Czasowe wersje próbne gier są teraz wymogiem dla niektórych deweloperów PlayStation

Sony zaczęło komunikować się z twórcami o swoich planach dotyczących prób gry na czas dla subskrybentów PlayStation Plus Premium. Według źródeł rozmawiających z Game Developer, deweloperzy pracujący nad grami, które kosztują 34 USD lub więcej (33 EUR w Europie, 4000 jenów w Japonii) są teraz zobowiązani do tworzenia ograniczonych czasowo wersji próbnych swoich gier. Te wersje próbne muszą trwać co najmniej dwie godziny.

Zgodnie z nową polityką gry, które kosztują mniej niż te kwoty, nie są wymagane do tworzenia ograniczonych czasowo wersji próbnych. Plan jest zgodny z zapowiedzią Sony dla rozszerzone opcje subskrypcji PlayStation Plus.

Wielu programistów zostało poinformowanych o nowych zasadach za pośrednictwem aktualizacji portalu programistów Sony. Nasze źródła wskazały, że nie otrzymały żadnego innego komunikatu na temat tej zmiany.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​te wymagania nie działają wstecz i nie dotyczą nadchodzących tytułów na PlayStation VR. Mniej dobrą wiadomością jest to, że jeśli jesteś programistą, który planuje wydać w sklepie PlayStation w przyszłości, musisz teraz zaplanować czas i zasoby, aby stworzyć te nowe wersje próbne na czas.

W ramach polityki Sony istnieje pewna elastyczność. Deweloperzy mają do trzech miesięcy od premiery swoich gier w PlayStation Store na wydanie wersji próbnej na czas. Wersje próbne muszą być dostępne tylko dla użytkowników PlayStation Plus Premium przez co najmniej 12 miesięcy.

Sony jest również otwarte na wydawanie niestandardowych wersji demonstracyjnych gier zamiast ograniczonych czasowo wersji próbnych, ale będą one zatwierdzane tylko w indywidualnych przypadkach. Deweloperzy mogą również nadal publikować darmowe weekendy, wersje próbne gier lub niestandardowe wersje demonstracyjne, do których mają dostęp wszyscy posiadacze PlayStation.

Ta nowa polityka wydaje się być mieszaną torbą dla wszystkich deweloperów planujących wydanie na PlayStation. Z jednej strony, więksi wydawcy, tacy jak Activision Blizzard, 2K Games lub wewnętrzne studia Sony, prawdopodobnie będą mieli zasoby potrzebne do stworzenia tych ograniczonych czasowo wersji próbnych gier i będą mogli skorzystać z subskrypcji PlayStation Plus Premium.

Z drugiej strony, jeśli twoja gra waha się nieco powyżej ceny 34 USD, prawdopodobnie pracujesz z mniejszą ilością zasobów niż konkurenci, a dwie godziny mogą stanowić znaczną część zawartości twojej gry. Doświadczeni programiści mogą zmaksymalizować te próby pod kątem możliwości pozyskania nowych graczy, ale bez obietnicy wypłaty na końcu może to oznaczać dużo pracy dla ograniczonej wypłaty.

Skan sklepu PlayStation pokazuje, że bardzo niewiele gier znajduje się na poziomie 34 USD, więc grupa programistów najbardziej dotkniętych tą polityką to ci, którzy wypuszczają na poziomie 39,99 USD. Na tej liście dominuje wiele gier jednoosobowych od średniej wielkości deweloperów, w tym: Wytwórnia Pająków GreedfallAsobo Opowieść o zarazie: niewinnośći Ember Labs Kena: Most Duchów.

W ciągu ostatnich kilku lat dema gier nieco się odrodziły, od „prologów” wydanych na Steamie po ograniczone czasowo dema oferowane podczas wydarzeń takich jak Summer Games Festival czy sezonowe Steam Game Festivals Valve. Ciekawie jest zobaczyć, jak Sony ożywia je jako poziom dla (stosunkowo) wysokich subskrybentów.

Firma Sony nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące nowej polityki do czasu publikacji. Zaktualizujemy naszą historię, jeśli do nas wrócą.

Leave a Comment