6 zabitych, 30 rannych w strzelaninie podczas parady 4 lipca w rejonie Chicago

PARK GÓRSKI, il. (AP) — Rewolwerowiec na dachu otworzył ogień podczas parady z okazji Dnia Niepodległości na przedmieściach Chicago w poniedziałek, zabijając co najmniej sześć osób, raniąc co najmniej 30 i wysyłając setki maszerujących, rodziców z wózkami i dzieci na rowerach uciekających w przerażeniu, policja powiedział.

Władze poinformowały, że mężczyzna wymieniony jako osoba zainteresowana strzelaniną został zatrzymany przez policję w poniedziałek wieczorem po godzinnej obławie w Highland Park, zamożnej społeczności liczącej około 30 000 osób na północnym wybrzeżu Chicago.

Strzelanina z 4 lipca była ostatnią katastrofą rytuały amerykańskiego życia. Szkoły, kościoły, sklepy spożywcze, a teraz także parady społeczne stały się w ostatnich miesiącach terenami śmierci. Tym razem nastąpił rozlew krwi, gdy naród próbował znaleźć powód do świętowania jego założenie i więzi, które wciąż go trzymają.

„Zdecydowanie uderza o wiele mocniej, gdy jest to nie tylko twoje rodzinne miasto, ale także tuż przed tobą” – powiedział mieszkaniec Ron Tuazon, gdy on i jego przyjaciel wrócili na trasę parady w poniedziałek wieczorem, aby odzyskać krzesła, koce i dziecięcy rower. i jego rodzina porzuciła, gdy zaczęła się strzelanina.

„To jest teraz powszechne” – powiedział Tuazon o tym, co nazwał kolejnym amerykańskim okrucieństwem. „Już nie mrugamy. Dopóki nie zmienią się przepisy, będzie mniej więcej tak samo”.

Strzelanina miała miejsce w miejscu na trasie parady, gdzie wielu mieszkańców wcześniej w ciągu dnia ustawiło najlepsze punkty widokowe na coroczne świętowanie. Dziesiątki wystrzelonych pocisków spowodowały ucieczkę setek paradowiczów – niektórzy widocznie zakrwawieni. Pozostawili po sobie ślad porzuconych przedmiotów, które ukazywały nagle, brutalnie zakłócone życie: na wpół zjedzony worek chipsów ziemniaczanych; pudełko czekoladowych ciasteczek wyrzucone na trawę; czapka dziecięca Chicago Cubs.

„Nie ma bezpiecznego miejsca” – powiedziała 73-letnia mieszkanka Highland Park, Barbara Harte, która trzymała się z dala od parady, obawiając się masowej strzelaniny, ale później odważyła się wyjść z domu.

Szef policji Highland Park Lou Jogmen powiedział, że policjant zatrzymał Roberta E. Crimo III około pięciu mil na północ od miejsca strzelaniny, kilka godzin po tym, jak policja opublikowała zdjęcie mężczyzny i zdjęcie jego srebrnej Hondy Fit, i ostrzegł opinię publiczną, że jest prawdopodobnie uzbrojony i niebezpieczny. Władze początkowo podały, że ma 22 lata, ale biuletyn FBI i media społecznościowe Crimo podały, że ma 21 lat.

stosunek
Miniatura wideo z YouTube

Policja odmówiła natychmiastowego zidentyfikowania Crimo jako podejrzanego, ale stwierdziła, że ​​zidentyfikowanie go jako osoby zainteresowanej, publiczne udostępnienie jego nazwiska i innych informacji było poważnym krokiem.

Rzecznik Lake County Major Crime Task Force powiedział na konferencji prasowej, że „kilka zmarłych ofiar” zmarło na miejscu, a jedna została zabrana do szpitala i tam zmarła. Policja nie ujawniła szczegółów dotyczących ofiar lub rannych.

Jennifer Banek, koroner hrabstwa Lake, powiedziała, że ​​pięć osób zabitych podczas parady to dorośli, ale nie ma informacji na temat szóstej ofiary, która została zabrana do szpitala i tam zmarła. Jednym z zabitych był obywatel Meksyku, Roberto Velasco, dyrektor do spraw Ameryki Północnej, powiedział na Twitterze w poniedziałek. Powiedział, że dwóch innych Meksykanów zostało rannych.

