Eksperci twierdzą, że objawy przewlekłego Covida u starszych Amerykanów są często trudne do rozpoznania

Podnoszenie ubrania, podnoszenie ramion, układanie rzeczy w szafie sprawia, że ​​Bell ma zadyszkę i często powoduje silne zmęczenie. Idzie z laską, tylko na krótkie dystanse. Jest o 50 funtów lżejszy niż wtedy, gdy uderzył wirus.

Bell, lat 70, należy do milionów starszych osób, które zmagały się z długą ciążą – populacją, której niewiele uwagi poświęcono, mimo że badania sugerują, że seniorzy są bardziej narażeni na rozwój słabo poznanego stanu niż dorośli młodsi lub w średnim wieku.

Długi covid odnosi się do trwających lub nowych problemów zdrowotnych, które występują co najmniej cztery tygodnie po zakażeniu Covid, według Amerykańskich Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Wiele z tego stanu jest zaskakujące: nie ma testu diagnostycznego, który by to potwierdził, nie ma standardowej definicji dolegliwości i nie ma sposobu, aby przewidzieć, kto będzie dotknięty. Typowe objawyktóre mogą trwać miesiące lub lata, obejmują zmęczenie, duszność, podwyższone tętno, bóle mięśni i stawów, zaburzenia snu oraz problemy z uwagą, koncentracją, językiem i pamięcią – zestaw trudności znany jako mgła mózgowa.
Odpowiedzialny może być trwający stan zapalny lub dysfunkcyjna odpowiedź immunologiczna, a także rezerwuary wirusa, które pozostają w organizmie, małe skrzepy krwi lub szczątkowe uszkodzenia do serca, płuc, układu naczyniowego, mózgu, nerek lub innych narządów.
Dopiero teraz zaczyna się dokumentować wpływ na osoby starsze. w największe w swoim rodzaju badanieopublikowanym niedawno w czasopiśmie BMJ, naukowcy oszacowali, że 32% starszych osób dorosłych w USA, które przeżyły infekcje krowim, miało objawy długiego krowa do czterech miesięcy po zakażeniu – ponad dwukrotnie więcej 14% stawka wcześniejsze badanie znalezione u dorosłych w wieku od 18 do 64 lat. (Inne badania sugerują, że objawy mogą trwać znacznie dłużej, przez rok lub dłużej).
Ich objawy wirusowe były niewielkie.  Potem mieli długi Covid.

W badaniu BMJ przebadano ponad 87 000 osób w wieku 65 lat i starszych, które w 2020 r. miały zakażenie kowadłem, opierając się na danych dotyczących roszczeń z planów Medicare Advantage grupy UnitedHealth Group. Obejmował objawy, które trwały 21 dni lub dłużej po zakażeniu, czyli krótszym okresie niż CDC stosuje w swojej długiej definicji covid. Dane obejmują zarówno osoby starsze, które trafiły do ​​szpitala z powodu choroby wieńcowej (27%), jak i osoby, które nie były hospitalizowane (73%).

Wyższy wskaźnik objawów po kryzie u osób starszych jest prawdopodobnie spowodowany częstszym występowaniem chorób przewlekłych i wrażliwością fizyczną w tej populacji – cechami, które doprowadziły do większe obciążenie poważnych chorób, hospitalizacji i śmierci wśród seniorów podczas pandemii.

„Średnio starsi dorośli są mniej odporni. Nie mają takiej samej zdolności do powrotu do zdrowia po poważnej chorobie” – powiedział dr. Ken Cohen, współautor badania i dyrektor wykonawczy badań translacyjnych dla Optum Care. Optum Care to sieć gabinetów lekarskich należąca do UnitedHealth Group.

Zastosowanie wyników badania do najnowsze dane z CDC sugeruje, że do 2,5 miliona starszych osób mogło być dotkniętych długimi krowami. Dla tych osób konsekwencje mogą być katastrofalne: początek niepełnosprawności, niezdolność do pracy, zmniejszona zdolność do wykonywania czynności życia codziennego i niższa jakość życia.

