Farmaceuta z Minnesoty, który odmówił realizacji recepty na pigułki „dzień po”, nie dyskryminował, orzeka ława przysięgłych

Jury w Minnesocie orzekło w piątek, że farmaceuta odmówił realizacji recepty na pigułkę „dzień po” z powodu jego „przekonań” nie naruszyła praw obywatelskich kobiety wynikających z prawa stanowego, ale wyrządziła krzywdę emocjonalną i stwierdziła, że ​​powinna mieć prawo do odszkodowania w wysokości 25 000 USD.

Ale prawnik farmaceuty George Badeaux powiedział, że Andrea Anderson prawdopodobnie nie dostanie ani grosza, ponieważ ława przysięgłych uznała, że ​​nie była dyskryminowana ze względu na swoją płeć.

„Jesteśmy niesamowicie zadowoleni z decyzji jury” – powiedział w oświadczeniu adwokat Charles Shrefler. „Profesjonaliści medyczni powinni mieć swobodę wykonywania swoich zawodów zgodnie ze swoimi przekonaniami”.

Anderson, która złożyła pozew cywilny przeciwko farmaceucie George’owi Badeaux w 2019 roku po tym, jak została zmuszona do odbycia 100-milowej podróży w obie strony po środek antykoncepcyjny, powiedziała, że ​​zamierza odwołać się od wyroku ławy przysięgłych do Sądu Apelacyjnego w Minnesocie.

„Nie mogę się powstrzymać od zastanawiania się nad innymi kobietami, które mogły zostać odrzucone” – powiedział Anderson w oświadczeniu. „Co, jeśli zaakceptują decyzję farmaceuty i nie zdadzą sobie sprawy, że to zachowanie jest złe? A jeśli nie mają innego wyboru? Nie każdy ma środki lub możliwości przejechania setek kilometrów, aby zrealizować receptę”.

Anderson był reprezentowany przez prawników z Gender Justice z siedzibą w St. Paul, Minnesota.

„Aby było jasne, prawo w Minnesocie zabrania dyskryminacji ze względu na płeć, w tym odmowy wypisywania recept na antykoncepcję awaryjną” – powiedział dyrektor ds. wymiaru sprawiedliwości płci Jess Braverman. „Sędziowie przysięgli nie decydowali, jakie jest prawo, decydowali o faktach, co wydarzyło się tutaj w tym konkretnym przypadku. Odwołamy się od tej decyzji i nie przestaniemy walczyć, dopóki mieszkańcy Minnesoty nie będą mogli uzyskać potrzebnej im opieki zdrowotnej bez ingerencji dostawców, którzy przedkładają własne przekonania nad swoje zobowiązania prawne i etyczne wobec pacjentów”.

W sprawie, która wydaje się być pierwszą w swoim rodzaju, Anderson złożył pozew przeciwko Badeaux i apteki, w której pracował trzy lata temu, na podstawie Ustawy o prawach człowieka w stanie Minnesota.

Jako matka pięciorga dzieci Anderson szukała… pigułka „dzień po” Ella w styczniu 2019 r. w jedynej aptece w jej rodzinnym mieście, McGregor (populacja 391), po tym, jak prezerwatywa pękła podczas seksu.

Ale Badeaux, który od czterdziestu lat rozdawał leki z apteki McGregor Thrifty White i jest również lokalnym kaznodzieją, odmówił realizacji recepty Andersona, twierdząc, że byłoby to pogwałceniem jego „przekonań”.

„Badeaux poinformował ją, że następnego dnia będzie pracował inny farmaceuta, który może chcieć uzupełnić leki, ale nie może zagwarantować, że pomogą” – napisano w skardze.

Badeaux ostrzegła również Anderson przed próbą zrealizowania recepty w aptece Shopko w pobliskim mieście i odmówiła jej powiedzenia, gdzie jeszcze mogłaby spróbować, zgodnie z wymogami prawa stanowego.

Inny farmaceuta z CVS w mieście Aitkin również zablokował Andersonowi zrealizowanie recepty.

Anderson jechał godzinami, „gdy potężna burza śnieżna zmierzała do centrum Minnesoty”, aby zrealizować receptę w Walgreens w mieście Brainerd, zgodnie ze skargą.

Podczas procesu, który odbył się w Sądzie Okręgowym w Aitkin, Badeaux twierdził, że „nie starał się ingerować w to, co chciała zrobić”. doniesiono o Minneapolis Star Tribune. – Prosiłem o wybaczenie.

Podczas gdy sędzia okręgowy hrabstwa Aitkin, David Hermerding, w nakazie przedprocesowym orzekł, że prawa religijne Badeaux nie są przedmiotem sprawy, farmaceuta spędził większość swojego czasu na stoisku wyjaśniając religijne powody, dla których odmówił zastosowania środków antykoncepcyjnych recepty dla Andersona i trzech innych klientów podczas jego kariery.

„Jestem chrześcijaninem”, powiedział, według Star Tribune. “Wierzę w Boga. Kocham Boga. Staram się żyć tak, jak On chciałby, żebym żył. Obejmuje to szacunek dla każdego człowieka”.

Proces Badeaux, który rozpoczął się na początku tego tygodnia, nastąpił, gdy ożywiona została niegdyś uśpiona debata na temat antykoncepcji decyzją Sądu Najwyższego o unieważnieniu sprawy Roe v. Wade — i przez wybitnych prawodawców, takich jak Sen. Marsha BlackburnR-Tenn., otwarcie kwestionując konstytucyjność kontroli urodzeń.

Dwa tygodnie temu Izba Stanów Zjednoczonych uchwaliła ustawę, która gwarantowałaby prawo do antykoncepcji zgodnie z prawem federalnym.

Badeaux posiada obecnie „aktywną licencję z Minnesota Board of Pharmacy”, powiedziała rzeczniczka agencji Jill Phillips w e-mailu do NBC News, zanim ogłoszono werdykt.

Badeaux, w zeznaniu, powiedział, że sprzeciwił się wydaniu Elli, ponieważ mogłoby to uniemożliwić zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy.

„Jestem przekonany, oparty na wielu myślach i czytaniu, że to [fertilized egg] to nowe życie” – powiedział Badeaux. „Jeśli zrobię coś, co uniemożliwi zagnieżdżenie się jajeczka w macicy… nowe życie przestanie istnieć”.

Krupon Ella nie powoduje aborcji. Jest to lek na receptę, który uniemożliwia kobiecie zajście w ciążę, gdy jest przyjmowany w ciągu pięciu dni od stosunku bez zabezpieczenia, według producenta.

KOREKTA (5 sierpnia 2022, 7:13 ET): Poprzednia wersja tego artykułu była błędna, gdy Izba Stanów Zjednoczonych uchwaliła ustawę, która gwarantowałaby prawo do antykoncepcji zgodnie z prawem federalnym. To było dwa tygodnie temu, nie w zeszłym tygodniu.

Leave a Comment