Centrum Zdrowia Uniwersytetu NorthShore otrzymało 26 pacjentów po ataku. Wszyscy oprócz jednego mieli rany postrzałowe, powiedział dr. Brigham Temple, dyrektor medyczny ds. gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych. Ich wiek wahał się od 8 do 85 lat, a Temple oszacował, że czterech lub pięciu pacjentów było dziećmi.

Temple powiedział, że 19 z nich zostało wyleczonych i zwolnionych. Inni zostali przeniesieni do innych szpitali, natomiast dwóch pacjentów w stabilnym stanie pozostało w szpitalu Highland Park.

„To druzgocące, że celebracja Ameryki została rozerwana przez naszą wyjątkowo amerykańską plagę”, Illinois Gov. JB Pritzker powiedział na konferencji prasowej.

„Jestem wściekły, ponieważ nie musi tak być… podczas gdy świętujemy 4 lipca tylko raz w roku, masowe strzelaniny stały się cotygodniową – tak, cotygodniową – amerykańską tradycją”.

Strzelec otworzył ogień około 10:15, kiedy parada trwała około trzech czwartych, podały władze.

Komendant policji w Highland Park, Chris O’Neill, dowódca zdarzenia na miejscu zdarzenia, powiedział, że bandyta najwyraźniej użył „karabinu o dużej mocy”, aby wystrzelić z miejsca na szczycie budynku komercyjnego, gdzie „bardzo trudno go było zobaczyć”. Powiedział, że karabin został odzyskany na miejscu. Policja znalazła również drabinę przymocowaną do budynku.

„Bardzo przypadkowy, bardzo celowy i bardzo smutny dzień” – powiedział Covelli.

Prezydent Joe Biden powiedział w poniedziałek, że on i pierwsza dama Jill Biden byli „zszokowani bezsensowną przemocą z użyciem broni, która po raz kolejny przyniosła smutek amerykańskiej społeczności w tym Dniu Niepodległości”.

Biden podpisał ustawę o szeroko zakrojonej ustawie o przemocy z użyciem broni uchwalony przez Kongres w ciągu dziesięcioleci, kompromis, który wykazał zarówno postęp w od dawna nierozwiązywalnej kwestii, jak i głęboko zakorzeniony podział partyzancki, który utrzymuje się.

Gdy rozeszła się wiadomość o aresztowaniu, mieszkańcy, którzy skulili się w domach, zaczęli wychodzić na zewnątrz, niektórzy szli w kierunku miejsca, w którym doszło do strzelaniny. Kilka osób stało i wpatrywało się w scenę, z porzuconymi kocami piknikowymi, setkami leżaków i plecakami wciąż tam, gdzie były, gdy zaczęła się strzelanina.

Policja uważa, że ​​był tylko jeden strzelec, ale ostrzegała, że ​​nadal powinien być uważany za uzbrojonego i niebezpiecznego. Kilka pobliskich miast odwołało imprezy, w tym parady i fajerwerki, niektóre z nich zauważyły, że strzelec z Highland Park wciąż był na wolności. Chicago White Sox ogłosił również na Twitterze, że planowany pokaz sztucznych ogni po meczu został odwołany z powodu strzelaniny.

Ponad 100 funkcjonariuszy organów ścigania zostało wezwanych na miejsce parady lub wysłanych, aby znaleźć podejrzanego strzelca.

Kilkunastu policjantów otoczyło w poniedziałek dom, który w Highland Park został wymieniony jako adres przestępstwa. Niektórzy oficerowie trzymali karabiny, gdy wpatrywali się w dom. Policja zablokowała drogi prowadzące do domu w wysadzanej drzewami okolicy w pobliżu pola golfowego, pozwalając tylko wybranym samochodom organów ścigania przez ciasny obwód zewnętrzny.

Crimo, który występuje pod imieniem Bobby, był aspirującym raperem o pseudonimie Awake the Rapper, publikującym w mediach społecznościowych dziesiątki filmów i piosenek, niektóre złowrogie i brutalne.

