Apple Music vs. Spotify: która aplikacja muzyczna jest dla Ciebie najlepsza?

byłem pobożny Spotify słuchacz od lat. Jest tam cała muzyka i podcasty, których potrzebuję, to jest to, czego używają moi znajomi, i nie mógłbym poradzić sobie z FOMO, że nie mam fantazyjnego Spotify opakowanego z moimi najlepszymi artystami, aby publikować na moich kanałach społecznościowych pod koniec każdego roku. Ale potem posłuchałem jednego z moich ulubionych albumów w Apple Music Spatial Audio i przez kilka minut mój świat się zmienił. Czy przez cały ten czas tęskniłem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zrobiłem Muzyka Apple moja główna aplikacja do strumieniowego przesyłania muzyki przez większą część kilku tygodni. Ale podczas gdy usługa audio Apple ma wiele zalet w porównaniu ze Spotify i innymi popularnymi konkurentami, po prostu nie wystarczyły, abym dokonał zmiany na stałe. Dlatego.

Mike Andronico / CNN podkreślone

Kilka tygodni temu podczas testowania AirPods Max, postanowiłem uruchomić Apple Music, aby zobaczyć, jak wciągająca technologia przestrzennego dźwięku 360 stopni firmy radzi sobie z wysokiej klasy słuchawkami. Spokojnie kiwałam głową w stronę „Glow On” Turnstile – albumu, którego słuchałam dziesiątki razy – kiedy wznoszący się, hymniczny refren piekielnego punkowego utworu „Endless” nagle uderzył we mnie jak ciężarówka.

Spatial Audio nie tylko śledził ruchy mojej głowy – utrzymując każdy instrument w stałym miejscu, jakbym był na koncercie na żywo – ale także podkreślał harmonie wokalne i małe instrumentarium w tle, których nigdy nie zauważyłem podczas słuchania na Spotify. Szybko dostałem obsesję na punkcie dowiedzenia się, które z moich ulubionych albumów zostały zmiksowane w Dolby Atmos w celu uzyskania wciągającego słuchania przestrzennego, i świetnie się bawiłem słuchając wszystkiego, od chill indie po wybuchowy hard rock z nowej perspektywy.

Oczywiście będziesz potrzebować obsługiwanych słuchawek Apple (takich jak AirPods Pro, AirPods Max, AirPods 3 lub Beats Fit Pro), by skorzystać z tej korzyści. Odkryłem, że Spatial Audio ma znacznie większą różnicę w nausznych AirPods Max niż w słuchawkach dousznych, takich jak Beats Fit Pro, ale efekt jest nadal imponujący, bez względu na to, co nosisz. Głośniki w nowszych modelach komputerów Mac, takich jak 24-calowy iMac oraz 14-calowy MacBook Pro obsługuje również dźwięk przestrzenny, ale nie uzyskasz tego samego wciągającego wrażenia z śledzenia głowy.

Mike Andronico / CNN podkreślone

Nawet jeśli nie należysz do armii AirPods, Apple Music ma kolejną dużą przewagę nad Spotify: bezstratny dźwięk o wysokiej rozdzielczości. Bezstratny dźwięk zasadniczo pozwala uniknąć utraty dużej ilości danych, która ma miejsce, gdy utwory są skompresowane z oryginalnego źródła, zapewniając dźwięk o jakości CD z pliku cyfrowego. Niektóre albumy Apple Music oferują nawet technologię Hi-Res Lossless, która jest jeszcze bogatszą rozdzielczością dźwięku, która zbliża Cię do jakości studyjnej. Co więcej, wybrane nagrania są dostępne jako Apple Digital Masters, które według Apple zapewniają „najwyższą możliwą jakość dźwięku”.

To wszystko oznacza, że ​​Apple Music powinien brzmieć lepiej niż Spotify dla wielu słuchaczy, chociaż Twój przebieg może się różnić. Będziesz musiał nosić przewodowe słuchawki, aby czerpać korzyści z bezstratnego dźwięku, a nawet wtedy będziesz potrzebować dość wnikliwego ucha, aby zauważyć różnice. To powiedziawszy, nawet podczas słuchania głównie w bezprzewodowych słuchawkach podczas korzystania z iPhone’a, odkryłem, że większość utworów brzmiała głośniej i jaśniej w Apple Music w porównaniu do Spotify.

