Ekspert ostrzega, że ​​częstość występowania kleszczy w Ameryce rośnie

Jeden z czołowych ekspertów ostrzega, że ​​liczba kleszczy – a co za tym idzie ich ukąszeń – wzrosła w ostatnich latach, ale Amerykanie mogą tego lata uchronić się przed szkodnikami, wykonując kilka prostych kroków.

Dr Jon Oliver, entomolog z University of Minnesota w Minneapolis, powiedział DailyMail.com, że miliony Amerykanów są co roku ugryzione przez kleszcze, ale przenoszenie niebezpiecznych chorób związanych z ukąszeniami kleszczy, takich jak borelioza i zespół Alpha-gal, rzadko się przenosi.

Mimo to ludzie powinni podjąć środki ostrożności tego lata – w sezonie, w którym zwierzaki są najbardziej aktywne – ponieważ nawet niewielkie ryzyko rozwoju choroby nadal stanowi ryzyko.

Zaleca ludziom stosowanie sprayu na owady, regularne sprawdzanie kleszczy i unikanie szczotkowanych obszarów, w których owady lubią się chować.

Liczba kleszczy wchodzących w interakcje z ludźmi zaczyna rosnąć, ponieważ Amerykanie wkraczają do ich siedlisk i tworzą z nimi więcej interakcji

“Ważne jest rozpoznawanie siedlisk kleszczy” – wyjaśnił Oliver.

Różne kleszcze z różnych obszarów kraju mogą przenosić różne choroby.

Jak mówi Oliver, kleszcze jelenie, najczęstszy gatunek kleszczy w USA, często związany z boreliozą, często żyją w zalesionych siedliskach i obszarach o wysokiej wilgotności.

Z tego powodu są najbardziej aktywne na południu Stanów Zjednoczonych oraz na przełomie czerwca, lipca i sierpnia.

Samotne kleszcze gwiazd, które są odpowiedzialne za zespół Alpha-gal – dziwaczny stan, w którym osoba cierpi na alergię na czerwone mięso – preferują bardziej suche warunki i można je znaleźć w częściach południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Kleszcze często przenoszą te choroby, ponieważ przejęły je od innego zwierzęcia, na którym ucztowały.

Dr Jon Oliver (na zdjęciu), entomolog z University of Minnesota, mówi, że można podjąć proste kroki, aby uchronić się przed chorobami odkleszczowymi, jak np. używanie sprayu na owady, noszenie długich rękawów w miejscach narażonych na kontakt i robienie kleszczy sprawdza później

Dr Jon Oliver (na zdjęciu), entomolog z University of Minnesota, mówi, że można podjąć proste kroki, aby uchronić się przed chorobami odkleszczowymi, jak np. używanie sprayu na owady, noszenie długich rękawów w miejscach narażonych na kontakt i robienie kleszczy sprawdza później

Borelioza, najczęstsza choroba odkleszczowa, która dotyka do 35 000 osób rocznie, pochodzi od szczurów. Kleszcz, który żywi się szczurem, może zarazić się chorobą, a następnie przekazać bakterie, które ją wywołują, następnemu zwierzęciu, którym się żywi.

Choroby przenoszone przez kleszcze idą w ślepy zaułek u ludzi, ponieważ ludzie nie mogą przenosić ich na siebie ani na inny organizm.

Tego typu infekcje bakteryjne również nie wyrządzają szkody kleszczowi, pozwalając mu na dalsze odżywianie się innymi stworzeniami, nawet po zakażeniu.

Bez względu na to, który błąd jest powszechny w okolicy, w której mieszkasz, zalecenie dotyczące postępowania z błędami pozostaje takie samo.

„Repelenty owadów działają zarówno na tiki, jak i na komary. Używaj dowolnego środka odstraszającego owady uznanego przez EPA – mówi Oliver.

Zaleca również unikanie bardziej zaroślowych obszarów, w których mogą znajdować się robaki. Jeśli ktoś musi wejść w te rejony – na przykład do pracy – powinien nosić długie rękawy i spodnie, które będą stanowić barierę między nim a robakami.

