Co wiemy o śmiertelnym zastrzeleniu przez policję Jaylanda Walkera

Walker był nieuzbrojony w chwili, gdy został zabity, powiedział dziennikarzom szef policji w Akron, Stephen Mylett. Po strzelaninie w pojeździe Walkera znaleziono broń, podała policja, a funkcjonariusze powiedzieli, że Walker wystrzelił broń ze swojego pojazdu podczas pościgu samochodowego.

Niedzielne protesty rozpoczęły się spokojnie, ale zmieniło się to po zapadnięciu nocy, Horrigan powiedział w oświadczeniu, dodając, że „w centrum Akron wyrządzono znaczne szkody majątkowe”.

Policja poinformowała, że ​​aresztowała około 50 osób po tym, jak dziesiątki protestujących nie rozproszyły się z centrum miasta.

Podczas gdy większość była pokojowa, grupa „gwałtownych demonstrantów” spowodowała znaczne zniszczenia mienia w pobliskich firmach, restauracjach i budynkach mieszkalnych, wybijając okna i rozpalając małe pożary, zgodnie z komunikatem prasowym Departamentu Policji w Akron.

Policja początkowo przekazała protestującym ustne instrukcje, oferując „rozsądny czas na dostosowanie się”, zgodnie z komunikatem, ale później zastosowała „chemiczny środek drażniący, aby zapobiec dalszym rozruchom i niszczeniu mienia”.

Wiele pytań dotyczących śmierci Walkera pozostaje bez odpowiedzi, a dochodzenie prowadzone przez Biuro Śledcze Ohio jest w toku, ale oto podział tego, co wiemy do tej pory.

Co policja mówi, że się stało

Walker został zabity w serii strzałów na początku zeszłego poniedziałku, po pościgu za pojazdem i pościgu pieszym, który rozpoczął się, gdy funkcjonariusze próbowali go zatrzymać za naruszenie przepisów ruchu drogowego i sprzętu.

Walker uciekł z przystanku, zgodnie z narracją wideo na osi czasu, którą policja odegrała na niedzielnej konferencji prasowej, a funkcjonariusze ruszyli w pościg.

Jayland Walker doznał co najmniej 60 ran w śmiertelnej strzelaninie policyjnej, mówi szef policji w Akron, gdy władze publikują nagranie z kamery na ciele

Około 40 sekund po rozpoczęciu pościgu, narracja wideo mówi, że „słychać dźwięk zgodny z wystrzałem” w nagraniu z kamery ciała, a funkcjonariusze powiedzieli dyspozytorowi, że strzał został oddany z pojazdu Walkera. Policja pokazała również nieruchome obrazy zrobione z kamer drogowych, które pokazywały „błysk światła” – być może błysk wylotowy – wzdłuż strony kierowcy samochodu.

„To zmienia cały charakter” incydentu, powiedział Mylett, zmieniając „rutynowe zatrzymanie ruchu” w „kwestię bezpieczeństwa publicznego”.

Po kilku minutach pojazd Walkera zwolnił, a on wyszedł z pojazdu i uciekł, podała policja. Kilku policjantów wysiadło z radiowozów i ścigało go, a policjanci użyli paralizatorów, aby go zatrzymać, powiedziała policja, ale bezskutecznie.

Chwilę później policja powiedziała, że ​​Walker „zatrzymał się i szybko odwrócił w stronę ścigających funkcjonariuszy”. Mylett powiedział dziennikarzom, że oficerowie wierzą, że Walker sięga do pasa, a oni „czuli, że pan Walker odwrócił się i gestykulował i przeszedł do pozycji strzeleckiej”, powiedział Mylett, a funkcjonariusze otworzyli ogień, zabijając go.

Walker został ranny 60 razy, mówi szef

Raport lekarza sądowego wykazał, że Walker doznał co najmniej 60 ran w wyniku strzału, powiedział Mylett w niedzielę, chociaż lekarz sądowy nadal pracuje nad ustaleniem, które są ranami wejściowymi, a które wyjściowymi. BCI określi dokładnie, ile razy Walker został postrzelony, powiedział Mylett.

