Członek Proud Boys przyznaje się do winy za udział w ataku na Kapitol w USA | Atak Kapitolu USA

Członek skrajnie prawicowej grupy Proud Boys przyznał się w środę do winy do utrudniania pracy funkcjonariuszom policji, kiedy dołączył do 6 stycznia 2021 r., powstanie w Kapitolu przez zwolenników ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, próbując obalić jego porażkę wyborczą.

Ugoda złożona w sądzie federalnym w Waszyngtonie wzywa Louisa Enrique Colona z Missouri do przyznania się do jednego oskarżenia o przestępstwo i współpracy z prokuratorami.

Colon przyznał się do przekraczania policyjnych barykad podczas zamieszek, zanim wspiął się na ścianę, aby dostać się na wyższy poziom Kapitolu.

Będąc w budynku Kapitolu, Colon użył rąk i krzesła, by przeszkodzić funkcjonariuszom policji, którzy próbowali opuścić chowane drzwi, aby powstrzymać uczestników zamieszek przed wtargnięciem do budynku.

Atak nastąpił po wiecu prowadzonym przez Trumpa w pobliżu Białego Domu, w którym wezwał tysiące zgromadzonych do przejścia na Kapitol i „walczenia jak diabli”, podczas gdy obie izby Kongresu USA zbierały się w celu poświadczenia Zwycięstwo Joe Bidena nad Trumpem w wyborach w 2020 roku.

Zwycięstwo Bidena zostało potwierdzone we wczesnych godzinach następnego dnia, po tym, jak prawodawcy, pracownicy i dziennikarze uciekli, ratując życie podczas śmiertelnych zamieszek na Kapitolu.

45-letni Colon został oskarżony w lutym 2021 r. wraz z czterema innymi członkami oddziału metra Kansas City z grupy Proud Boys. Jest pierwszym oskarżonym w tej sprawie, który przyznał się do winy.

Sędzia nałożył na Colona warunki monitorowania, gdy ten oczekiwał na proces. Colon zostanie skazany jeszcze w tym roku, za co grozi mu ustawowe pozbawienie wolności do pięciu lat i grzywna w wysokości do 250 000 dolarów.

Prawdopodobnie otrzyma obniżoną karę za przyznanie się do odpowiedzialności i współpracy.

Colon nie został oskarżony w tej samej sprawie o spisek, co Enrique Tarrio, były przewodniczący Proud Boys i jedna z najbardziej znanych z 800 osób, którym postawiono zarzuty karne związane z zamieszkami.

Apelacja Colona pojawia się dwa tygodnie po tym, jak przywódca Proud Boys, Charles Donohoe, przyznał się do winy za utrudnianie oficjalnego postępowania oraz napaść i przeszkadzanie funkcjonariuszom policji.

Tymczasem w innej sprawie karnej jeden z kilkudziesięciu funkcjonariuszy policji rannych podczas powstania zeznał w środę, że nie uderzył ani nie wszczął bójki z emerytowanym policjantem z Nowego Jorku oskarżonym o zaatakowanie funkcjonariusza.

Thomas Webster, którego proces o napaść rozpoczął się w tym tygodniu, twierdzi, że działał w samoobronie, gdy 6 stycznia 2021 r. zaatakował oficera policji metropolitalnej Noah Rathbuna przed Kapitolem.

Rathbun powiedział, że wyciągnął otwartą lewą rękę i pchnął Webstera w twarz po tym, jak nowojorczyk wepchnął w niego stojak na rowery. Rathbun powiedział, że próbował usunąć Webstera z obwodu bezpieczeństwa, który funkcjonariusze starali się utrzymać za rzędami stojaków na rowery.

„To niefortunne być w stolicy kraju i być tak traktowanym przez innego obywatela” – powiedział Rathbun podczas drugiego dnia procesu Webstera.

Filmy pokazywane przez prokuratorów przedstawiają Webstera pchającego stojak na rowery w Rathbun, a następnie wymachującego masztem z flagą w funkcjonariusza ruchem ścinającym w dół, uderzając w metalową barykadę przed funkcjonariuszem.

Po tym, jak Rathbun chwycił złamany drąg i wycofał się, Webster zaatakował oficera i powalił go na ziemię.

Rathbun powiedział, że zaczął się krztusić i nie mógł oddychać, kiedy Webster chwycił jego maskę gazową i pasek pod brodą dociśnięty do szyi oficera.

Niezależnie od setek postępowań karnych istnieje specjalna komisja Izby Reprezentantów badanie wszelkich linków między Trumpem, jego zespołem w Białym Domu, republikanami z Kongresu i powstaniem.

Leave a Comment