Ponieważ kleszcze wyewoluowały, aby żywić się człowiekiem, nie zauważając go – nawet uwalniając chemikalia, które znieczulają żywiciela – większość ukąszeń kleszczy pozostaje niezauważona.

Błędy mogą jednak przyklejać się do osoby przez długi czas, jednak z każdą mijającą godziną są przyczepiane do gospodarza, zwiększając prawdopodobieństwo, że przeniosą się na potencjalnie niebezpieczną chorobę.

“Większość chorób przenoszonych przez kleszcze wymaga, aby kleszcz żerował przez co najmniej 24 godziny, zanim przeniosą chorobę bakteryjną” – powiedział Oliver.

Wyjaśnia, że ​​po pierwszych 24 godzinach przyczepienia się kleszcza do człowieka ryzyko przeniesienia choroby jest niskie. Po 36 godzinach ryzyko gwałtownie wzrosłoby, a po 60 godzinach istnieje praktycznie 100% szansa na transmisję.

Kleszcze jelenie, które są najczęstsze w Ameryce i często rozprzestrzeniają boreliozę, często występującą na terenach krzaczastych o dużej wilgotności

Kleszcze jelenie, które są najczęstsze w Ameryce i często rozprzestrzeniają boreliozę, często występującą na terenach krzaczastych o dużej wilgotności

Z tego powodu osoba powinna regularnie sprawdzać kleszcze po powrocie z aktywności na świeżym powietrzu w miejscu, w którym istniało ryzyko narażenia na kleszcze.

Zaleca, aby osoba przeczesała swoje ciało, upewniając się, że nie ma żadnych niepożądanych najeźdźców. Prysznic również może pomóc w tym procesie.

Kleszcze są jednak bardzo małe, a ich nimfy są często tak małe jak ziarno sezamu, dzięki czemu osoba może nie zauważyć, że przez cały dzień ma gościa.

Jeśli dana osoba uważa, że ​​przez 24 godziny była przyczepiona do kleszcza, Oliver zaleca zasięgnięcie pomocy medycznej.

„Zdecydowanie nie panikuj… [but] „Jeżeli wystąpią objawy grypopodobne lub jakiekolwiek wysypki lub choroby dowolnego rodzaju, należy powiedzieć o tym lekarzowi” – ​​powiedział.

Infekcje są rzadkie, a Oliver mówi, że tylko około połowa kleszczy jest faktycznie zarażona chorobą taką jak borelioza.

Przeniesienie choroby przez kleszcza na człowieka może zająć około 24 godzin, co oznacza, że ​​regularne i dokładne kontrole kleszczy mogą pomóc w zapobieganiu groźnym infekcjom bakteryjnym

Przeniesienie choroby przez kleszcza na człowieka może zająć około 24 godzin, co oznacza, że ​​regularne i dokładne kontrole kleszczy mogą pomóc w zapobieganiu groźnym infekcjom bakteryjnym

Nawet jeśli dana osoba zostanie zarażona, często udaje jej się sobie z tym poradzić bez leczenia i mogą nawet nie wiedzieć, że cierpi na infekcję.

Oliver uważa, że ​​oficjalne dane mogą wykrywać tylko około dziesięciu procent przypadków – przy czym każdego roku prawdopodobnie zaraża się około 300 000 osób.

Ponieważ tylko około jeden procent ukąszeń kleszczy prowadzi do infekcji, oznacza to, że miliony ludzi są co roku nieświadomie obgryzane przez te stworzenia.

Wzrosła również częstość występowania tych stworzeń. Gdy ludzie niszczą lasy i najeżdżają siedliska naturalne, wchodzą w interakcje z większą liczbą robaków, których nie mieliby w inny sposób.

“Istnieje znacznie więcej kleszczy niż 20 lat temu, a ich rozmieszczenie znacznie się rozrosło” – powiedział, zwiastunem tego, co może się wiązać z boreliozą i innymi chorobami.

.

Leave a Comment