Były oficer Minneapolis przyznaje się do winy za zabójstwo George’a Floyda

MINNEAPOLIS – Były funkcjonariusz policji w Minneapolis przyznał się w środę do winy za pomoc w zabójstwie George’a Floyda i podżeganie do jego zabójstwa, przyznając, że celowo pomógł powstrzymać Czarnego w sposób, który stworzył nieuzasadnione ryzyko i spowodował jego śmierć .

W ramach ugody Thomasa Lane’a, poważniejsze zarzuty o pomoc i podżeganie do nieumyślnego morderstwa drugiego stopnia zostaną odrzucone. Lane i byli oficerowie J. Alexander Kueng i Tou Thao zostali już skazani za umyślne łamanie praw Floyda. Chociaż nie zostali jeszcze skazani na podstawie zarzutów federalnych, zmiana zarzutu Lane’a oznacza, że ​​uniknie tego, co mogłoby być długim wyrokiem stanowym, gdyby został skazany za morderstwo.

Przyznanie się do winy ma miejsce na tydzień przed dwuletnią rocznicą zabójstwa Floyda 25 maja 2020 roku. Floyd, 46 lat, zmarł po tym, jak oficer Derek Chauvin, który jest biały, przygwoździł go do ziemi kolanem na szyi Floyda, gdy Floyd wielokrotnie powtarzał, że nie może oddychać. Zabójstwo, uchwycone na szeroko oglądanym nagraniu przechodniów, wywołało protesty w Minneapolis i na całym świecie w ramach rozrachunku z niesprawiedliwością rasową.

Lane, który jest biały, i Kueng, który jest czarny, pomogli powstrzymać Floyda, który był skuty kajdankami. Lane przytrzymał nogi Floyda, a Kueng ukląkł na plecach Floyda. Thao, która jest Amerykanką Hmong, powstrzymała świadków przed interweniowaniem podczas 9 i pół minuty ograniczenia.

Wszystkie trzy są wolne od obligacji; proces stanowy zaplanowany na czerwiec ma się odbyć w przypadku Kueng i Thao.

Lane ma zostać skazany za stan oskarżenia we wrześniu. 21.

W swojej ugodzie Lane przyznał, że wiedział ze swojego szkolenia, że ​​powstrzymywanie Floyda w ten sposób stwarza poważne ryzyko śmierci i że słyszał, jak Floyd mówi, że nie może oddychać, wiedział, że Floyd zamilkł, nie miał pulsu i wydawało się, że stracił przytomność.

Umowa o zarzut mówi, że Lane wiedział, że Floyd powinien zostać przewrócony na jego stronę – a dowody pokazują, że dwukrotnie pytał, czy należy to zrobić – ale nadal pomagał w ograniczaniu, pomimo ryzyka. Lane zgodził się, że ograniczenie było „nierozsądne w tych okolicznościach i stanowiło bezprawne użycie siły”.

Adwokaci stanowi i Lane zgodzili się na zalecany wyrok trzech lat – co jest poniżej stanowych wytycznych dotyczących wyroków – a prokuratorzy zgodzili się pozwolić mu odbyć tę karę w tym samym czasie, co jakikolwiek wyrok federalny, oraz w federalnym więzieniu. Jeden z ekspertów prawnych powiedział, że spodobałoby się to Lane’owi, ponieważ miałby mniejsze szanse na uwięzienie z ludźmi, których aresztował.

Lane, który jest biały, powiedział sędziemu Peterowi Cahillowi, że rozumie porozumienie. Zapytany, jak będzie się błagał, odpowiedział: „Winy, wysoki sądzie”.

Prokurator generalny Keith Ellison, którego biuro prowadziło sprawę, wydał oświadczenie, w którym wyraził zadowolenie, że Lane przyjął odpowiedzialność.

„Jego przyznanie, że zrobił coś złego, jest ważnym krokiem w kierunku uzdrowienia ran rodziny Floyd, naszej społeczności i narodu” – powiedział Ellison. „Chociaż odpowiedzialność nie jest sprawiedliwością, jest to ważny moment w tej sprawie i konieczne rozwiązanie w naszej dalszej drodze do sprawiedliwości”.

Adwokat Lane’a, Earl Gray, powiedział w oświadczeniu, że Lane nie chce ryzykować długiego więzienia, jeśli zostanie skazany za pomocnictwo i podżeganie do morderstwa, więc zgodził się przyznać do winy za pomocnictwo i podżeganie do zabójstwa.

„Ma noworodka i nie chciał ryzykować, że nie będzie częścią jego życia” – powiedział Gray.

Środowe przesłuchanie było transmitowane przez Zoom dla członków rodziny Floyda. Ich prawnicy wydali później oświadczenie, w którym powiedzieli, że prośba Lane’a „odzwierciedla pewien poziom odpowiedzialności”, ale pojawiła się dopiero po jego skazaniu przez władze federalne.

„Mam nadzieję, że ta prośba pomoże zapoczątkować nową erę, w której funkcjonariusze zrozumieją, że przysięgli będą ich rozliczać, tak jak każdego innego obywatela” – powiedzieli prawnicy rodzinni Ben Crump, Jeff Storms i Antonio Romanucci. „Być może niedługo funkcjonariusze nie będą wymagać od rodzin znoszenia bólu długich postępowań sądowych, w których ich czyny przestępcze są oczywiste i oczywiste”.

