Badania wykazały, że „zawsze chemikalia” PFAS mogą szkodzić naszym wątrobie

Chemikalia PFAS trafiają do naszego środowiska poprzez produkty z tworzyw sztucznych i inne śmieci, które wyrzucamy.

Chemikalia PFAS trafiają do naszego środowiska poprzez produkty z tworzyw sztucznych i inne śmieci, które wyrzucamy.
Obraz: Zakir Hossain Chowdhury / NurPhoto (Obrazy Getty)

Nowe badania wskazują, że substancje per- i polifluoroalkilowe, znane jako: PFAS może z czasem uszkadzać wątrobę ludzi. Badanie, przegląd dowodów zarówno na gryzoniach, jak i ludziach, może również wykazać, że narażenie na PFAS może przyczyniać się do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, przewlekłej choroby metabolicznej, która staje się coraz bardziej powszechna.

PFAS to często syntetyczne chemikalia wykorzystywane w produkcji, zwłaszcza w produktach z tworzyw sztucznych lub kosmetykach. Ale ponieważ PFAS nie psuje się łatwo, skończyło się prawie wszędzie w środowisku — zyskując im ponury przydomek wiecznych chemikaliów. Ta wszechobecność rozciąga się również na żywe istoty, a wiele osób i dzikich zwierząt ma wykrywalne poziomy PFAS w swoich ciałach w dowolnym momencie.

Te chemikalia niestety nie są nieszkodliwe. Wiadomo, że naśladują lub w inny sposób zaburzają hormony organizmu, co może zwiększać ryzyko różne problemy zdrowotne, w tym raka i niepłodności. Te nowe badania, opublikowany Środa w Environmental Health Perspectives sugeruje, że wątroba nie jest oszczędzona przed skutkami PFAS.

Badacze, z siedzibą na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, przeanalizował dane z ponad 100 badań, które obejmowały gryzonie lub ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, odkryli związek między wyższym poziomem PFAS w organizmie a wyższym poziomem aminotransferazy alaninowej (ALT), enzymu wytwarzanego przez wątrobę. To niepokojące powiązanie, ponieważ wysoki poziom ALT we krwi jest powszechną oznaką uszkodzenia wątroby.

„Głównym wnioskiem z tego przeglądu jest obszerne dowody w badaniach na zwierzętach, populacjach i badaniach zawodowych, że narażenie na PFAS jest powiązane z uszkodzeniem wątroby” – główna autorka Sarah Rock, doktorantka w Departamencie Populacji i Nauk o Zdrowiu Publicznym w USC’s Keck School medycyny, powiedział Gizmodo w e-mailu. „Te odkrycia przyczyniają się do coraz większej liczby dowodów na to, że PFAS może odgrywać rolę w rozwoju wielu chorób”.

U zwierząt Rock i jej zespół znaleźli również wyraźny związek między większą ekspozycją na PFAS a niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), który charakteryzuje się nagromadzeniem tłuszczu w wątrobie, które nie jest spowodowane przewlekłym piciem. NAFLD często samo w sobie nie powoduje żadnych objawów, chociaż ludzie mogą odczuwać zmęczenie i ból brzucha. Czasami jednak nagromadzenie tłuszczu może powodować uszkadzające zapalenie wątroby, stan zwany niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH). Osoby z NASH są wtedy bardziej narażone na poważne komplikacje, takie jak trwałe blizny, krwawienie wewnętrzne i całkowita niewydolność wątroby.

Wskaźniki NAFLD i NASH stale rosną w USA i innych krajach ostatnie dekadyobok wskaźników ważnych czynników ryzyka NAFLD, takich jak otyłość i cukrzyca typu 2 (w USA jedna czwarta dorosłych jest szacowany mieć to). Najnowsze odkrycia mogą pokazać, że chroniczne narażenie na PFAS odegrało pewną rolę w tym wzroście, ale badanie NAFLD było trudne i kosztowne, twierdzą autorzy. Jak dotąd przeprowadzono niewiele badań na ludziach, które próbowały ustalić, czy PFAS może być czynnikiem przyczyniającym się do tego. To powiedziawszy, wyższy poziom ALT u ludzi może być również oznaką stłuszczenia wątroby, a inne badania wykazały związek między PFAS a innymi możliwymi biomarkerami, takimi jak wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Innym ograniczeniem w badaniu negatywnych skutków zdrowotnych chemikaliów PFAS jest to, że istnieje wiele takich chemikaliów, a ludzie są narażeni na ich działanie na wiele różnych sposobów. To sprawia, że ​​trudno jest określić, które z nich nam szkodzą i jak dostają się do naszych ciał. W tym przeglądzie zespół wyizolował trzy specyficzne PFAS — kwas perfluorooktanowy (PFOA), sulfonian perfluorooktanu (PFOS) i kwas perfluoronononowy (PFNA) — jako związane z objawami uszkodzenia wątroby.

Badacze powiedz, że więcej studiów będą potrzebne do wyizolowania złożonego charakteru ekspozycji na PFAS w wątrobie. Ale przynajmniej, dodają, ich odkrycia pokazują, że te chemikalia są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i że trzeba z nimi zrobić więcej – sentyment co do których wielu naukowców się zgadza.

„Dowody z tego badania nad uszkodzeniem wątroby, wraz z pracą wielu innych badaczy badających narażenie na PFAS i inne skutki chorób, sugerują, że powinniśmy robić więcej, aby nie tylko wycofywać stosowanie PFAS, ale także aktywnie usuwać go z naszego środowiska” Rock powiedział.

.

Leave a Comment