Badanie wskazuje, że szczupli influencerzy nie motywują nastolatków do zdrowych wyborów żywieniowych

Czy wiadomości od influencerów mogą mieć wpływ na nawyki żywieniowe nastolatków? Badanie opublikowane w Granice w psychologii sugeruje, że chudy influencer nie wpływa na wybór jedzenia u dzieci w wieku 11-13 lat, podczas gdy wpływowy z nadwagą może być w stanie.

Nastolatki, nastolatki i młodzi dorośli są przedmiotem wielu promocji ze strony wpływowych osób i marek. W tej opartej na technologii epoce influencer marketing to ogromna branża, w której influencerzy reklamują ubrania, jedzenie, makijaż i nie tylko. Może to mieć głęboki wpływ na ludzi, zwłaszcza osoby młode i podatne na wpływy. Ponieważ odżywianie jest tak ważną częścią zdrowia rozwijającego się dziecka, to badanie ma na celu zrozumienie, w jaki sposób wpływający mogą wpływać na wybór jedzenia dla nastolatków.

W swoim badaniu Steffi De Jans i współpracownicy wykorzystali 146 uczestników z równym podziałem płci. Uczestnicy zostali losowo wybrani z 3 różnych szkół w Belgii. Badacze stworzyli 2 profile na Instagramie dla fałszywych influencerów, jeden, który został przedstawiony jako szczupły-idealny, a drugi jako osoba z nadwagą. Wykazano, że influencerzy trzymali albo marchewki (zdrowa przekąska) albo ciasteczka (niezdrowa przekąska). Uczestnicy ukończyli pomiary wiarygodności influencerów, podziwu influencerów, interakcji trans-paraspołecznych i wyboru żywności.

Wyniki pokazały, że w przypadku kontaktu z czynnikiem wpływającym na cienkie-ideały nie miało to wpływu na wybór przekąski; grupa pokazała zdrową przekąskę, a grupa, która pokazała niezdrową przekąskę, wybrała niezdrową przekąskę w podobnym tempie. Uczestnicy narażeni na wpływ osoby z nadwagą częściej wybierali zdrową przekąskę po obejrzeniu posta z niezdrowym produktem. Wyniki pokazały wpływ wagi na postrzeganą wiarygodność, przy czym wpływowe osoby z nadwagą były postrzegane jako mniej wiarygodne, oraz na podziw influencerów, przy czym osoby wpływowe z nadwagą były bardziej podziwiane.

W tym badaniu podjęto kroki w kierunku lepszego zrozumienia wpływu osób wpływających na wybór jedzenia dla nastolatków, ale ma również pewne ograniczenia, o których należy pamiętać. Jednym z takich ograniczeń jest to, że w badaniu wykorzystano fikcyjną osobę wpływającą, która prawdopodobnie nie miałaby wpływu na dzieci, tak jak ktoś, kogo znają. Dodatkowo, uczestnikom powiedziano, że w podziękowaniu otrzymają wybraną przekąskę, co mogło skłonić ich do wybrania takiej przekąski, jaką w danym momencie wolą. Przyszłe badania mogą dostarczyć więcej opcji przekąsek.

„To badanie pokazuje, że kontakt z osobą wpływającą na cienki-idealny nie wpłynął na wybór nastolatków na zdrowe vs. niezdrowe jedzenie. Dlatego sugerujemy, że korzystanie z cienkich, idealnych osób wpływających na media społecznościowe nie stymuluje zdrowej diety wśród nastolatków” – stwierdzili naukowcy.

„Jednak kontakt z osobą wpływową z nadwagą promującą niezdrowe przekąski może pozytywnie wpłynąć na wybór zdrowej żywności przez dzieci. Wyniki te można wyjaśnić efektami kontrastu, ponieważ osoba z nadwagą jest również postrzegana jako mniej wiarygodna i mniej podziwiana przez nastolatków. W oparciu o ten główny wynik trudno jest sformułować konkretną rekomendację dla sprzedawców lub polityk publicznych, jeśli chodzi o promowanie zdrowej żywności wśród dzieci i młodzieży, ponieważ nasze wyniki sugerują, że najlepszym sposobem promowania zdrowej diety jest stosowanie nadwagi influencer promujący niezdrowy produkt spożywczy.”

„W związku z tym uważamy, że nie jest wskazane promowanie zdrowej żywności wśród dzieci poprzez popieranie niezdrowej żywności przez wpływową osobę z nadwagą, ponieważ może to utrwalać stereotypy dotyczące osób z nadwagą w tym, że ludzie, którzy nie mają chudego ideału, są niezdrowi i jedzą niezdrowa żywność” – podsumowali naukowcy.

Badania, “Wpływ cienkich ideałów w postach influencerów promujących zdrowie vs. Niezdrowa żywność na temat zachowań dzieci, które wybierają zdrowe jedzenie”, którego autorami byli Steffi De Jans, Liselot Hudders, Brigitte Naderer i Valentina De Pauw.

Leave a Comment