W jednym animowanym filmie, który został usunięty przez YouTube, Crimo rapuje o armiach „chodzących w ciemności”, gdy pojawia się rysunek przedstawiający mężczyznę celującego w karabin, ciało na ziemi i inną postać z rękami w górze w oddali. Późniejsze ujęcie pokazuje zbliżenie klatki piersiowej z wylewającą się krwią i kolejny samochód policyjny przyjeżdżający, gdy strzelec trzyma ręce w górze.

W innym filmie, w którym Crimo pojawia się w klasie w czarnym kasku rowerowym, mówi, że jest „jak lunatyk… wiem, co muszę zrobić”, po czym dodaje: „Wszystko do tego doprowadziło. Nic mnie nie powstrzyma, nawet ja sam.”

Ojciec Crimo, Bob, wieloletni właściciel delikatesów, bezskutecznie startował w wyborach na burmistrza Highland Park w 2019 roku, nazywając siebie „osobą dla ludzi”.

Highland Park to zwarta społeczność około 30 000 osób położona nad brzegiem jeziora Michigan na północ od Chicago, z rezydencjami i rozległymi posiadłościami nad jeziorem, które od dawna przyciągają bogatych, a czasem sławnych, w tym legendę NBA Michaela Jordana, który mieszkał w miasto przez lata, kiedy grał w Chicago Bulls. John Hughes nakręcił w tym mieście fragmenty kilku filmów, w tym „Dzień wolny Ferrisa Buellera”, „Szesnaście świec” i „Dziwaczna nauka”.

Złowieszcze oznaki radosnego wydarzenia nagle zamieniły się w przerażenie po obu stronach Central Avenue, gdzie doszło do strzelaniny. Dziesiątki wózków dziecięcych — niektóre z amerykańskimi flagami, porzucone rowery dziecięce i kask ozdobiony wizerunkami Kopciuszka. Podczas ucieczki ludzie przewracali koce, leżaki, kawę i butelki z wodą.

Gina Troiani i jej syn byli w kolejce ze swoją klasą żłobka gotową do wyjścia na trasę parady, kiedy usłyszała głośny dźwięk, który uważała za fajerwerki – dopóki nie usłyszała ludzi krzyczących o strzelcu. Na nagraniu, które Troiani nakręciła telefonem, niektóre dzieci są wyraźnie zaskoczone głośnym hałasem i schodzą na pobocze, gdy w pobliżu wycie syreny.

„Po prostu zaczęliśmy biec w przeciwnym kierunku”, powiedziała The Associated Press.

Jej 5-letni synek jeździł na rowerze ozdobionym czerwono-niebieskimi zwiniętymi wstążkami. On i inne dzieci w grupie trzymali małe amerykańskie flagi. Miasto podało na swojej stronie internetowej, że obchody miały obejmować rower dla dzieci oraz paradę zwierząt.

Troiani powiedziała, że ​​pchała rower syna, biegnąc przez sąsiedztwo, żeby wrócić do samochodu.

„To był po prostu rodzaj chaosu” – powiedziała. „Byli ludzie, którzy oddzielili się od swoich rodzin, szukając ich. Inni po prostu zrzucili wozy, złapali dzieci i zaczęli biec.

Debbie Glickman, mieszkanka Highland Park, powiedziała, że ​​była na paradzie ze współpracownikami, a grupa przygotowywała się do skręcenia na główną trasę, kiedy zobaczyła ludzi uciekających z okolicy.

„Ludzie zaczęli mówić:„ Jest strzelec, jest strzelec, jest strzelec ”- powiedział Glickman AP. “Więc po prostu pobiegliśmy.” Po prostu biegliśmy. Tam na dole jest jak masowy chaos”.

Nie słyszała żadnych dźwięków ani nie widziała nikogo, kto wydawał się być ranny.

„Jestem tak przerażona”, powiedziała. “Tak właśnie jest teraz.”

___

Foody przyczynił się z Chicago. Autorzy Associated Press Mike Balsamo w Nowym Jorku, David Koenig w Dallas, Jeff Martin w Woodstock w stanie Georgia, Fabiola Sánchez w Monterrey w Meksyku, Jim Mustian w Nowym Orleanie, Bernard Condon w Nowym Jorku oraz Martha Irvine i Mike Householder z Highland Park raportowanie.

.

Leave a Comment