10-sekundowy test równowagi może przewidzieć długowieczność

W przypadku osób starszych możliwość krótkiego utrzymania równowagi na jednej nodze może przewidzieć, jak długo będą żyć.

Osoby, które nie przeszły 10-sekundowego testu równowagi stania na jednej nodze, były prawie dwukrotnie bardziej narażone na śmierć w ciągu następnych 10 lat, według raport opublikowany we wtorek w British Journal of Sports Medicine.

W przeciwieństwie do wydolności tlenowej, elastyczności i siły mięśni, równowaga utrzymuje się do szóstej dekady życia, po czym gwałtownie zanika, zauważają brazylijscy naukowcy.

Dokładnie, dlaczego utrata równowagi może przewidzieć ryzyko śmierci, nie jest jeszcze znane, powiedział główny autor badania, dr. Claudio Gil Soares de Araújo, lekarz sportu i ćwiczeń fizycznych oraz dyrektor ds. badań i edukacji w Klinice Medycyny Wysiłkowej-CLINIMEX w Rio de Janeiro.

Ale słaba równowaga i sprawność mięśniowo-szkieletowa mogą być powiązane z kruchością u osób starszych, napisał Araújo w e-mailu.

„Ludzie w podeszłym wieku, którzy upadają, są narażeni na bardzo wysokie ryzyko poważnych złamań i innych powiązanych powikłań”, napisał Araújo. „Może to mieć wpływ na wyższe ryzyko śmiertelności”.

Sprawdzanie równowagi na jednej nodze, nawet przez te kilka sekund, może być cennym sposobem określenia czyjegoś ryzyka upadku. A Raport 2019 odkryli, że liczba zgonów z powodu upadków osób w wieku 75 lat lub starszych wzrasta w Stanach Zjednoczonych

„Pamiętaj, że regularnie musimy pozostawać w jednej nodze, wysiadać z samochodu, wspinać się lub schodzić po stopniach lub schodach i tak dalej” – powiedział Araújo.

Araújo i jego koledzy badali wcześniej związek między zdolnością ruchu a długowiecznością. A badanie 2016 odkryli, że zdolność ludzi do siedzenia na podłodze, a następnie wstawania bez użycia rąk lub kolan do podparcia, może przewidzieć ryzyko śmierci w ciągu następnych sześciu lat.

Jak równowaga przewiduje długowieczność?

Aby zbadać, czy test równowagi może ujawnić wgląd w ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu następnej dekady, Araújo i jego zespół ponownie przeanalizowali dane z badania kohortowego CLINIMEX z 1994 r., w którym oceniono powiązania między sprawnością fizyczną, czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego i ryzyko rozwoju złego stanu zdrowia i śmierci.

W nowym raporcie naukowcy skupili się na 1702 uczestnikach w wieku od 51 do 75 lat – średni wiek 61 lat – podczas pierwszego badania kontrolnego, podczas którego zbierano pomiary masy ciała, obwodu talii i tkanki tłuszczowej. Badacze uwzględnili w swojej analizie tylko osoby, które potrafiły chodzić stabilnie.

Podczas pierwszej kontroli uczestnicy zostali poproszeni o stanie na jednej nodze przez 10 sekund bez trzymania się czegokolwiek, aby się podeprzeć. Uczestników, którym pozwolono na trzy próby, poproszono o umieszczenie przedniej części podniesionego jedzenia z tyłu nośnej nogi, trzymając jednocześnie ręce po bokach i patrząc prosto przed siebie.

Ogólnie jeden na pięciu nie zdał testu.

Naukowcy zauważyli, że niezdolność do zdania testu wzrastała wraz z wiekiem. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy nie przeszli testu, byli zwykle w gorszym stanie zdrowia niż ci, którzy zdali test, przy czym większy odsetek to osoby otyłe, cierpiące na choroby układu krążenia i niezdrowy poziom cholesterolu we krwi. Cukrzyca typu 2 występowała trzykrotnie częściej wśród osób, które nie przeszły testu, niż tych, które zdały.

Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć, BMI, historia chorób serca, nadciśnienie, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu, naukowcy odkryli, że ryzyko śmierci w ciągu 10 lat było 1,84-krotnie wyższe u uczestników, którzy nie przeszli testu równowagi.

Dobra wiadomość, powiedział Araújo, jest taka, że ​​„nigdy nie jest za późno na poprawę równowagi poprzez specjalny trening. Kilka minut dziennie – w domu lub na siłowni może bardzo pomóc ”.

Badania takie jak te dostarczają naukowej podstawy do decydowania o rodzajach pomiarów, które pomogą ocenić, jak dobrze dana osoba funkcjonuje fizycznie, powiedział dr. John W. Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Columbia.

Podczas fizycznego, lekarze zazwyczaj sprawdzają serca, płuca, cholesterol i ciśnienie krwi. Ale w większości nie mierzą, w jakim stanie są ludzie, powiedział Rowe.

Jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent ma problemy z równowagą, można przepisać program, który pomoże poprawić kondycję i równowagę.

„A jeśli lekarz poprosi pacjenta, aby stanął na jednej nodze, a pacjent powie „co z tego pożytku”, lekarz może powiedzieć, że jest artykuł pokazujący, że to może przewidzieć oczekiwaną długość życia” – powiedział Rowe.

Leave a Comment