Bezstratny dźwięk w końcu trafi do Spotify za pośrednictwem Spotify HiFi, ale nadal nie ma jednoznacznego określenia, kiedy. Aplikacja rywala Pływowy słynie z obsługi odsłuchu Hi-Fi, która zaczyna się od planu 10 USD miesięcznie, chociaż będziesz musiał zapłacić drogo 20 USD miesięcznie za dostęp do formatów takich jak Dolby Atmos i Master Quality audio – dwie rzeczy dostępne w Apple Muzyka od początku. Plan HiFi Plus firmy Tidal o wartości 20 USD oferuje szerszy ogólny zakres formatów audio (w tym Sony 360 Reality Audio dla osób korzystających ze słuchawek Sony i megawysokiej jakości utwory 9216 kb/s), ale dla osób, które mają nieco wnikliwe ucho, Apple Music oferuje dużo za te pieniądze.

Mike Andronico / CNN podkreślone

Chociaż uważam, że Spotify jest znacznie łatwiejszy w nawigacji niż Apple Music (więcej o tym, dlaczego później), aplikacja Apple Music ma wiele drobnych elementów, które sprawiają, że mój wewnętrzny muzyczny nerd jest szczęśliwy. Niektóre strony albumów zawierają animowaną grafikę, a niektórym towarzyszy nawet pełny artykuł, który zapewnia głębsze zagłębienie się w muzykę prosto od artysty. Podczas przeglądania katalogu wykonawcy zobaczysz także łącza do wszystkich audycji Apple Music Radio, w których był on polecany. Jako ktoś, kto uwielbia frajerować się ze swoimi ulubionymi zespołami, byłem zachwycony, że znalazłem pełny podział utwór po utworze na stronie albumu „Little Oblivions” Juliena Bakera lub odkryłem niedawny wywiad radiowy, w którym Turnstile zanurzył się w swoim nowym nagrywać.

Mówiąc o tym, Apple Music Radio jest jedną z najlepszych funkcji usługi. Otrzymasz audycje radiowe na żywo od czołowych osobistości branży, takich jak Zane Lowe i Ebro, a także nie zabraknie wywiadów na żądanie od dużych i małych artystów. Nie zagłębiałem się zbytnio w ofertę radia aplikacji, ale programy takie jak After School Radio (z udziałem Marka Hoppusa z Blink 182) wystarczą, abym przynajmniej od czasu do czasu sprawdzał. Spotify oferuje automatycznie generowane stacje radiowe w oparciu o określonych wykonawców i gatunki, a także nagrane podcasty z mieszanymi utworami, ale nie ma tego samego rodzaju treści na żywo – ani tych samych wielkich nazwisk.

Mike Andronico / CNN podkreślone

Muzyka Apple zaczyna się od 9,99 $ miesięcznie, co jest dość standardowe w przypadku usługi przesyłania strumieniowego muzyki. Ale jest to szczególnie świetna wartość, jeśli dostaniesz Jabłko jeden pakiet, który zapewnia Apple Music, Apple TV +, Apple Arcade i iCloud + z 50 GB pamięci za 14,99 USD. Jeśli posiadasz urządzenie Apple i planujesz korzystać z różnych usług subskrypcyjnych firmy, jest to oczywiste.

Plany rodzinne Apple Music i Spotify są ogólnie porównywalne, pozwalając nawet sześciu użytkownikom współdzielić konto za 15-16 USD miesięcznie. Ale jeśli chcesz czegoś więcej niż tylko muzyki za swoje pieniądze, Apple ma teraz najlepszą ofertę.

Mike Andronico / CNN podkreślone

Oto największy powód, dla którego nie mogłem się doczekać powrotu do Spotify po kilku tygodniach Apple Music: ten ostatni po prostu nie jest tak przyjemny w nawigacji. Chociaż Apple Music ma całą muzykę, której potrzebuję, wraz z kilkoma inteligentnymi rekomendacjami i wyselekcjonowanymi listami odtwarzania opartymi na mojej historii słuchania, utrudnia mi znalezienie wszystkich tych rzeczy. Podczas gdy strona główna Spotify pokazuje mi sześć ostatnich albumów/list odtwarzania, pozostawiając miejsce na rekomendacje i nowe wydania, Apple Music oferuje dużo zmarnowanej przestrzeni, z ogromnymi blokami grafiki, które wymagają ode mnie dużo przewijania, zanim dotrę do tego, co Szukam. Robienie wszystkiego, od znalezienia nowej listy odtwarzania po zwykłe naciśnięcie przycisku „lubię to” w utworze, jest po prostu bardziej uciążliwe w aplikacji Apple.

