Codzienna aspiryna zapobiegająca zawałom serca i udarom mózgu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. : Strzały

Osoby w wieku 60 lat i starsze nie powinny rozpoczynać codziennego przyjmowania aspiryny, aby zapobiec zawałom serca i udarom mózgu. Osoby, które obecnie go przyjmują, mogą skonsultować się z lekarzami, czy kontynuować.

Emma H. ​​Tobin / AP


ukryj podpis

przełącz podpis

Emma H. ​​Tobin / AP


Osoby w wieku 60 lat i starsze nie powinny rozpoczynać codziennego przyjmowania aspiryny, aby zapobiec zawałom serca i udarom mózgu. Osoby, które obecnie go przyjmują, mogą skonsultować się z lekarzami, czy kontynuować.

Emma H. ​​Tobin / AP

Nowe wytyczne amerykańskiej grupy zadaniowej ds. Usług prewencyjnych mówią, że osoby w wieku powyżej 60 lat nie powinny rozpoczynać codziennego przyjmowania aspiryny w małych dawkach, aby zapobiec zdarzeniom sercowo-naczyniowym, takim jak zawał serca lub udar.

Niska dawka aspiryny była popularnym środkiem zapobiegawczym, ale w miarę gromadzenia większej liczby dowodów jej korzyści stanęły pod znakiem zapytania. We wtorek grupa zadaniowa sfinalizowane nowe rekomendacje doradzanie przeciwko praktyce. Grupa zadaniowa wnioskuje, że codzienne przyjmowanie aspiryny u dorosłych w wieku 60 lat lub starszych „nie przynosi korzyści netto” i zwiększa ryzyko krwawienia wewnętrznego.

Według grupy zadaniowej, która przeanalizowała najnowsze badania i rozważyła korzyści i zagrożenia, dla dorosłych w wieku od 40 do 59 lat dzienna aspiryna może przynieść „niewielkie korzyści netto”.

„Odkryliśmy, że w porównaniu ze starszymi badaniami aspiryna wydaje się mieć mniejsze korzyści z chorób układu krążenia” Dr. Johna Wonga, lekarz w Centrum Medycznym Tufts i członek zespołu zadaniowego, powiedział NPR w listopadzie. „I wraz z wiekiem wzrasta ryzyko krwawienia” – mówi.

To, czy zdecydujesz się na aspirynę, zależy od ryzyka sercowo-naczyniowego i powinno zostać ustalone z lekarzem, mówi Wong. I chociaż wiele osób bezpiecznie przyjmuje aspirynę, może ona powodować krwawienie w żołądku, jelitach i mózgu, co może zagrażać życiu.

W wytycznych jest kilka ważnych niuansów. Nie dotyczą osób, które już przeszły atak serca lub udar. I nie mówią dorosłym, którzy obecnie przyjmują codziennie aspirynę, aby przestali ją brać. Jednak grupa zadaniowa ostrzega, że ​​ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia wraz z wiekiem, pacjenci mogą potrzebować rozważyć zaprzestanie codziennego stosowania aspiryny około 75 roku życia.

Choroba sercowo-naczyniowa jest główną przyczyną śmiertelności w USA i odpowiada za ponad 1 na 4 zgony. Każdego roku około 600 000 osób w Stanach Zjednoczonych ma pierwszy zawał serca, a około 600 000 osób doświadcza pierwszego udaru.

Nauka zmieniła się od tego czasu wpływowy panel medyczny swoje ostatnie wytyczne dotyczące przyjmowania aspiryny w celu zapobiegania chorobom układu krążenia opublikował w 2016 roku. Dr. Salim Virani, kardiolog z Baylor College of Medicine, mówi, że nowsze badania nie przynoszą tak dużych korzyści, po części dlatego, że ludzie przyjmują leki takie jak statyny.

„Korzyści z aspiryny stały się marginalne, ponieważ mamy inne terapie, które zmniejszają ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, ale ryzyko krwawienia związane z terapią aspiryną utrzymuje się” powiedział NPR w listopadzie

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z aspiryną, którą obecnie zażywasz, porozmawiaj ze swoim lekarzem, powiedział NPR Dr. Demilade Adedinsewo, kardiolog w Mayo Clinic.

„Ta informacja powinna w zasadzie skłonić cię do rozmowy ze swoim lekarzem” – powiedziała NPR. „To nie jest ogólne zalecenie, że wszyscy zażywający aspirynę powinni zaprzestać przyjmowania aspiryny”.

Leave a Comment