Eksperci ds. płodności opracowują środek antykoncepcyjny „na żądanie”, który kobiety przyjmują zaledwie kilka minut PRZED seksem

Czy to koniec pigułki, jaką znamy? Eksperci ds. płodności opracowują środek antykoncepcyjny „na żądanie”, który kobiety przyjmują PRZED seksem

 • Naukowcy identyfikują terapię na żądanie, którą można zastosować tuż przed seksem
 • Połączenie pigułki rano po i leku na zapalenie stawów zakłóciło owulację
 • Powiedzieli, że leki są „najlepszym kandydatem” do doustnej kontroli urodzeń na żądanie

Codzienne przyjmowanie pigułki może wkrótce stać się przeszłością dla kobiet stosujących antykoncepcję.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii odkryli, jak twierdzą, „obiecującą” terapię na żądanie – co oznacza, że ​​można ją zastosować tuż przed seksem.

Stwierdzono, że połączenie pigułki „dzień po” i leku na zapalenie stawów „zakłóca owulację u szczytu płodności”.

Powiedzieli, że koktajl – podany w dwóch tabletkach – był „najlepszym kandydatem” do doustnej antykoncepcji, przyjmowanym tuż przed stosunkiem.

Zabieg polega na zakłóceniu owulacji, punkcie cyklu miesiączkowego, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę, i tak też działa pigułka.

Naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy można zastosować kombinację istniejących leków podczas fali lutealnej – trzy dni przed owulacją – i działać jako pigułka antykoncepcyjna na żądanie w tym momencie “szczytu płodności”. W obecnej sytuacji pigułki antykoncepcyjne muszą być przyjmowane codziennie, aby działały, a prezerwatywy i membrany są jedyną dostępną antykoncepcją na żądanie

Naukowcy stwierdzili, że pacjenci i lekarze są “bardzo zainteresowani” opracowaniem środków antykoncepcyjnych na żądanie.

Obecne tabletki antykoncepcyjne mogą powodować działania niepożądane, w tym wahania nastroju, nudności, bóle głowy i nieznacznie zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów krwi i raka szyjki macicy.

W obecnej sytuacji pigułki antykoncepcyjne muszą być przyjmowane codziennie lub trzy tygodnie w miesiącu, aby działały, a prezerwatywy i przepony są jedyną dostępną antykoncepcją na żądanie.

Dziewięć kobiet w wieku od 18 do 35 lat otrzymało jednorazową dawkę 30 mg octanu uliprystalu i 30 mg meloksykamu podczas fali lutealnej – dni przed owulacją, kiedy najtrudniej jest ją zakłócić.

JAKIE METODY ANTYKONCEPCJI SĄ AKTUALNIE DOSTĘPNE?

Antykoncepcja ma na celu zapobieganie ciąży. Kobieta może zajść w ciążę, jeśli nasienie mężczyzny dotrze do jednego z jej komórek jajowych.

Antykoncepcja stara się zapobiec temu zjawisku poprzez rozdzielenie komórki jajowej i nasienia, zatrzymanie produkcji komórek jajowych lub zatrzymanie połączenia plemnika i komórki jajowej z wyściółką macicy.

Antykoncepcja jest bezpłatna dla większości osób w Wielkiej Brytanii. Dostępne opcje obejmują:

 • kołpaki lub przesłony
 • połączona pigułka
 • prezerwatywy
 • implant antykoncepcyjny
 • zastrzyk antykoncepcyjny
 • plaster antykoncepcyjny
 • prezerwatywy dla kobiet
 • IUD (wkładka domaciczna lub cewka)
 • IUS (system domaciczny lub cewka hormonalna)
 • naturalne planowanie rodziny (świadomość płodności)
 • pigułka zawierająca tylko progestagen
 • pierścień dopochwowy

Octan uliprystalu – sprzedawany jako ellaOne – zatrzymuje lub opóźnia uwalnianie jaja.

Ponieważ jest obecnie stosowany, należy go zażyć w ciągu pięciu dni od stosunku płciowego, aby zapobiec ciąży i obecnie nie jest przeznaczony do stosowania jako regularna forma antykoncepcji.

Meloksykam, który jest sprzedawany pod markami, w tym Mobic, jest lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu długotrwałych schorzeń, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów.

Podczas gdy dzień po pigułce zaburza owulację przed wyrzutem lutealnym, wcześniej zauważono, że meloksykam zakłóca owulację nawet po rozpoczęciu wyrzutu lutealnego.

W badaniu przyjrzano się dziewięciu uczestnikom, którzy byli monitorowani przez dwa cykle miesiączkowe, około dwóch miesięcy, w celu zidentyfikowania ich normalnych wzorców owulacji i kiedy nastąpiła fala lutealna.

W trzecim cyklu otrzymali koktajl leków. Aby ustalić, czy owulacja wystąpiła, czy została zakłócona, wykonali badania ultrasonograficzne i badania krwi, aby zmierzyć kluczowe hormony.

Lek był uważany za skuteczny środek antykoncepcyjny, jeśli zakłócał owulację.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie BMJ Zdrowie seksualne i reprodukcyjnepokazują, że owulacja została zakłócona u sześciu kobiet, podczas gdy osiem spełniło pewne kryteria niepełnej owulacji.

Podczas cyklu, w którym kobiety przyjmowały leki, ich cykle miesiączkowe wzrosły o trzy dni, z 29 do 32, a poziom progesteronu był niższy. Jeden uczestnik zgłosił nieregularne krwawienie.

Naukowcy stwierdzili, że wyniki są “obiecujące” i sugerują, że kombinacja leków może przerwać owulację “kiedy ryzyko poczęcia jest największe”.

To sprawia, że ​​jest to „obiecujący kandydat do oceny jako doustny środek antykoncepcyjny (w czasie stosunku płciowego)”, dodali.

Zauważyli jednak, że potrzebne są dalsze badania nad działaniem kombinacji leków i wywołanymi przez nie efektami ubocznymi.

Odkrycia sugerują również, że przyjmowanie meloksykamu razem z octanem uliprystalu może zwiększyć skuteczność pigułki „dzień po” – stwierdzili.

Reklama

.

Leave a Comment