Muzyka i podcasty w jednym miejscu

Mike Andronico / CNN podkreślone

Słucham muzyki i podcastów w dość równym stopniu, a jedyna aplikacja Spotify z tych dwóch oferuje obie w jednym miejscu. Wiem, że niektórzy ludzie lubią trzymać te dwie oddzielne rzeczy – i mają inne aplikacje do podcastów, na które przysięgają – ale zdecydowanie wolę mieć punkt kompleksowej obsługi dla wszystkich moich potrzeb odsłuchowych. Spotify świetnie radzi sobie z pojawianiem się nowych wydań zarówno muzyki, jak i podcastów, jednocześnie ułatwiając powrót do programów, w których jestem w trakcie słuchania, w którym słuchacze Apple Music będą musieli szukać gdzie indziej. Biorąc pod uwagę, że aplikacje Apple Music i Apple Podcast wyglądają i działają prawie identycznie, nie mogę przestać się zastanawiać, dlaczego nie zostały połączone w jedno.

Mike Andronico / CNN podkreślone

Być może największą rzeczą, która trzyma mnie w Spotify, jest fakt, że korzystają z niego prawie wszyscy moi znajomi. Lubię widzieć, czego słuchają moi koledzy w aplikacji komputerowej, a praktycznie za każdym razem, gdy ktoś wysyła mi piosenkę, jest to link do Spotify. Co ważniejsze, mam wiele wspólnych playlist ze znajomymi, do których wszyscy nieustannie dodajemy piosenki, aby pokazać sobie nawzajem nowe rzeczy. To jest coś, czego po prostu nie możesz zrobić w Apple Music.

Spotify ma również wiele fajnych funkcji algorytmicznych, takich jak Blend, która automatycznie tworzy wspólną playlistę między Tobą a inną osobą w oparciu o Twoje indywidualne nawyki słuchania. Uważam, że jego silnik rekomendacji jest najlepszy na świecie i znalazłem niektórych z moich ulubionych wykonawców zarówno za pośrednictwem mojej playlisty Discover Weekly, jak i radia wykonawców, które odtwarza się automatycznie za każdym razem, gdy kończysz album.

Wreszcie, jestem po prostu zbyt przywiązany do mojego Spotify Wrapped, czyli podsumowania na koniec roku najlepszych wykonawców, piosenek i gatunków, które prawdopodobnie widziałeś na swoich Instagram Stories pod koniec każdego roku. Apple oferuje podobny przegląd roczny w postaci Apple Music Relay, ale nie jest tak popularny – i czy naprawdę chcesz być jedyną osobą na swoim kanale społecznościowym, korzystając z wersji off-brand? To może być mała próżność, ale jako ktoś, kto jest maniakiem statystyk słuchania muzyki, Wrapped jest jednym z kilku fajnych narzędzi społecznościowych, które sprawiają, że zacinam się na Spotify.

Mike Andronico / CNN podkreślone

Podobał mi się czas z Muzyka Apple, a dla wielu osób – szczególnie tych ze słuchawkami Apple lub osób o wnikliwym uchu – może to być najlepsza usługa muzyczna na rynku. Oferuje lepszą jakość dźwięku w tej samej cenie, a dodatki, takie jak Spatial Audio i różne stacje radiowe na żywo, są całkiem świetne. Jest to również bardzo dobra wartość, zwłaszcza jeśli otrzymasz ją w pakiecie z subskrypcją Apple One.

Ale po tygodniach testów nowość polegająca na słuchaniu albumu w Dolby Atmos lub przeczytaniu kilku dodatkowych notatek liniowych minęła. Potrzebuję tylko aplikacji, która zawiera całą potrzebną mi muzykę i podcasty w jednym miejscu i Spotify nadal daje mi dokładnie to, oprócz świetnych rekomendacji i funkcji społecznościowych.

Osobiście mogę żyć z nieco niższą jakością dźwięku w zamian za użyteczny, czysty interfejs i ekosystem, w który już mocno zainwestowałem. Co więcej, to tylko kwestia czasu, zanim Spotify HiFi się tutaj pojawi. Prawdopodobnie nadal od czasu do czasu wchodzę do Apple Music, aby sprawdzić nowy album w Spatial Audio lub złapać wywiad radiowy z artystą, którego lubię, ale jeśli chodzi o codzienne słuchanie, Spotify jest oficjalnie z powrotem. obrót. W końcu nie mogłem zrujnować moich statystyk odsłuchowych przed sezonem Wrapped.

Biblioteka muzyczna Ponad 90 milionów piosenek Ponad 82 miliony piosenek
Podcasty Nie TAk
Dźwięk Hi-Res / Bezstratny TAk Jeszcze nie
Dźwięk przestrzenny TAk Nie
Kluczowe obsługiwane urządzenia iOS, Android, Mac, Windows, HomePod, CarPlay iOS, Android, Mac, Windows, PlayStation, Xbox
Plany rodzinne 6 użytkowników za 14,99 USD miesięcznie 6 użytkowników za 15,99 USD miesięcznie; 2 użytkowników za 12,99 USD miesięcznie
Cena £

9,99 USD


9,99 USD

.

Leave a Comment