Ale u wielu seniorów trudno jest rozpoznać długi zarodek.

„Wyzwanie polega na tym, że niespecyficzne objawy, takie jak zmęczenie, osłabienie, ból, dezorientacja i zwiększona słabość, to rzeczy, które często obserwujemy u poważnie chorych osób starszych. Lub ludzie mogą myśleć:„ To tylko część starzenia się ”- powiedział dr. Charles Thomas Alexander Semelka, doktor habilitowany medycyny geriatrycznej na Wake Forest University.

72-letnia Ann Morse z Nashville w stanie Tennessee została zdiagnozowana z chrząstką w listopadzie 2020 roku i wyzdrowiała w domu po wizycie na izbie przyjęć i kontrolnych wizytach domowych pielęgniarek co kilka dni. Wkrótce zaczęła mieć problemy z pamięcią, uwagą i mową, a także problemy ze snem i silne zmęczenie. Chociaż trochę się poprawiła, do dziś utrzymuje się kilka problemów poznawczych i zmęczenia.

„To, co było frustrujące, to to, że mówiłem ludziom o moich objawach, a oni mówili:„ Och, my też tacy jesteśmy”, jakby chodziło o starzenie się” – powiedziała mi. „I tak, ale to przydarzyło mi się nagle, prawie z dnia na dzień”.

Bell, piosenkarz i autor tekstów z Nashville, miał trudności z uzyskaniem odpowiedniej dalszej uwagi po spędzeniu dwóch tygodni na oddziale intensywnej terapii i dodatkowych pięciu tygodniach w domu opieki, otrzymując terapię rehabilitacyjną.

Terry Bell, który spędził dwa tygodnie na oddziale intensywnej terapii i zdiagnozowano u niego długą chrząstkę, mówi, że teraz chodzi z laską tylko na krótkich dystansach i jest o 50 funtów lżejszy niż przed zachorowaniem.  Odkrywa, że ​​wieszanie koszuli i spodni po zrobieniu prania powoduje u niego zadyszkę i często powoduje poważne zmęczenie.

„Nie otrzymywałem odpowiedzi od moich zwykłych lekarzy na temat mojego oddychania i innych problemów. Powiedzieli, że weź trochę leków dostępnych bez recepty na twoją zatokę i tym podobne” – powiedział. Bell powiedział, że jego prawdziwy powrót do zdrowia rozpoczął się po tym, jak polecono go specjalistom z Vanderbilt University Medical Center.

James Jackson, dyrektor ds. wyników długoterminowych w Vanderbilt’s Critical Illness, Brain Dysfunction i Survivorship Center, prowadzi kilka długotrwałych grup wsparcia, do których uczęszczają Morse i Bell i którzy pracowali z setkami podobnych pacjentów. Szacuje, że około jedna trzecia starszych osób ma pewien stopień upośledzenia funkcji poznawczych.

„Wiemy, że istnieją znaczne różnice między młodszym a starszym mózgiem. Młodsze mózgi są bardziej plastyczne i skuteczne w odtwarzaniu, a nasi młodsi pacjenci wydają się szybciej odzyskiwać funkcje poznawcze” – powiedział.

W skrajnych przypadkach infekcje krukowate mogą prowadzić do demencji. Może to być spowodowane tym, że starsi dorośli, którzy są poważnie chorzy na covid, są narażeni na wysokie ryzyko rozwijanie majaczenia – ostra i nagła zmiana stanu psychicznego – co wiąże się z następującą rozwój demencjipowiedział Dr. Liron Sinvanigeriatra i adiunkt w Northwell Health’s Feinstein Institutes for Medical Research w Manhasset w stanie Nowy Jork.
Szczepionki przypominające Covid-19 mają kluczowe znaczenie dla osób starszych.  Dlaczego nie dostaje ich więcej osób?

Mózgi starszych pacjentów mogły również zostać uszkodzone w wyniku niedotlenienia lub zapalenia. Albo procesy chorobowe, które leżą u podstaw demencji, mogły już być w toku, a infekcja nosicielska może służyć jako punkt krytyczny, przyspieszający wystąpienie objawów.

