Dania pierwszym krajem, który wstrzymał program szczepień przeciwko Covid

Personel medyczny przygotowuje strzykawki do iniekcji ze szczepionką Covid-19 w 2021 roku w Kopenhadze w Danii. kraj ogłosił teraz, że zawiesi swój program szczepień i sprawdzi, czy jest potrzebny w dalszej części roku.

Ole Jensen Getty Images Aktualności Obrazy Getty

Dania stała się pierwszym krajem, który wstrzymał swoją działalność Covid program szczepień, mówiąc, że robi to, ponieważ wirus jest teraz pod kontrolą.

„Nadeszła wiosna, liczba szczepień w populacji duńskiej jest wysoka, a epidemia się cofnęła” – podał w środowym oświadczeniu duński urząd ds. zdrowia.

„Dlatego Narodowa Rada Zdrowia kończy teraz szerokie wysiłki szczepień przeciwko Covid-19 w tym sezonie” – powiedział. Mówi się, że ludzie nie będą zapraszani na szczepionki od 15 maja, chociaż każdy będzie mógł ukończyć cykl szczepień.

Duńska kampania szczepień przeciwko Covid rozpoczęła się wkrótce po Bożym Narodzeniu w 2020 roku. Jak podał urząd ds. zdrowia, zaszczepiono około 4,8 miliona obywateli, a ponad 3,6 miliona osób otrzymało zastrzyk przypominający.

W tym samym czasie wiele osób zostało zarażonych, odkąd wariant omikronowy stał się dominującym szczepem wirusa, jak stwierdzono, co oznacza, że ​​poziomy odporności w populacji są wysokie.

„Jesteśmy w dobrym miejscu” – skomentował Bolette Soborg, kierownik jednostki w Krajowej Radzie Zdrowia.

„Mamy dobrą kontrolę nad epidemią, która wydaje się dotować. Stawki przyjęć [to hospitals] są stabilne i spodziewamy się, że wkrótce spadną. Dlatego podsumowujemy program masowych szczepień przeciwko Covid-19.”

Soborg upierał się, że społeczeństwo nadal może być szczepione wiosną i latem, jeśli chce, a miejsca szczepień w całym kraju pozostaną otwarte.

Dodał, że szczepienia są nadal zalecane osobom, dla których Covid stanowi zwiększone ryzyko, np. osobom powyżej 40 roku życia oraz nieszczepionym kobietom w ciąży. „Nadal zalecamy również ukończenie rozpoczętego kursu szczepień” – powiedział.

Szczepienia prawdopodobnie zostaną wznowione

Duńska decyzja o zawieszeniu programu szczepień ma miejsce, gdy sytuacja Covid na całym świecie pozostaje mieszana. Europa i USA zrezygnowały z większości ograniczeń Covid, ale Chiny nadal nakładają (lub rozważają) blokady, ponieważ wirus rozprzestrzenia się w dużych miastach, takich jak Szanghaj i Pekin.

Duński Urząd ds. Zdrowia i Leków, daleki od całkowitego zarzucenia programu szczepień, powiedział, że prawdopodobnie będzie potrzeba ponownego zaszczepienia się przeciwko Covid-19 jesienią, ponieważ wirus nadal mutuje.

W trakcie pandemii, która trwa już trzeci rok, pojawiły się nowe warianty. Zmniejszyły one skuteczność szczepionek przeciw Covid, które zostały opracowane w rekordowym czasie w 2020 r., chociaż szczepionki dopuszczone do użytku na Zachodzie pozostają skuteczne w zapobieganiu poważnym zakażeniom, hospitalizacji i śmierci z powodu Covid-19.

Ponieważ program szczepień prawdopodobnie zostanie wznowiony za kilka miesięcy, duńscy eksperci ds. zdrowia będą sprawdzać, kto powinien zostać zaszczepiony, kiedy należy wykonać szczepienia i jakie szczepionki należy zastosować.

Duński Urząd ds. Zdrowia i Leków powiedział, że będzie nadal uważnie śledził rozwój epidemii i jest gotowy do wznowienia wysiłków w zakresie szczepień, jeśli zaistnieje potrzeba zaszczepienia dodatkowych grup docelowych przed upadkiem.

CNBC Zdrowie i nauka

Przeczytaj najnowsze globalne relacje CNBC dotyczące pandemii Covid:

.

Leave a Comment