Dlaczego uniewinnienie Mario Batali wydaje się puste

Po dwudniowym procesie, który został opóźniony od 2019 roku, a Sędzia z Bostonu uznał Mario Bataliego winnym nieprzyzwoitej napaści i pobicia we wtorek. Zarzuty wynikały z incydentu z 2017 roku, w którym Batali został oskarżony o przymusowe całowanie i chwytanie genitaliów kobiety, którą spotkał w obecnie zamkniętym barze w Bostonie, jedno z serii zarzutów ze strony pracowników i fanów, które sugerowały wzorzec niewłaściwego zachowania sprzed dwóch dekad.

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się wiadomości o zachowaniu Batali w 2017 roku, przyznał, że „wiele z opisanych zachowań w rzeczywistości pasuje do tego, w jaki sposób postępowałem”. Następnie wydał nijakie przeprosiny i „został odwołany”. Batali stracił pracę jako gospodarz popularnego talk show Żućoraz ostatecznie sprzedany z restauracji, których był współwłaścicielem z Lidią i Joe Bastianich, w tym z chwalonymi nowojorskimi restauracjami Babbo i obecnie zamkniętym Del Posto. dawna grupa restauracyjna Batali i Bastianicha, B&B Hospitality, osiągnął ugodę w wysokości 600 000 USD z prokuratorem generalnym Nowego Jorku w 2021 r. potwierdzając, że Batali i Bastianich przez wiele lat tworzyli środowisko pracy”które pozwalało na zseksualizowaną kulturę niewłaściwego postępowania i nękania”.

Batali’s była pierwszą sprawą branży restauracyjnej #MeToo, która trafiła do sądu karnego, stanowiąc rzadką okazję dla jednego z niezliczony ofiary z molestowanie w ten szerszy restauracja przemysł aby znaleźć sprawiedliwość ze znaczącymi konsekwencjami dla domniemanego sprawcy – gdyby został uznany za winnego, Batali czekałby na karę więzienia i musiałby zarejestrować się jako przestępca seksualny. Mimo to, mimo powagi tych zarzutów, prawie nikt nie był zaskoczony, gdy Batali został uniewinniony. Dzieje się tak dlatego, że wczorajszy werdykt wyraźnie pokazuje, do jakiego stopnia system sądowniczy przyniósł wiele naprawdę niezadowalających wyników w orzekaniu w sprawach dotyczących długotrwałych wzorców niewłaściwego zachowania seksualnego. (Batali nadal stoi przed pozwem cywilnym wynikające z tego samego incydentu).

Jest prawdopodobne, że po jego uniewinnieniu Batali, przynajmniej w pewnym sensie, otrzyma odkupienie, o które zdawał się zabiegać w 2018 oraz 2019 kiedy zaczął odkrywać nowe przedsięwzięcia biznesowe. Ponieważ został uznany za „niewinnego” zarzutów związanych z tym pojedynczym incydentem, niektórzy już pojawili się na Twitterze, aby twierdzić, że Batali był ofiarą „nadgorliwego” ruchu #MeToo, a tego rodzaju publiczne wsparcie może utorować sposób na zwrot, który pozwoliłby Bataliemu czerpać korzyści z reputacji, którą zbudował jako szef kuchni. Nawet jeśli nie ma takich samych możliwości otwierania najlepszych restauracji w Nowym Jorku, nic nie powstrzyma go przed uruchomieniem własnej linii mrożonych lasagne lub sosów do makaronu w słoikach w supermarketach o wiele mniej wyszukanych niż pierwsza amerykańska lokalizacja Eataly, która kiedyś był współwłaścicielem. A może pójdzie drogą Johna Besha, który po pewnym czasie odszedł ze swojego nowoorleańskiego imperium restauracyjnego? litania zarzutów molestowania ale nie sprzedał swoich udziałów – po cichu inwestując w restauracje prowadzone przez innych szefów kuchni, którzy nie zostali „anulowani”.

Istnieje co najmniej pewien precedens tego rodzaju powrotu do łask. W świecie żywności mamy do czynienia z przypadkiem Paula Qui, który w marcu 2016 r. został aresztowany po incydencie w Austin, gdzie został oskarżony o pobicie i zakrwawienie swojej dziewczyny na oczach jej dziecka. Zarzuty zostały oddalone dwa lata później, a prokuratorzy powołali się na brak współpracy ze strony skarżącego, a Qui powiedział, że ma nadzieję, że „ruszaj naprzód„Z jego rzekomego złego zachowania poprzez otwarcie nowej ekscytującej restauracji, która wywołał natychmiastowy luz. Pomimo tych wszystkich kontrowersji Qui nadal prowadzi i otwiera nowe restauracje w wielu miastach w całym kraju.

Ale mam nadzieję, że dzieje się tak: Mario Batali spokojnie odchodzi w tę dobrą noc. Nigdy więcej nie musimy oglądać jego wielkiej rudej brody ani głupich Crocsów, które nosił na dworze, przy okazji, w telewizji czy na paczce makaronu. Jest 61-letnim mężczyzną z wartość netto szacowana na ponad 25 milionów dolarówktóre z pewnością zmalało w ciągu ostatnich kilku lat, ale nadal powinno być dla niego dużo pieniędzy, aby odpierdolić się na Wybrzeże Amalfi, aby żyć w cichej refleksji, zamiast dalej prowadzić restauracje.

Aby było jasne, Mario Batali przyznał, w odpowiedzi na zarzuty dotyczące niewłaściwego zachowania seksualnego w raporcie Eater z 2017 roku, że posunął się „za daleko w moim własnym zachowaniu”, a sędzia w tej sprawie przyznał, że szef kuchni „nie zasłaniał się chwała tej nocy, o której mowa ”. I ponieważ sądy okazały się żałośnie niewystarczające, jeśli chodzi o orzekanie w sprawach dotyczących niewłaściwego zachowania seksualnego, zwłaszcza molestowania seksualnego, ci z nas, którzy są zniesmaczeni oskarżeniami przeciwko tym potężnym mężczyznom, muszą znaleźć drogę ucieczki, gdziekolwiek to istnieje. Możemy wstrzymywać nasze dolary, możemy protestować restauracjom i inwestorom, którzy robią interesy z Batali, i możemy wyraźnie wyjaśnić, że tego rodzaju rzekome zachowanie jest nie do zaakceptowania przez innych, którzy szukają tego samego poziomu sławy i podziwu.

Batali pokazał, że nie można mu ufać, że będzie szanował granice ludzi, którzy dla niego pracują lub uważają się za fanów. Niezależnie od tego, czy naganne zachowanie zarzucane przez jego pracowników wzrośnie do poziomu przestępczości wymaganego do uznania go za winnego na sali sądowej, z pewnością powinno to zdyskwalifikować go z jeszcze większej obecności w świetle reflektorów jako jednej z najbardziej lubianych osobistości kulinarnych w kraju.

Leave a Comment