Przeprowadzone badania Sinvani i wsp., opublikowany w marcu, stwierdzili, że 13% pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy ukończyli 65 lat i byli hospitalizowani w Northwell Health w marcu 2020 r. lub kwietniu 2020 r., rok później miało oznaki demencji.

Dr. Thomas Gut, zastępca przewodniczącego ds. medycyny w Staten Island University Hospital, który otworzył jedną z pierwszych klinik kruczytowatych w Stanach Zjednoczonych, zauważył, że zachorowanie na tę chorobę może zepchnąć starszych osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami, takimi jak niewydolność serca lub choroby płuc, “do poważniejszego upośledzenia.

Zwłaszcza w przypadku osób starszych, powiedział: „trudno jest przypisać to, co jest bezpośrednio związane z chrząszczą i co to jest progresja schorzeń, które już mają”.

Nie dotyczyło to 67-letniego Richarda Garda, który mieszka na obrzeżach New Haven w stanie Connecticut, samozwańczego „bardzo zdrowego i sprawnego” marynarza, płetwonurka i nauczyciela muzyki na Uniwersytecie Yale, który zachorował na covid w marcu 2020 roku. pierwszy chory na krukowicę był leczony w szpitalu Yale New Haven, gdzie był w stanie krytycznym przez 2,5 tygodnia, w tym przez pięć dni na oddziale intensywnej terapii i trzy dni pod respiratorem.

Richard Gard określił się jako „bardzo zdrowy i sprawny”.  marynarz, płetwonurek i nauczyciel muzyki na Uniwersytecie Yale, zanim trafił do szpitala na oddziale intensywnej terapii po zarażeniu się krukowicą w marcu 2020 roku. Od tego czasu spędził w szpitalu ponad dwa miesiące, często z powodu objawów przypominających zawał serca.  „Gdybym próbował wejść po schodach lub 3 metry, prawie zemdlałbym z wyczerpania i zaczęłyby się objawy – silny ból w klatce piersiowej promieniujący w górę ramienia do szyi, problemy z oddychaniem, pocenie się”  on mówi.  (Richard Gard)

W ciągu ostatnich dwóch lat Gard spędził ponad dwa miesiące w szpitalu, zwykle z powodu objawów przypominających zawał serca. „Gdybym próbował wejść po schodach lub 10 stóp, prawie zemdlałbym z wyczerpania i zaczęłyby się objawy – silny ból w klatce piersiowej promieniujący w górę ramienia do szyi, problemy z oddychaniem, pocenie się” – powiedział.

Dr. Erica Spatz, dyrektor programu profilaktycznego zdrowia sercowo-naczyniowego w Yale, jest jednym z lekarzy Garda. „Im cięższa infekcja krowa i im jesteś starszy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych” – powiedziała. Powikłania obejmują osłabienie mięśnia sercowego, zakrzepy krwi, nieprawidłowe rytmy serca, uszkodzenie układu naczyniowego i wysokie ciśnienie krwi.

Życie Garda zmieniło się w sposób, którego nigdy sobie nie wyobrażał. Niezdolny do pracy, przyjmuje 22 leki i nadal może chodzić tylko 10 minut po równym podłożu. Zespół stresu pourazowego jest częstym, niechcianym towarzyszem.

„Wiele razy trudno było iść dalej, ale powtarzam sobie, że muszę po prostu wstać i spróbować jeszcze raz”, powiedział mi. „Każdego dnia, kiedy czuję się trochę lepiej, mówię sobie, że dodaję kolejny dzień lub tydzień do mojego życia”.

KHN (Kaiser Health News) to ogólnokrajowa redakcja, która tworzy szczegółowe artykuły dziennikarskie na tematy zdrowotne. Wraz z analizą polityki i ankietami, KHN jest jednym z trzech głównych programów operacyjnych w KFF (Kaiser Family Foundation). KFF jest fundowaną organizacją non-profit dostarczającą krajowi informacji na temat problemów zdrowotnych.

.

Leave a Comment