Co to jest ospa małp i gdzie się rozprzestrzenia?

AP – Europejskie i amerykańskie organy ds. zdrowia zidentyfikowały w ostatnich dniach szereg przypadków małpiej ospy, głównie u młodych mężczyzn. To zaskakujący wybuch choroby, która rzadko pojawia się poza Afryką.

Urzędnicy ds. zdrowia na całym świecie obserwują więcej przypadków, ponieważ po raz pierwszy choroba wydaje się rozprzestrzeniać wśród ludzi, którzy nie podróżowali do Afryki. Podkreślają jednak, że zagrożenie dla populacji ogólnej jest niskie.

Co to jest małpa ospa?

Ospa małp to wirus, który pochodzi od dzikich zwierząt, takich jak gryzonie i naczelne, i czasami przenosi się na ludzi. Większość przypadków u ludzi miała miejsce w środkowej i zachodniej Afryce, gdzie choroba ma charakter endemiczny.

Choroba została po raz pierwszy zidentyfikowana przez naukowców w 1958 roku, kiedy u badanych małp wystąpiły dwa ogniska choroby podobnej do ospy – stąd nazwa ospa małpa. Pierwsza znana infekcja człowieka miała miejsce w 1970 roku u 9-letniego chłopca w odległej części Konga.

Jakie są objawy i jak jest leczone?

Ospa małp należy do tej samej rodziny wirusów, co ospa prawdziwa, ale powoduje łagodniejsze objawy.

Większość pacjentów odczuwa jedynie gorączkę, bóle ciała, dreszcze i zmęczenie. Osoby z cięższą chorobą mogą rozwinąć wysypkę i zmiany na twarzy i dłoniach, które mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Okres inkubacji trwa od około pięciu dni do trzech tygodni. Większość osób wraca do zdrowia w ciągu około dwóch do czterech tygodni bez konieczności hospitalizacji.

Ospa małp może być śmiertelna nawet u jednej na 10 osób i uważa się, że jest cięższa u dzieci.

Osobom narażonym na kontakt z wirusem często podaje się jedną z kilku szczepionek przeciwko ospie prawdziwej, które okazały się skuteczne przeciwko ospie małpiej. Opracowywane są również leki przeciwwirusowe.

W czwartek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaleciło izolację wszystkich podejrzanych przypadków i zaoferowanie kontaktom wysokiego ryzyka szczepionki przeciwko ospie.

Ten obraz z mikroskopu elektronowego z 2003 r., udostępniony przez Centers for Disease Control and Prevention, przedstawia dojrzałe, owalne wiriony małpiej ospy (lewe) i sferyczne niedojrzałe wiriony (prawe), uzyskane z próbki ludzkiej skóry. (Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner / CDC przez AP)

Ile jest typowych przypadków małpiej ospy?

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego roku w kilkunastu krajach afrykańskich dochodzi do tysięcy zakażeń małpią ospą. Większość z nich znajduje się w Kongo, które zgłasza około 6000 przypadków rocznie, oraz w Nigerii, z około 3000 przypadków rocznie.

Eksperci twierdzą, że niestabilne systemy monitorowania zdrowia oznaczają, że wiele zainfekowanych osób prawdopodobnie zostanie pominiętych.

Pojedyncze przypadki małpiej ospy są sporadycznie zauważane poza Afryką, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przypadki są zazwyczaj związane z podróżami do Afryki lub kontaktem ze zwierzętami z obszarów, w których choroba jest bardziej powszechna.

W 2003 roku 47 osób w sześciu stanach USA miało potwierdzone lub prawdopodobne przypadki. Złapali wirusa od domowych psów preriowych, które były trzymane w pobliżu importowanych małych ssaków z Ghany.

Czym różnią się te przypadki?

Po raz pierwszy wydaje się, że ospa małp rozprzestrzenia się wśród ludzi, którzy nie podróżowali do Afryki. Większość przypadków dotyczy mężczyzn, którzy uprawiali seks z mężczyznami.

W Europie infekcje odnotowano w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia stwierdziła, że ​​jej sprawy nie są ze sobą powiązane, co sugeruje, że istnieje wiele łańcuchów transmisji. Infekcje w Portugalii zostały wykryte w klinice zdrowia seksualnego, gdzie mężczyźni szukali pomocy w przypadku zmian na genitaliach.

W środę urzędnicy amerykańscy zgłosili przypadek małpiej ospy u mężczyzny, który niedawno podróżował do Kanady, gdzie władze badają podejrzenia infekcji w rejonie Montrealu.

Czy ospa małpa rozprzestrzenia się poprzez seks?

To możliwe, ale w tej chwili nie jest to jasne.

Nie udokumentowano wcześniej, że ospa małp rozprzestrzeniła się drogą płciową, ale może być przenoszona przez bliski kontakt z zarażonymi ludźmi, ich płynami ustrojowymi, ubraniami lub prześcieradłami.

Michael Skinner, wirusolog z Imperial College London, powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, aby ustalić, w jaki sposób mężczyźni w Wielkiej Brytanii zostali zarażeni.

„Z natury aktywność seksualna obejmuje kontakt intymny, co, jak można się spodziewać, zwiększy prawdopodobieństwo transmisji, niezależnie od orientacji seksualnej osoby i niezależnie od sposobu transmisji” – powiedział Skinner.

Francois Balloux z University College London powiedział, że małpa ospa kwalifikuje się jako rodzaj bliskiego kontaktu potrzebnego do przeniesienia choroby.

Przypadki w Wielkiej Brytanii „niekoniecznie oznaczają jakąkolwiek niedawną zmianę w drodze przenoszenia wirusa” – powiedział Balloux.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu rozpoczęliśmy Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, relacje o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie wprowadziliśmy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Już za 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAMa także dostęp ekskluzywne treści dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horowitz, redaktor założyciel The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment