Alejandro Mayorkas wydaje się obwiniać ofiary teksańskiego horroru ciężarówki dla migrantów

Szef Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkas w niedzielę wydawał się obwiniać ofiary w zeszłotygodniowym horrorze ciężarówek migrantów, który spowodował śmierć 53 osób – mówiąc, że administracja Bidena wielokrotnie ostrzegała tych, którzy próbują przekroczyć granicę, jak niebezpieczne jest to.

Mayorkas próbował odeprzeć krytykę, która za tragedię obwiniała rzekomą luźną politykę graniczną administracji.

„Powiedzieliśmy wielokrotnie i nadal ostrzegamy ludzi, aby nie wybierali się w niebezpieczną podróż” – powiedział Mayorkas CBS News „Zmierz się z narodem”.

„Tak tragicznie widzieliśmy w San Antonio w Teksasie jeden z możliwych tragicznych skutków tej niebezpiecznej podróży, a tak wielu ludzi nie dociera nawet tak daleko w ręce przemytników wykorzystujących wyzysk”.

Powiedział, że migranci, którzy podróżują z Ameryki Środkowej i Południowej do granicy amerykańsko-meksykańskiej, przed podróżą otrzymują fałszywe informacje od karteli handlujących ludźmi.​

„Oddali swoje życie, swoje oszczędności życia w ręce tych organizacji wyzyskujących, tych organizacji przestępczych, które nie dbają o ich życie i dążą jedynie do osiągnięcia zysku” – powiedział Mayorkas.​

W poniedziałek upalny 18-kołowiec został znaleziony porzucony na poboczu odległej drogi w San Antonio – a ciała dziesiątek martwych migrantów znaleziono ułożone w stosy, a kilka zwłok znaleziono również na ziemi w pobliżu.

Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkas obwinił ofiary w zeszłotygodniowy horror związany z ciężarówką migrantów, w którym zginęły 53 osoby.
AP Photo/Evan Vucci, plik)

Ciężarówka nie miała działającej klimatyzacji mimo temperatur sięgających nawet 103 stopnie.

Kierowcy i jednemu z jego współpracowników postawiono zarzuty.

gubernator Teksasu Greg Abbott był jednym z pierwszych, którzy obwiniali administrację Bidena po tragedii.

Mayorkas próbował odeprzeć krytykę, która za tragedię obwiniała rzekomą luźną politykę graniczną administracji.
Mayorkas próbował odeprzeć krytykę, która za tragedię obwiniała rzekomą luźną politykę graniczną administracji.
Jordan Vonderhaar/Getty Images

„Te zgony dotyczą Bidena” – powiedział Abbott na Twitterze pod koniec poniedziałku. „Są wynikiem jego śmiertelnie otwartej polityki granic.

„Pokazują śmiertelne konsekwencje jego odmowy egzekwowania prawa” – dodał republikański gubernator.

Władze poinformowały, że ciężarówka przekroczyła granicę w Laredo, około 150 mil na południe od miejsca, w którym została znaleziona, po tym, jak została „sklonowana”, aby przypominała legalny pojazd należący do lokalnej firmy przewozowej.

Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkas (z lewej) słucha zastępcy agenta patrolowego odpowiedzialnego za amerykański patrol graniczny Anthony'ego Crane'a.
Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkas (z lewej) słucha zastępcy agenta patrolowego odpowiedzialnego za amerykański patrol graniczny Anthony’ego Crane’a.
Joel Martinez/The Monitor przez AP, Pool
Ludzie odwiedzają i upamiętniają, zostawiając kwiaty, świece i wodę, gdzie dziesiątki martwych migrantów znaleziono w ciężarówce w San Antonio w Teksasie w Stanach Zjednoczonych 29 czerwca 2022 r.
Ludzie odwiedzają i upamiętniają, zostawiając kwiaty, świece i wodę, gdzie dziesiątki martwych migrantów znaleziono w ciężarówce w San Antonio w Teksasie w Stanach Zjednoczonych 29 czerwca 2022 r.
Agencja Tayfun Coskun/Anadolu za pośrednictwem Getty Images

Zapytany przez Margaret Brennan z CBS, w jaki sposób ciężarówka mogła przedostać się do Stanów Zjednoczonych, Mayorkas powiedział, że przemytnicy stali się bardziej wyrafinowani w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

„Rozwijały się przez ostatnie 30 lat. … Teraz są bardzo wyrafinowani przy użyciu technologii i są niezwykle zorganizowanymi transnarodowymi przedsiębiorstwami przestępczymi. A my jesteśmy znacznie bardziej wyrafinowani, korzystając z technologii i personelu 24 godziny na dobę” – powiedział.

Przyznał, że przemytnicy mogą użyć „wyrafinowanych środków”, aby przewieźć ciężarówkę przez granicę, ale jednocześnie Stany Zjednoczone intensyfikują swoje wysiłki, wykorzystując technologię i siłę roboczą, aby udaremnić takie wysiłki.

„Ale muszę przyznać, że w portach wejścia przekazano więcej narkotyków niż kiedykolwiek wcześniej. Uratowaliśmy więcej migrantów. Widzimy wyzwanie, które ma naprawdę zasięg regionalny, półkulisty i odpowiednio się nim zajmujemy” – powiedział Mayorkas.​

.

Leave a Comment