Coastal Fire niszczy co najmniej 20 domów w Orange County w Kalifornii, a setki są ewakuowane

Pożar przybrzeżny rozpoczął się w środę po południu około 14:45 w Aliso and Wood Canyons Wilderness Park i szybko rozrósł się do około 200 akrów, powiedział zastępca szefa straży pożarnej hrabstwa Orange TJ McGovern. Ogień następnie rozprzestrzenił się na miasto Laguna Niguel i rozerwał rezydencje wzdłuż ulic na zboczach wzgórz w jednej z najbogatszych dzielnic Kalifornii.

Jeden strażak został ranny i trafił do szpitala, powiedział McGovern. Około 900 domów jest objętych nakazem ewakuacji, kpt. – powiedział Virgil Asuncion.

Jennifer McCoy, mieszkanka pobliskiej Laguna Beach, powiedziała CNN, że po raz pierwszy zauważyła dym wydobywający się z Laguna Niguel około 16:15. Niecałe dwie godziny później chmury dymu uniosły się jeszcze bardziej, powiedział McCoy.

„Zeszłam do centrum handlowego na dole i dym urósł może dwa do trzech razy więcej niż wcześniej” – powiedziała.

Urzędnicy wciąż szukają przyczyny pożaru

Chociaż przyczyna pożaru jest nieznana i jest badana, „aktywność obwodu” miała miejsce „w czasie”, gdy zgłoszono pożar zarośli, powiedział Southern California Edison (SCE) we wstępnym raporcie z incydentu opublikowanym w środę wieczorem.

Strażacy pracują nad zgaszeniem konstrukcji płonącej podczas środowego pożaru w Laguna Niguel w Kalifornii.

„Nasze informacje odzwierciedlają aktywność obwodów zachodzącą w czasie zbliżonym do zgłoszonego czasu pożaru” – czytamy w dokumencie.

Chociaż nie podano żadnych innych szczegółów, narzędzie stwierdziło, że zgłoszenie zostało złożone „z dużej ostrożności, ponieważ dotyczy zdarzenia, które może być przedmiotem znacznej uwagi opinii publicznej i/lub wymogu raportowania w mediach”.

Urzędnicy straży pożarnej nie skomentowali ani nie potwierdzili żadnych szczegółów dotyczących aktywności obwodu podczas konferencji prasowej w czwartek rano.

„Nasi śledczy ds. pożarów przyglądają się temu (aktywności obwodów) w tej chwili i przyjrzą się wszystkim aspektom tego, co mogło spowodować ten niszczycielski pożar” – powiedział McGovern. „Nie znamy szczegółów, ale nasi śledczy będą badać każdą możliwą przyczynę”.

Strażak pracuje nad ustawieniem płonącej konstrukcji w środę w Laguna Niguel.
Według pobliskich obserwacji National Weather Service, pożar był podsycany przez silne wiatry, które dochodziły do ​​30 mil na godzinę w okolicy. Czyli oprócz suchych warunków od trwająca ciężka susza w całym regionie, według najnowszego US Drought Monitor.

Mimo to w środę nie było szczególnie wysokiego ryzyka pożaru, a urzędnicy i naukowcy byli zaskoczeni szybkością i intensywnością pożaru. Komendant straży pożarnej hrabstwa Orange, Brian Fennessy, powiedział, że pożar zarośli, taki jak ten, był stosunkowo niewielki. Nigdy więcej.

„Łóżka paliwowe w tym hrabstwie, w południowej Kalifornii, na zachodzie są tak suche, że taki pożar będzie bardziej powszechny” – powiedział.

Pomimo wysiłków strażaków ogień nadal „biegał” na ratowników, powiedzieli urzędnicy.

„Obserwujemy rozprzestrzenianie się w sposób, którego nie widzieliśmy wcześniej” – powiedział Fennessy. „Pięć lat temu, 10 lat temu, taki pożar mógł urosnąć do akra, kilka akrów”, zanim został opanowany. Ale teraz „ogień rozprzestrzenia się w tej bardzo suchej roślinności i startuje” – powiedział.

Pożary historycznie osiągały szczyt późnym latem i jesienią w Kalifornii. Ale to już czwarty pożar w Orange County widział do tej pory w tym roku, powiedział McGovern.

„Nie mamy sezonu pożarowego. To już cały rok, a te cztery ostatnie pożary, które właśnie spędziliśmy, to dla nas wszystkich” – powiedział.

Mieszkańcy Laguny Niguel nakazali ewakuację

W okolicy płonęło wiele domów.
Nakazy ewakuacji obowiązywały w przypadku Coronado Pointe Drive, Vista Court i Via Las Rosa w rejonie wyspy Laguna Niguel na Pacyfiku, a w Crown Valley Community Center utworzono recepcję dla osób ewakuowanych, powiedział Departament Szeryfa Hrabstwa Orange w komunikat prasowy.

Mieszkaniec Laguna Niguel, Allan Aguilera, powiedział CNN, że on i jego rodzina zdecydowali się na ewakuację, gdy zobaczyli zasięg płomieni z punktu widokowego w sąsiedztwie.

