CDC szacuje, że 3 na 4 dzieci miało infekcje koronawirusem

NOWY JORK (AP) – Trzy czwarte dzieci w Stanach Zjednoczonych zostało zarażonych koronawirusem, a ponad połowa wszystkich Amerykanów miała oznaki wcześniejszych infekcji, oszacowali naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention we wtorek.

Naukowcy zbadali próbki krwi od ponad 200 000 Amerykanów i szukali przeciwciał zwalczających wirusy wytworzonych z infekcji, a nie szczepionek. Znaleźli że oznaki przeszłej infekcji wzrosły dramatycznie między grudniem a lutym, kiedy to bardziej zaraźliwy wariant omikronowy pojawił się w Stanach Zjednoczonych

W przypadku Amerykanów w każdym wieku około 34% miało objawy wcześniejszej infekcji w grudniu. Zaledwie dwa miesiące później zrobiło to 58%.

„Spodziewałem się, że wzrośnie. Nie spodziewałem się, że tak bardzo wzrośnie ”- powiedział dr. Kristie Clarke, współprzewodnicząca zespołu CDC, który śledzi zakres infekcji koronawirusem.

Wiadomość pojawiła się, gdy firma Pfizer starała się o pozwolenie na zaoferowanie dawki przypominającej dzieciom w wieku od 5 do 11 lat, tak jak mogą to zrobić osoby w wieku 12 lat i starsze.

W raporcie CDC najbardziej uderzający wzrost dotyczył dzieci. Odsetek osób w wieku 17 lat i młodszych z przeciwciałami wzrósł z około 45% w grudniu do około 75% w lutym.

Im starsi ludzie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że mieli dowody przeszłych infekcji. Może to wynikać z tego, że starsi dorośli mają wyższy wskaźnik szczepień i mogą być bardziej skłonni do podejmowania innych środków ostrożności związanych z COVID-19, takich jak noszenie masek i unikanie tłumów, powiedział Clarke.

Zgłoszone przypadki COVID-19 odnotowały ogromny wzrost w grudniu i styczniu, a następnie spadły prawie tak dramatycznie, jak wzrosły. Jednak w ostatnich tygodniach dzienna liczba przypadków ponownie wzrosła.

Uważa się, że liczba przypadków jest niedoszacowana, ale urzędnicy uważają, że ostatnie wzrosty odzwierciedlają prawdziwy wzrost infekcji. Wiele infekcji COVID-19 jest na tyle łagodnych, że pacjenci nie szukają opieki ani potwierdzających badań laboratoryjnych. Urzędnicy CDC twierdzą, że planują wkrótce opublikować badanie, w którym szacuje się, że w ostatnich miesiącach na każdy zgłoszony przypadek przypadały trzy infekcje.

Inny niedawny trend: amerykańscy urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że zaobserwowali dwutygodniowy wzrost liczby hospitalizacji z powodu COVID-19, chociaż liczby te pozostają stosunkowo niskie. Według CDC liczba przyjęć do szpitali wynosi około 1600 dziennie, co oznacza 9% wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Dostępne dowody dają jednak powody do nadziei na przebieg pandemii, sugerują urzędnicy.

„Nie przewidujemy poważniejszej choroby niektórych z tych podwariantów, ale aktywnie je badamy” – dyrektor CDC dr. Rochelle Walensky powiedziała we wtorek.

Testy, które wykazały, ile osób miało poprzednie infekcje, mogą wykryć przeciwciała przez rok do dwóch lat po infekcji, a być może dłużej. Badania wykazały, że wcześniejsza infekcja może chronić niektóre osoby przed ciężką chorobą i hospitalizacją, ale urzędnicy CDC podkreślili, że wcześniej zakażeni powinni nadal otrzymywać szczepionki przeciw COVID-19.

Badanie szukało jakiegokolwiek wykrywalnego poziomu przeciwciał; nie rozróżniało, ile osób ma poziomy przeciwciał, które mogą działać ochronnie. Naukowcy wciąż próbują zrozumieć, jaką rolę odgrywają tego rodzaju przeciwciała w ochronie przed przyszłymi narażeniami na wirusy.

Urzędnicy nadal nakłaniają Amerykanów do otrzymywania szczepionek i dopalaczy, które zapewniają dodatkową ochronę przed COVID-19 dla wszystkich, także tych, którzy byli wcześniej zakażeni.

Obecnie Stany Zjednoczone oferują dawkę przypominającą od 12 roku życia, ale we wtorek firmy Pfizer i BioNTech zwróciły się do Agencji ds. Żywności i Leków o zezwolenie na jej otrzymanie również zdrowym dzieciom w wieku podstawowym – około sześć miesięcy po ostatnim zastrzyku. Firmy powołały się na małe badanie pokazujące, że dodatkowy zastrzyk dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat wzmocnił przeciwciała zdolne do walki z bardzo zaraźliwym wariantem omikronów. Shoty w rozmiarze dziecięcym firmy Pfizer stanowią jedną trzecią dawki podawanej każdemu, kto ma co najmniej 12 lat.

___

Pisarka AP Medical Lauran Neergaard z Waszyngtonu przyczyniła się do powstania tego raportu.

___

Wydział Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Departamentu Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

.

Leave a Comment