Chauvin przyznał się w zeszłym roku do postawienia federalnego zarzutu pogwałcenia praw obywatelskich Floyda i grozi mu federalny wyrok od 20 do 25 lat. Były oficer został wcześniej skazany za stanowe zarzuty morderstwa i zabójstwa i obecnie odsiaduje wyrok 22 1/2 roku w sprawie państwowej.

Prośba Lane’a pojawia się, gdy kraj skupia się na zabiciu 10 czarnoskórych osób w Buffalo w stanie Nowy Jork przez 18-letniego białego mężczyznę, który przeprowadził rasistowską transmisję na żywo w sobotę w supermarkecie.

Lane, Kueng i Thao zostali skazani za oskarżenia federalne w lutym po trwającym miesiąc procesie, który skupiał się na szkoleniu funkcjonariuszy i kulturze policji. Wszyscy trzej zostali skazani za odebranie Floydowi prawa do opieki medycznej, a Thao i Kueng zostali również skazani za brak interwencji w celu powstrzymania Chauvina podczas zabójstwa.

Po skazaniu ich przez władze federalne pojawiło się pytanie, czy proces stanowy będzie kontynuowany. Na kwietniowej rozprawie w sądzie stanowym prokuratorzy ujawnili, że zaproponowali ugodę wszystkim trzem mężczyznom, ale zostali odrzuceni. W tamtym czasie Gray powiedział, że obronie ciężko było negocjować, kiedy cała trójka wciąż nie wiedziała, jakie będą ich wyroki federalne.

Rachel Moran, profesor prawa na Uniwersytecie św. Thomas powiedział, że możliwe, że Lane otrzymał lepszą ofertę, chociaż opinia publiczna nie wie, co wydarzyło się za kulisami. Jeśli chodzi o innych funkcjonariuszy, powiedziała, że ​​przyznanie się Lane’a do winy musi „musi skłonić ich do myślenia”.

„Szczególnie, kiedy myślę, że większość ludzi wyobraża sobie Thomasa Lane’a jako najmniej winnego z całej trójki – a to on przyznaje się do winy” – powiedział Moran. „Teraz, jeśli jesteś jednym z dwóch pozostałych, którzy pozostali, może to zmienić twoją pozycję. … Mogą mieć mniej atrakcyjne oferty pracy, ale nadal wywiera na nich presję ”.

Nadal nie jest jasne, jaki wyrok federalny może spotkać Lane’a i innych. Wiele czynników wpływa na ustalenie wyroku federalnego; Jeden z ekspertów prawnych powiedział AP na początku tego roku, że kara federalna może wynosić od 5 do 25 lat. Nie ustalono dat wydania wyroku federalnego.

Zgodnie z wytycznymi stanowymi dotyczącymi wyroków, osoba niekarana może zostać skazana na karę od prawie 3,5 roku do czterech lat i dziewięciu miesięcy więzienia za nieumyślne zabójstwo drugiego stopnia, przy czym kara domniemana wynosi cztery lata. Zalecany przez Lane’a wyrok trzech lat, który wciąż musi zostać zatwierdzony przez sędziego, byłby o pięć miesięcy krótszy niż niski przedział.

Gdyby Lane został skazany za pomoc w morderstwie drugiego stopnia, groziłoby mu przypuszczalne 12 i pół roku więzienia. A prokuratorzy doręczyli w 2020 r. zawiadomienie, że zamierzają ubiegać się o dłuższe wyroki za Lane’a, Kuenga i Thao – tak jak zrobili to za Chauvina.

„To bardzo słodka okazja” – John Baker, były obrońca, który uczy aspirujących policjantów w St. Cloud State University, powiedział o zgodzie Lane’a.

Baker powiedział, że przyznanie się do winy ma sens i nie byłby zaskoczony, gdyby przynajmniej jeden z byłych funkcjonariuszy również zawarł umowę.

Adwokat Thao, Robert Paule, był na sali sądowej na rozprawie Lane’a. Zapytany, czy jego klient również przyznałby się do winy, odpowiedział „Bez komentarza”.

Adwokat Kuenga, Tom Plunkett, również odmówił komentarza.

Storms, jeden z prawników rodziny Floydów, powiedział, że umowa z Lane nastąpiła „bardzo szybko”. Zapytany, czy wiedział o innych możliwych negocjacjach z Thao lub Kuengiem, odmówił komentarza, ale powiedział: „Myślę, że rodzina ma nadzieję, że teraz, gdy przemówiło jury stanowe i federalne, pozostali funkcjonariusze dobrowolnie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”.

———

Mohamed Ibrahim jest członkiem korpusu Associated Press / Report for America Statehouse News Initiative. Report for America to ogólnokrajowy program non-profit, który umieszcza dziennikarzy w lokalnych redakcjach, aby relacjonowali ukryte kwestie.

———

Znajdź pełną relację AP ze śmierci George’a Floyda na: https://apnews.com/hub/death-of-george-floyd

.

Leave a Comment