Brad Raffensperger przeciwstawił się Trumpowi. Wyborcy Gruzji go za to nagrodzili.

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

BRZOSKWINIOWE NAROŻNIKI, Pani – Zeszłej wiosny sekretarz stanu Gruzji Brad Raffensperger był gotowy do rozpoczęcia kampanii reelekcyjnej w 2022 roku. Chciał zacząć od spotkania z każdym powiatowym komitetem republikańskim w stanie.

Raffensperger stracił przychylność szerokiej rzeszy gruzińskich republikanów po odrzucenie żądań byłego prezydenta Donalda Trumpa że odwrócił wygraną Joe Bidena w 2020 roku. Wewnętrzny sondaż GOP pokazał, że w prawyborach partyjnych mógł stracić nawet 40 punktów.

We wtorek Raffensperger pokonał swojego przeciwnika wspieranego przez Trumpa, reprezentanta USA. Jody Hice, o prawie 19 zwrotnica. Zrobił to zamykając przepaść wśród republikańskich wyborców, przyciągając Demokratów, którzy świętowali jego decyzję o utrzymaniu prawa i mając 52 procent głosów na polu czterech kandydatów, unikając spływu, który nawet jego sojusznicy przewidzieli zaledwie kilka dni temu.

Raffensperger, 67, wygrał częściowo przez zaloty do bazy Trumpa z obietnicami bardziej rygorystyczne bezpieczeństwo wyborów. Ale wygrał też, nie próbując ukrywać się przed swoją rolą w 2020 roku: Mówiący prostolinijnie inżynier budowlany odrzucił fałszywe twierdzenia Trumpa o oszustwach wyborczych każdemu, kto chciał słuchać.

Jego zwycięstwo we wtorek wydawało się ośmielić go do jeszcze bardziej bezpośredniej nagany byłego prezydenta.

„Zdecydowana większość Gruzinów patrzy na uczciwych ludzi, by ubiegać się o urząd w wyborach”, powiedział pod koniec wtorku grupie kamer na swojej wieczornej imprezie wyborczej na północno-wschodnich przedmieściach Atlanty. „Ktoś, kto wykonuje swoją pracę, postępuje zgodnie z prawem i dba o nich bez względu na osobiste koszty”.

On dodał: „Ludzie chcą stać za tobą, opowiadać się za rządami prawa i uczciwością wyborczą, opowiadać się za prawdą i nie uginać pod presją”.

Jego główny przeciwnik, Hice, we wtorek nie zorganizował imprezy publicznej ani nie wydał koncesji publicznej.

Trump w oświadczeniu na portalu społecznościowym Truth Social ogłaszał zwycięstwa swoich preferowanych kandydatów w Arkansas w stanie Alabama w Teksasie oraz w konkursie senackim w Gruzji. Były prezydent zezwolił na wszelkie odniesienia do Raffenspergera lub gubernatora stanu Georgia. Brian Kemp, który również oparł się presji Trumpa w 2020 roku.

Pokonanie Raffenspergera i Kempa stało się obsesją byłego prezydenta, często pokazywaną zarówno publicznie, jak i za zamkniętymi drzwiami, według osób znajdujących się w orbicie Trumpa. Ale Kemp pokonał we wtorek byłego senatora Davida Perdue’a wspieranego przez Trumpa, zdobywając zdumiewające 52 punkty.

Donald Trump ponownie kalibruje swoją pozycję w GOP po głównych niepowodzeniach

Droga Raffenspergera do odkupienia wśród republikańskich wyborców w prawyborach rozpoczęła się około rok temu, kiedy otrzymał rzadkie zaproszenie na przemówienie od lokalnego przewodniczącego partii republikańskiej w hrabstwie Ben Hill, około trzech godzin na południe od Atlanty. Trump wygrał hrabstwo z 63 procentami głosów w 2020 roku.

Ponad 100 Gruzinów zgromadziło się w Teatrze Wielkim w Fitzgerald, siedzibie hrabstwa. Raffensperger dowiedział się później, że niektórzy jechali godzinami, żeby go słuchać – nie dlatego, że byli wielbicielami, ale dlatego, że wierzyli, że nie udało mu się odkryć oszustwa, które Trump fałszywie twierdził, napędzał zwycięstwo Bidena.

Powiedział im tej nocy, że nie znają faktów. „Mówiąc prosto, to, co wydarzyło się w 2020 roku, to fakt, że 28 000 Gruzinów pominęło wyścig prezydencki” podczas głosowania w wyścigach w dół, wspominał, jak mówił tłumowi w przemówieniu, które będzie wygłaszał wielokrotnie przez następny rok. „Musisz podzielić się faktami, a potem muszą zrozumieć, że mam fakty”.

Raffensperger przejechał 40 000 mil swoim Fordem F-150 pickupem, przemierzając stan, aby porozmawiać z każdym, kto chciał słuchać. Na początku tego miesiąca pojechał prawie cztery godziny do Savannah na lunch rotacyjny – i pozostał resztę popołudnia na spotkanie i powitanie z nieco ponad kilkunastu członków lokalnych Jaycees.

