. Według dr Lisa Young, RDNautor książki Wreszcie pełny, wreszcie szczupły i członkiem naszego rada ekspertów medycznychten najgorszy chleb do jedzenia na wysoki poziom cukru we krwi to rafinowane zboże bez dodatku błonnika.

„Ludzie z wysokim poziomem cukru we krwi powinni spożywać chleb bogaty w błonnik, z co najmniej trzema gramami błonnika na kromkę” – mówi Young. „Chleb z dodatek cukru jest również problematyczny, ponieważ może jeszcze bardziej podnieść poziom cukru we krwi. Błonnik pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi.”

Istnieją dwa rodzaje węglowodanów: proste i złożone. Proste węglowodany składają się z cukrów, takich jak fruktoza i glukoza, które mają prostą strukturę chemiczną składającą się tylko z jednego lub dwóch cukrów. Węglowodany złożone mają bardziej złożone struktury chemiczne, z trzema lub więcej połączonymi ze sobą cukrami. Ponadto trawią je dłużej, co oznacza, że ​​mają mniejszy bezpośredni wpływ na poziom cukru we krwi, powodując jego stopniowy wzrost.

Chociaż węglowodany złożone są pozornie lepsze w przypadku wzrostu poziomu cukru we krwi, Harvard TH Chan School of Public Health stwierdza, że podział węglowodanów na proste i złożone nie uwzględnia wpływu węglowodanów na poziom cukru we krwi i choroby przewlekłe. Dlatego indeks glikemiczny jest ważny przy zarządzaniu poziomem cukru we krwi.

chleb pszenny
Shutterstock

ten indeks glikemiczny (GI) jest miarą tego, jak szybko i o ile konkretna żywność może spowodować wzrost poziomu cukru we krwi po jedzeniu w skali od 0 do 100. Zazwyczaj pokarmy bogate w błonnik nie zawierają tylu przyswajalnych węglowodanów, więc spowalnia tempo trawienia i powoduje bardziej stopniowy i niższy wzrost poziomu cukru we krwi. Ziarna, które zostały zmielone i rafinowane — pozbawione otrębów i zarodków — mają wyższy indeks glikemiczny niż minimalnie przetworzone pełne ziarna.

Według Harvardu żywność o wysokim indeksie glikemicznym, taka jak chleb pszenny, są szybko trawione i powodują znaczne wahania poziomu cukru we krwi. Głoszą również, że spożywanie wielu pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym może prowadzić do zwiększonego ryzyka cukrzyca typu 2, choroba sercai nadwagę.

Young sugeruje zastąpienie rafinowanego chleba zbożowego chlebem pełnoziarnistym, takim jak pełnoziarnisty, Ezechiellub te na bazie owsa.

ZWIĄZANE Z: Dietetyk mówi, że nr 1 najgorsze jedzenie, jeśli jesteś w stanie przedcukrzycowym

Kayla Garritano

Kayla Garritano jest pisarzem sztabowym do „Eat This, Not That”! Ukończyła studia na Hofstra University, gdzie ukończyła dziennikarstwo oraz podwójne dyplomy z marketingu i kreatywnego pisania. Czytaj więcej

Leave a Comment