W międzyczasie nie jest jasne, ile pocisków zostało wystrzelonych, chociaż Mylett powiedział, że przewiduje, że „ta liczba będzie wysoka” na podstawie filmów, w których słychać dziesiątki strzałów w ciągu siedmiu sekund.

– Wystrzelono wiele pocisków – powiedział Mylett.

8 funkcjonariuszy na urlopie

Ośmiu policjantów było „bezpośrednio zaangażowanych” w strzelaninę, powiedział Mylett, i wszyscy zostali umieszczeni na płatnym urlopie administracyjnym w oczekiwaniu na dochodzenie, zgodnie z protokołem departamentu.

Według informacji udostępnionych przez miasto, siedmiu z ośmiu funkcjonariuszy jest Białych, a jeden jest Czarny.

Funkcjonariusze „w pełni współpracują” w śledztwie, powiedział związek policyjny Akron w oświadczeniu, dodając, że wierzy, iż śledztwo ustali, że użycie siły przez funkcjonariuszy było uzasadnione – łącznie z liczbą oddanych strzałów.

„Decyzja o użyciu śmiercionośnej siły, jak również liczba oddanych strzałów jest zgodna z protokołami siłowymi i szkoleniem funkcjonariuszy” – powiedział w oświadczeniu Braterski Zakon Policji Akron Lodge 7.

Co pokazuje wideo

Policja w niedzielę opublikowała 13 filmów z kamer policyjnych – osiem od funkcjonariuszy bezpośrednio zaangażowanych w strzelaninę i pięć innych od funkcjonariuszy, którzy byli na miejscu zdarzenia.

Filmy zostały wydane zgodnie z nowym rozporządzeniem miejskim, które wymaga, aby materiał wideo dokumentujący użycie siły przez aktywnego funkcjonariusza policji został udostępniony w ciągu siedmiu dni od incydentu.

Pod koniec pościgu, niektóre nagrania pokazują, że srebrny samochód, którym jechał Walker, zatrzymał się, zanim zaczął opuszczać pojazd od strony kierowcy.

Policjanci z Ohio na płatnym urlopie administracyjnym po śmiertelnym zastrzeleniu Jaylanda Walkera

Przynajmniej jeden oficer krzyczy: „Pokaż mi swoje ręce” i mówi mu, żeby się nie ruszał. Film pokazuje Walkera wsiadającego z powrotem do samochodu, który powoli jedzie do przodu. Następnie jest widziany, jak wychodzi przez drzwi po stronie pasażera i ucieka przed funkcjonariuszami.

Co najmniej jeden oficer ponownie krzyczy, aby Walker pokazał ręce, pokazuje jeden film. Pościg trwał kilka sekund, po czym przez siedem sekund rozległa się seria wystrzałów.

Filmy kończą się zaraz po oddaniu strzałów i nie przedstawiają wysiłków funkcjonariuszy policji, aby zapewnić opiekę medyczną, chociaż policja twierdzi, że po strzelaninie podjęli próbę udzielenia pierwszej pomocy.

Nie udało im się, a Walker został uznany za zmarłego na miejscu zbrodni.

Walker był pełen życia, mówi krewny

Rodzina Walkera oczekuje odpowiedzi od funkcjonariuszy policji, poinformowali ich prawnicy na niedzielnej konferencji prasowej, ale poprosili również, aby wszelkie protesty w odpowiedzi na zabójstwo Walkera pozostały pokojowe, aby uczcić jego pamięć.

Walker „nigdy w życiu nie złamał prawa – żadnych przestępstw” – powiedział Bobby Dicello, jeden z prawników.

Robert Dejournett, krewny Walkera i lokalny pastor, powiedział, że 25-latek był kochającym zabawę młodym człowiekiem pełnym żartów, którego wszyscy uwielbiają.

„Jesteśmy bogobojnymi ludźmi, którzy wierzą w Boga i chcemy dać przykład tego, nawet w tym procesie”, powiedział Dejournett CNN, „nie chcemy żadnych zamieszek ani niczego w tym rodzaju”.

„Osobiście chcę krzyczeć i być wściekły”, powiedział pastor, „ale co to zrobi?”

.

Leave a Comment