Biden ogłasza wakacje podatkowe na gaz, ale analizy pokazują, że może to pogorszyć inflację

Pod rosnącą presją na złagodzenie rosnących cen konsumenckich prezydent Biden rozważa tymczasowe zawieszenie federalnego podatku od gazu – ale to posunięcie może tylko zaostrzyć rekordowo wysoką inflację.

„Mam nadzieję, że do końca tygodnia podejmę decyzję na podstawie danych, których szukam” – powiedział w poniedziałek prezydent dziennikarzom w Delaware.

HARMONOGRAM INFLACJI: MAPOWANIE ODPOWIEDZI ADMINISTRATORA BIDEN NA SZYBKI WZROST CEN

Święto podatku od gazu – co by wymagają działania Kongresu – tymczasowo zniosłoby federalny podatek gazowy w wysokości 18,4 centa za galon. Ma pomóc konsumentom w radzeniu sobie z wyższymi cenami na stacjach paliw przy rekordowym wzroście kosztów paliwa.

Według AAA galon gazu kosztuje we wtorek średnio 4,96 USD w całym kraju. Chociaż jest to tylko nieznacznie niższe od poprzedniego maksimum wynoszącego 5,01 USD, jest to oszałamiający 61% wzrost w porównaniu z zaledwie rok temu, kiedy średnia cena wynosiła zaledwie 3,07 USD za galon. Ceny gazu oczekuje się, że wzrosną, gdy kraj wejdzie w szczyt sezonu turystycznego, a wojna rosyjska na Ukrainie grozi dalszym wstrząsem na rynku.

Kierowca cysterny dostarcza 8500 galonów benzyny na stacji benzynowej ARCO w Riverside w Kalifornii, sobota, 28 maja 2022 r. (AP Photo / Damian Dovarganes) (AP Photo / Damian Dovarganes / AP Newsroom)

Ale Komitet ds. Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego, bezpartyjna grupa, która opowiada się za zmniejszeniem budżetu federalnego, wcześniej argumentował że zawieszenie podatku na okres 10 miesięcy może w rzeczywistości zwiększyć popyt na benzynę oraz inne towary i usługi, gdy gospodarka już boryka się z wysokim popytem konsumenckim i zakłóceniami łańcucha dostaw wywołanymi pandemią.

POWELL MÓWI, ŻE FED MOŻE PODNIEŚĆ STOPY PROCENTOWE O KOLEJNE 75 PUNKTÓW PODSTAWOWYCH, JAK INFLACJA RYKUJE

Podczas gdy wakacje podatkowe na gaz mogą obniżyć ceny przy dystrybutorze, jeszcze bardziej zwiększy popyt na benzynę oraz inne towary i usługi w czasie, gdy gospodarka ma niewielkie możliwości ich wchłonięcia – czytamy w poście na blogu. Rezultat może być jeszcze wyższy. wskaźniki inflacji w 2023 r.”

Według CRFB zawieszenie podatku od gazu na 10 miesięcy zmniejszyłoby również przychody o około 20 miliardów dolarów.

Prezydent Biden rozmawia o cenach gazu przed wyjazdem z Los Angeles

Prezydent Biden rozmawia z dziennikarzami przed wejściem na pokład Air Force One na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles po udziale w Szczycie Ameryk, który odbył się w sobotę 11 czerwca 2022 r. w Los Angeles. (AP Photo / Evan Vucci / AP Newsroom)

Pieniądze z podatku są wykorzystywane na opłacenie funduszu powierniczego Highway Trust Fund, który pokrywa wydatki, takie jak budowa autostrad i transport publiczny. Oczekuje się, że w tym roku do Highway Trust Fund wpłynie ponad 42 miliardy dolarów, z czego ponad trzy piąte pochodzi z podatku od gazu, według CRFB. Urlop podatkowy „znacząco zmniejszy” te dochody.

Od miesięcy głównym motorem napędowym są ceny wszystkich rodzajów energii – benzyny, oleju napędowego, gazu ziemnego, ropy naftowej i nie tylko. inflacja, który w grudniu wzrósł o 7%, najwyższy poziom od 1982 r. Koszty energii wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 29%, częściowo z powodu krzywych podaży i popytu. Konsumenci coraz częściej podróżują, ale podaż nie nadąża za popytem.

UZYSKAJ FOX BUSINESS W DRODZE, KLIKAJĄC TUTAJ

Rosnące ceny pochłaniają znaczne podwyżki płac, które Amerykanie odnotowali w zeszłym roku i najmocniej uderzają w gospodarstwa domowe o najniższych dochodach. Analiza przeprowadzona przez University of Pennsylvania Penn Wharton Budget Model pokazuje, że wyższe ceny energii kosztowały przeciętnego Amerykanina dodatkowe 1200 dolarów w zeszłym roku. Gospodarstwa domowe o najniższych dochodach wydały około 11% całkowitych wydatków na energię w 2021 r., w porównaniu z 8% w 2020 r.

Leave a Comment