Mile się opłaciły: Raffensperger zebrał ogromne marże w Metro Atlanta, ale utrzymał też swoje w całym stanie. Pokonał Hice’a o więcej niż 20 punktów w kongresowej dzielnicy pro-Trump promującej markę Marjorie Taylor Greene. Hice odniósł niektóre ze swoich największych zwycięstw we własnym okręgu kongresowym, ale liczby były zbyt niskie, aby wpłynąć na margines.

„To powrót na wieki i świadectwo dla urzędnika, który przyjmował każde zaproszenie od dowolnej grupy w państwie lub w mediach i wciąż opowiadał swoją historię” – powiedział Brian Robinson, republikański strateg z Gruzji, którego firma zajmuje się doradztwem w zakresie komunikacji dla sekretarz urzędu stanu, ale nie był związany z żadną z kampanii.

Nawet w hrabstwie Ben Hill, gdzie wszyscy zwolennicy Trumpa zebrali się w zeszłym roku, by domagać się odpowiedzi od Raffenspergera, zdobył 50 procent głosów. Ta wiadomość zaskoczyła Austina Futcha, przewodniczącego GOP, który zaprosił Raffenspergera do przemówienia – iw rezultacie stracił stanowisko kierownicze.

„Do dzisiejszego ranka nie odważyłbym się powiedzieć nikomu, że popieram Raffenspergera” – powiedział Futch, pośrednik w handlu nieruchomościami w środowym wywiadzie. „Ale tak, czuję, że mam teraz całkiem dobry powód, by to powiedzieć. Gruzja ogłosiła referendum w sprawie Donalda Trumpa i ma trzymać się z dala od Gruzji. Donald Trump przegrał w 2020 roku. I musi to zaakceptować.”

W ciągu kilku tygodni po wyborach w 2020 r. Raffensperger i jego najlepsi doradcy otrzymali groźby śmierci od zwolenników Trumpa. Jego żona Tricia wysyłała nieprzyzwoite sms-y. Ktoś włamał się do domu jego synowej. Na wtorkowej imprezie w przytulnej podmiejskiej restauracji, w drzwiach stanęło dwóch policjantów po służbie hrabstwa Gwinnett, wynajętych przez Raffenspergera na wszelki wypadek.

Te groźby tylko upewniły go, że podejmie decyzję o obronie wyników wyborów, powiedział Raffensperger. Wprowadził do swojej trudnej sytuacji stabilność, którą kultywował przez dziesięciolecia, projektując wieżowce i mosty oraz kablobetonowe dźwigary, ale odzwierciedla to również znacznie bardziej palące doświadczenie sprzed czterech lat – śmierć jego starszego syna z powodu przedawkowania fentanylu.

„Rozumiem, co mogę zmienić, a czego nie mogę zmienić” – powiedział Raffensperger. „Masz tych wszystkich ludzi rozpowszechniających swoje oszustwa i dezinformacje, ale nie jest to poparte faktami”.

Czy dostarczyli Raffensperger i Kemp plan dla innych Republikanów gdzie indziej w kraju, aby przeciwstawić się Trumpowi, pozostaje nieznany. Obaj urzędnicy są długoletnimi republikanami, którzy służyli w legislaturze i mają obszerne dokumenty potwierdzające konserwatywne sprawy. Są dobrze znani w Gruzji, a na tegoroczne wybory przybyli z rozpoznawalnością nazwiska i zdolnością do zebrania milionów dolarów. Raffensperger, założyciel lukratywnej firmy inżynieryjnej, również przelał część własnych funduszy.

W wywiadzie we wtorek wieczorem Raffensperger powiedział, że przygotował cztery różne zestawy uwag na wieczór: jedną, jeśli wygra, jedną, jeśli przegra, jedną za drugą, jeśli zajmie pierwsze miejsce, i jedną na drugą, jeśli Hice to zrobi. Powiedział, że nie był pesymistą – po prostu praktyczny. Przemówienie o zwycięstwie włożył do kieszeni lewej klapy, sam i najłatwiejszy do odzyskania.

Nadal nie wie, z którym Demokratą zmierzy się jesienią, ponieważ prawybory zmierzają do drugiej tury. Demokraci oskarżyli Raffenspergera o umożliwianie spisków wyborczych poprzez wspieranie surowego nowego prawa wyborczego w zeszłym roku i popieranie wysiłków na rzecz ograniczenia głosowania obcokrajowców.

Bee Nguyen, demokratyczny deputowany stanowy i faworyt nominacji, prowadzi intensywną kampanię na temat tego, że demokracja jest w głosowaniu w listopadzie. Ale to przesłanie będzie bardziej skomplikowane w przypadku Raffenspergera niż w przypadku Hice’a, który chwalił się, że nie potwierdziłby zwycięstwa Bidena w Georgii.

Raffensperger powiedział, że raczej nie zmieni swojego przesłania w wyborach powszechnych. Zaoferował również przebłysk potencjalnej kolejnej ambicji, która wydawała się nieosiągalna zaledwie kilka miesięcy temu: kandydować na gubernatora Gruzji. „Mój pas startowy jest krótki”, zażartował, niedawno obchodził swoje 67. urodziny.

„Odkryłem, że każdy Gruzin chce bezpiecznych wyborów, z odpowiednią równowagą dostępności z bezpieczeństwem” – powiedział. „Tam właśnie odbywa się dziś głosowanie w Gruzji”.

Lenny Bronner z Waszyngtonu przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment