Co wiemy — i czego nie wiemy — o długim covid

MRUDA NIŻ dwa lata od wybuchu pandemii Covid-19 naukowcy dowiedzieli się wiele o tym, jak wirus SARS-CoV-2 wpływa na organizm. Ale objawy i powikłania znane jako „długi krąg” są znacznie mniej rozumiane. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) określają długi covid jako kontynuację objawów przez co najmniej cztery tygodnie po zakażeniu. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zwykle pojawia się to trzy miesiące po pojawieniu się wirusa i utrzymuje się przez co najmniej dwa miesiące. Częstymi cechami są zmęczenie, duszność i mgła w mózgu. Nie ma zgody co do tego, jak to leczyć. Co to jest długi covid?

Częstość występowania długiego krowa jest trudna do obliczenia, a niektóre wczesne raporty podawały zawyżone szacunki. CDC uważa, że ​​jeden na dziesięciu Amerykanów rozwinie objawy długotrwałej choroby ponad miesiąc po zakażeniu. Brytyjskie Biuro Statystyk Narodowych (ONS) szacuje, że 1,7 mln osób, czyli 2,7% populacji, doświadczyło samodzielnie zgłaszanego długiego kowboju na dzień 5 marca. Spośród nich 1,1 mln stwierdziło, że ich zdolność do podejmowania codziennych czynności została poważnie ograniczona. Większość doświadczała zmęczenia, jedna trzecia miała duszność, a prawie jedna czwarta zgłaszała bóle mięśni. Choroba najczęściej występowała u kobiet, w wieku od 35 do 49 lat oraz u osób mieszkających w ubogich obszarach. Osoby zatrudnione w opiece społecznej, edukacji czy ochronie zdrowia również częściej zgłaszały objawy.

Ale nawet z tymi ostrożnymi szacunkami są problemy. Zmęczenie i bóle mięśni mogą być spowodowane wieloma innymi schorzeniami. Wcześniejsze badanie ONS wykazało, że 5% osób zarażonych covid miało co najmniej jeden z 12 typowych objawów od 12 do 16 tygodni po zakażeniu; 3,4% grupy kontrolnej, która nie była zarażona, również zgłosiło jeden z tych objawów.

Co mylące, długi covid może w rzeczywistości być zbiorem zupełnie różnych syndromów. Na przykład każde spotkanie z chorobą zakaźną może mieć poważne, długoterminowe konsekwencje. Covid może powodować długotrwałe lub trwałe uszkodzenie płuc i serca. Niektóre przypadki przewlekłego nosicielstwa mogą być rzeczywiście „syndromem pointensywnej terapii”, który może dotknąć każdego, kto przebywa na oddziale intensywnej terapii. Cierpiący zmagają się z poważnym osłabieniem fizycznym, uszkodzeniem płuc oraz problemami z pamięcią i koncentracją. Mogą mieć zespół stresu pourazowego. A badacze zastanawiają się również, czy niektóre przypadki długiej covid mogą być formą zespołu powirusowego, takiego jak chroniczne zmęczenie. Wreszcie, niektórzy pacjenci, którzy wydają się mieć od dawna nosicielstwo, mogą w rzeczywistości mieć ciągłą infekcję, której ich układ odpornościowy nie ustąpił.

Ponieważ tak wiele osób zachorowało na krukowicę, jeśli nawet niewielki procent cierpi na ciągłe problemy zdrowotne, może dojść do ogromnego kryzysu zdrowia publicznego. Niektórzy nazywają to pandemią po pandemii. Firmy farmaceutyczne prowadzą testy leków, które mogą pomóc. Trwają badania nad lekiem o nazwie Paxlovid, który jest już stosowany w leczeniu samego Covid, a także z innymi lekami przeciwwirusowymi. W innym badaniu sprawdzana jest hipoteza, że ​​wirus może osłabiać zdolność komórek ludzkich do generowania energii (co powodowałoby zmęczenie i osłabienie mięśni). Niektóre firmy szukają rozwiązań na przewlekły ból, uszkodzoną czynność płuc i defekty poznawcze. Oprócz pomocy cierpiącym od dawna, praca ta może przynieść korzyści osobom cierpiącym na inne schorzenia powirusowe, które od dawna są ignorowane.

Wszystkie nasze historie związane z pandemią można znaleźć w naszym centrum koronawirusa. Możesz również znaleźć trackery pokazujące globalne wprowadzenie szczepioneknadmierna liczba zgonów według kraju i wirusa rozsianych po całej Europie.

Więcej z Ekonomista wyjaśnia:
Jak długo należy izolować z Covid-19?
Dlaczego tak trudno jest uzyskać szybki test na nosicielstwo?
Czym są maski FFP2, obowiązkowe w niektórych krajach europejskich?

Leave a Comment