„Kiedy dotarliśmy na szczyt, zobaczyliśmy pełną skalę tego, jak duży był pożar i byliśmy świadkami, jak szybko się rozprzestrzeniał” – powiedział. „W okolicy było mnóstwo ludzi, którzy robili to samo, obserwując ogień, zanim zmieniły się wiatry i zaczęły przesuwać płomienie coraz bliżej. W tym momencie postanowiliśmy wyjść i przygotować się na potencjalną ewakuację”.

Wielka susza na Zachodzie będzie się utrzymywać i może się pogorszyć w nadchodzących miesiącach.  Dostępność wody jest dużym problemem

„Sytuacja była niesamowicie napięta, ale zachowaliśmy spokój, zebraliśmy nasze najcenniejsze rzeczy… i przeprowadziliśmy wczesną ewakuację, aby uniknąć potencjalnego wąchania w szyję, gdyby miał się rozegrać najgorszy scenariusz” – dodał Aguilera.

W środę strażacy zareagowali na płomienie w wielu domach w rejonie kanionu Aliso Woods, zdjęcia z CNN filia CABC pokazał.

Ekipy przeciwpożarowe uciekły się do użycia wody ze stawu w El Niguel Country Club w Laguna Niguel, aby pomóc w walce z płomieniami, gdy gęsty brązowo-szary dym okrył okolicę.

Fennessy powiedział, że załogi przeprowadzały oceny szkód w nocy i monitorowały gorące punkty lub latające żarzy, które mogłyby wywołać bardziej szkodliwe płomienie.

Przewiduje się również, że w ciągu najbliższych kilku dni w okolicy stanie się cieplej. Temperatury będą o 10 do 15 stopni powyżej średniej w Kalifornii i na południowym zachodzie od piątku do weekendu i do początku przyszłego tygodnia.

„Dzisiejszy dzień będzie początkiem trendu ocieplenia, który potrwa do soboty. Maksymalne temperatury będą powyżej normy od dzisiaj do soboty, a sobota będzie najcieplejszym dniem w ciągu najbliższych siedmiu dni” – powiedział National Weather Service w Los Angeles.

Od „pora pożarowego” do „roku pożarowego”

Pożar rozpoczął się w środę po południu i szybko rozprzestrzenił się na około 200 akrów.
Kalifornia i zachodnie Stany Zjednoczone doświadczają niszczycielskiej suszy, która doprowadziła do ograniczeń w dostępie do wody w niektórych częściach stanu. Zeszłego lata, Kalifornia przetrwała najsurowszą suszę w swoim 126-letnim rekordzie. A nadchodzące miesiące wcale nie są lepsze.
Prognozy z National Oceanic and Atmospheric Administration spodziewają się „długotrwałej, uporczywej suszy na Zachodzie, gdzie najprawdopodobniej opady są poniżej średniej”, napisała agencja w swoim wiosenna perspektywa w marcu.
Pod koniec zeszłego miesiąca urzędnicy z południowej Kalifornii poprosili firmy i mieszkańców części hrabstw Los Angeles, Ventura i San Bernardino o zmniejszyć podlewanie na zewnątrz do jednego dnia w tygodniu.

Zima i wiosna to zazwyczaj pory deszczowe w Kalifornii, ale w tym roku nie było – zwłaszcza w południowej części stanu. Los Angeles i Palm Springs mają odpowiednio trzeci i drugi początek roku. Zapisy w tym regionie sięgają ponad 70 lat.

Około 900 domów zostało ewakuowanych w Laguna Niguel z powodu pożaru, powiedział urzędnik.

W całym stanie od stycznia do kwietnia były najbardziej suche pierwsze cztery miesiące w historii, poinformował w czwartek US Drought Monitor. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia ekstremalna susza wzrosła z 40% stanu do 60%.

Susza w regionie sprawiła, że ​​roślinność jest niesamowicie sucha, zapewniając paliwo dla pożarów, takich jak ten w Laguna Niguel. Na Zachodzie trwa wieloletnia mega-susza, o której naukowcy niedawno donosili, że najbardziej ekstremalny od 1200 lata zmiana klimatu spowodowana przez człowieka pogorszyła się o 72%.

„Przestaliśmy rozmawiać o sezonach pożarów” – powiedział CNN Isaac Sanchez, szef batalionu komunikacji Cal Fire. „Implikacja tego terminu jest taka, że ​​jeśli jesteśmy w sezonie pożarowym, jest pora roku, kiedy nie jesteśmy w sezonie pożarowym. W Kalifornii już tak nie jest”.

„To wynik zmiany klimatu, to wynik suszy, którą obserwujemy” – dodał Sanchez. „Pożar przybrzeżny jest graficznym przykładem tego, że nie potrzebujesz tysięcy akrów spalonych, aby na ciebie uderzyć”.

Brandon Miller z CNN, Ella Nilsen, Sharif Paget i Taylor Ward przyczynili się do powstania tego raportu.

.

Leave a Comment