3 osoby, które przeżyły masakrę w Tulsa, otrzymują darowiznę w wysokości 1 miliona dolarów

Trzech znanych pozostałych ocalałych z masakry z 1921 r., w której biały tłum zabił setki czarnych mieszkańców w TulsaOkla.otrzymali darowiznę w wysokości 1 miliona dolarów od grupy filantropijnej, sfrustrowanej tym, że wymiar sprawiedliwości nie wypłacił im jeszcze odszkodowania.

101-letni Hughes Van Ellis, 108-letni Viola Fletcher i 107-letnia Lessie Benningfield Randle przeżyli szał, w którym tłum spalił ponad 1250 domów i wymazał lata sukcesów Czarnych w Greenwood. Kiedyś dynamicznie rozwijająca się dzielnica znana jako Czarna Wall StreetGreenwood składało się z około 40 bloków restauracji, hoteli i teatrów należących i prowadzonych przez czarnych przedsiębiorców.

To było wśród najgorsze rasistowskie ataki terrorystyczne w historii USA. Ponad 100 lat później oni i ich rodziny nigdy nie otrzymali żadnej rekompensaty za masakrę od urzędników państwowych lub miejskich.

„Te rodziny, które zostały wyraźnie skrzywdzone, nigdy tak naprawdę nie miały poczucia zwrotu kosztów” – powiedział Ed Mitzen, przedsiębiorca i współzałożyciel organizacji Business for Good, który w środę w Tulsa wręczył ocalałym czek, który miał być równo podzielony między nich.

„To, co się stało, jest bezdyskusyjne” Mitzen powiedział, dodając: „wydawało się, że władze, które są w stanie, próbowały wyczerpać czas na tych ludzi”.

W 2020 r. ocaleni z masakra a potomkowie ofiar złożyli pozew, twierdząc, że muszą otrzymać odszkodowanie za poniesione straty. Wcześniej w tym miesiącu, sędzia orzekł że sprawa może być częściowo kontynuowana.

„Ocalałe rodziny wywalczyły w sądzie prawo do wystąpienia na drogę sądową” – pan. – powiedział Mitzen. „Po prostu myśleliśmy, że to śmieszne”.

Michael E. Swartz, prawnik reprezentujący pozostałych przy życiu i potomków w sprawie, powiedział w czwartek telefonicznie, że jeszcze nie otrzymał pisemnego orzeczenia od sędziego informującego, kiedy sprawa może się toczyć.

Ike Howard, 55 lat, wnuk pani. Fletcher, jeden z trzech ocalałych, opisał darowiznę jako „błogosławieństwo”, które uhonorowało żywe ofiary i okropności, które przeżyły, umożliwiając im wygodne cieszenie się ostatnimi latami ich życia.

„Żyją z bólem i nie śpią w nocy” Howard powiedział, dodając, że jego babcia, która… zeznawał na rozprawie w zeszłym roku, tuż przed stuleciem masakry, czasami przeżywała koszmary, w których wspominała wydarzenia. Powiedział, że jej przypomni: „Jestem tu z tobą. Jesteśmy w 2022, nie w 1921. ”

Pan. Howard powiedział, że był „absolutnie powalony” prezentem, dodając, że jego babcia planowała wydać pieniądze na remonty, a także wkład w edukację uniwersytecką swoich wnuków. „Chce się upewnić, że wyjdą na lepszy start” – powiedział.

Regina Goodwin, przedstawicielka Demokratów z Tulsy, której pradziadkowie posiadali majątek zniszczony podczas masakry, pochwaliła pana. Mitzen za to, co opisała jako „niezwykle hojny i uprzejmy” gest.

Dodała jednak, że „istnieje różnica między hojnością a sprawiedliwością”. Ciągła walka o odszkodowania będzie trwała, pani. Dodano Goodwina. „Nie powinno się ich w ogóle mylić”.

Leave a Comment