30-latek z ochrypłym głosem, ból pleców ze zdiagnozowanym rakiem płuc

  • U zdrowego mężczyzny z bólem pleców i ochrypłym głosem zdiagnozowano później zaawansowanego raka płuc.
  • Objawy były spowodowane guzami kręgosłupa, które zakłócały jego struny głosowe.
  • Rak płuc może być trudny do wczesnego wykrycia, więc skontaktuj się z lekarzem, jeśli objawy, takie jak ból w klatce piersiowej i kaszel, utrzymują się.

Sprawny, skądinąd zdrowy 30-latek, po tym jak doświadczył bólu pleców i ochrypkiego głosu, zdiagnozowano raka płuca w 4. stopniu zaawansowania. DZIŚ zgłoszone.

Jordan Turko, przedsiębiorca mieszkający w Edmonton w stanie Alberta, powiedział DZISIAJ, że jego objawy zaczęły się na początku 2022 r. i początkowo podejrzewał COVID-19, ponieważ święta wywołały niedawny wzrost przypadków związanych z wariantem omicron.

Kiedy objawy utrzymywały się, a ból pleców przerodził się w głęboki ból w dolnej części pleców, miednicy i nogach, Turko powiedział, że w lutym odwiedził przychodnię.

Lekarze powiedzieli Turko, że seria testów, w tym biopsja, prześwietlenie klatki piersiowej i tomografia komputerowa, ostatecznie ujawniła 4-calowy guz, który prawdopodobnie rozpoczął się w styczniu i szybko się rozrastał.

Guz owinął się wokół jego tętnicy płucnej, a inne rosły wzdłuż kręgosłupa i rozprzestrzeniły się na węzły chłonne, wątrobę, miednicę i kości nóg.

Turko powiedział, że poprzednio był w doskonałym zdrowiu, ćwiczył sześć dni w tygodniu i był fanem gorącej jogi, więc diagnoza była szokiem.

„Kto by się tego domyślił? Nawet teraz, z perspektywy czasu, kto by pomyślał:„ Och, bolą cię plecy. Masz raka płuc ”- powiedział.

Rak płuc jest niezwykle rzadki w młodszych populacjach, z większość przypadków występuje u osób w wieku 65 lat i starszychi o 1,4% u osób poniżej 35zgodnie z badaniami.

„Rak nie dyskryminuje, także młodych ludzi. Uważaj na swoje zdrowie” – powiedział DZISIAJ Turko.

Rak płuc może mieć różne objawy lub nie mieć żadnych objawów aż do zaawansowanych stadiów

Zauważalne objawy raka płuc mogą nie pojawić się, dopóki choroba nie postępuje, w przeciwieństwie do innych form raka, które są łatwiejsze do wykrycia (i leczenia) wcześnie, według Medycyna Johnsa Hopkinsa.

W niektórych przypadkach, objawy raka mogą być subtelne lub łatwo pomylić z innymi chorobami, takimi jak zmęczenie, kaszel, ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, niewyjaśnione


utrata wagi

lub utrata apetytu.

Jeśli objawy nie ustępują lub nie stają się bardziej nasilone, takie jak odkrztuszanie krwi, ważne jest, aby udać się do lekarza. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne.

Osoby o wyższym ryzyku, takie jak palacze, lub z możliwymi nawracającymi objawami, powinny rozważyć wczesne badanie przesiewowe, zgodnie z Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne.

Uporczywy ochrypły głos, którego doświadczył Turko, może być częstym objawem raka płuc, spowodowanym przez guz uderzający w nerwy struny głosowej, powodując paraliż. Nieleczony guz kręgosłupa mógł również spowodować bardziej rozpowszechniony paraliż, martwili się lekarze, co skłoniło ich do zalecenia pilnej radioterapii.

U młodych pacjentów czasami można przeoczyć objawy rakaw tym osoby w wieku 20 i 30 lat, informował wcześniej Insider.

Leave a Comment