Finał pierwszego sezonu Halo odchodzi z niepewnością i obietnicą

Master Chief patrzy przez wizjer hełmu.

Zrzut ekranu: Paramount / Microsoft / Kotaku

Z „Transcendence”, dziewiątym i ostatnim odcinkiem Witam premierowy sezon serialu, wiele jest niepewnych. Ten program był gigantycznym eksperymentem polegającym na zabraniu „uszczelnionej” kolekcji Witam gier, książek, komiksów i innych pokrewnych mediów, a następnie przekształcenie tego w ekranową adaptację mocno zakorzenioną w tradycji prestiżowej telewizji fantasy/sci-fi, która prawdopodobnie osiągnęła masę krytyczną dzięki Gra o tron. I po zakończeniu pierwszego sezonu, myślę, że serial w dużej mierze odniósł sukces, pomimo kilku słabych egzekucji doskonale zabawnych i wciągających wydarzeń fabularnych, z których większość jest niezaprzeczalnie zgodna z historiami Witam mówi od 2001 roku.

Problem polega oczywiście na tym, że… WitamWitam„Łatwo się pomylić i gorąco się kwestionuje. Bądźmy szczerzy, Witam zaczynał jako dość prosty strzelec przesiąknięty tradycją nauk wojskowych, takich jak Żołnierze statków kosmicznych oraz Obcy, pośród innych. Historia, przynajmniej w oryginalnej trylogii, była opowieścią z epoki po 11 września o wojskowym kompleksie przemysłowym, którego zadaniem była obrona „ludzkości” przed religijnymi fanatykami.

Po odejściu Bungie na początku 2010 roku seria przyjęła większe ambicje i starała się traktować siebie bardziej poważnie. Uważam, że ten spektakl jest zwieńczeniem tych wysiłków i jest, kiedy chce, jedną z lepszych prób serii, aby osiągnąć szerszy zakres narracji. Spór o to, kiedy Witam straciło to, co uczyniło go „wyjątkowym”, jest bardziej dyskutowane w przestrzeniach społecznościowych niż autentyczność albumów Metalliki po 1991 roku, więc każda rozmowa o tym programie, książkach lub grach od tamtej pory Halo 4 to bezowocne ćwiczenie w polemice z nostalgią i bardzo specyficznie wyselekcjonowane zestawy opinii. I na to też nie jestem odporny.

Wszystko to powiedziawszy, ten program wydaje się być zainwestowany w dostosowywanie tematów od innych Witam media w ciekawą rekonfigurację, przy jednoczesnym utrzymaniu mitów tematycznie na torze… aczkolwiek z całym uczuciem, jakby być może balansuje na krawędzi upadku.

Obraz artykułu zatytułowanego Pierwszy sezon Halo Show kończy się niepewnością i obietnicą

Jeśli nic więcej, „Transcendence” udowodniło kilka rzeczy. Po pierwsze, że Witam serial jest, pomijając dziedzictwo, po prostu starym, zabawnym, telewizyjnym sci-fi. czasem robi się niezręcznie, innym razem śpiewa — mam na myśli przedstawienie, które opowiada o odzyskaniu tożsamości poprzez zmianę w regulacji hormonalnej, a jednocześnie nawiązuje więź poprzez znalezioną rodzinę i historię traumy z dzieciństwa, oczywiście sprawi, że ja, transpłciowa kobieta, poczuję w pewien sposób. Mimo wszystkich rozmów o tym, że ludzkość jest centralnym elementem tego serialu, myślę, że finał sezonu sprawia, że ​​jest to niezaprzeczalne: jest to opowieść o ludzie.

Spartan Kai spogląda poza kamerę w dal.

Zrzut ekranu: Paramount / Microsoft / Kotaku

Podczas gdy przedstawienie kompleksu wojskowo-przemysłowego wciąż wymaga głębszej rozmowy, jasne jest, że te postacie potrzebują innego, ponieważ walczą o utrzymanie swojego człowieczeństwa, spotykając się w obliczu popieprzonej sytuacji. W związku z tym naprawdę cieszę się, że żaden Spartan nie zginął tutaj, a wybuchowy konflikt między nimi w ostatnim odcinku nie doprowadził do wzajemnego mordu.

Chociaż John jest bohaterem stylu „wybranego”, nadal musi polegać na innych, czy to na Cortanie, czy na innych Spartanach. Może i jest bohaterem, ale lepiej rozumiemy, kim jest bohaterem do w tym odcinku. Myślę, że utrzymywanie tych postaci przy życiu pozwoliło, aby zbiorowe bohaterstwo tych postaci znalazło się w centrum uwagi. Tym samym pokaz udowodnił, dlaczego tak często muszą zdejmować hełmy: ich przeszłe i obecne sytuacje wymagają i wymuszają hełm, kombinezon, rolę żołnierza, ale są to ludzie, można powiedzieć, bohatersko walczący z tym żądaniem. To, czy przetrwają i będą w stanie zapewnić sobie przyszłość, w której nie będą potrzebować zbroi, przynajmniej w przenośni, dopiero się okaże.

Jeśli chodzi o większe ruchy serialu w Witam mitów, wydarzenia są bardzo ciekawe i, chcę ostrożnie powiedzieć, obiecujące. Podczas gdy większość tego sezonu mi się podobała, przyłapałam się na tym, że mówię na głos: „Kiedy, do cholery, dotrą do tego cholernego pierścienia Halo?”. „Kiedy Reach zostanie przeszklony?” „Dlaczego czas ekranowy Kwan nie może w pełni wykorzystać intrygujących elementów fabuły, które ją otaczają?”

Właściwie myślę, że powolne ujawnianie sekretów może być na lepsze.

Master Chief podchodzi, by spotkać się z Makee w sennej wizji pierścienia Halo.

Zrzut ekranu: Paramount / Microsoft / Kotaku

Powolne karmienie kroplami sezonu i poleganie na zestawie irytujących artefaktów „kluczowych” – które zawsze wydają się być w stanie usunąć niekontrolowaną akcję w bardzo wygodny narracyjny sposób – było męczące alejeśli historia Witam jest jednym z odkrycia niektórych z najgłębszych tajemnic naszego wszechświata, może dobrze, że mięsista wiedza jest dobrze ukryta. Ujawnij najgłębsze sekrety kosmosu zbyt szybko, a to sprawi, że ludzie na tym świecie wyglądają trochę głupio, że nie odkryją ich wcześniej. Trzymaj je za bardzo, a skończysz z produkcją JJ Abramsa. Myślę, że finał tego sezonu w większości osiąga tę równowagę i przyniósł nam czas z tymi postaciami. Ale jest wyraźnie zużyty. Sezon drugi wymagania podbić to o kilka stopni i dostać się do cholernego refrenu.

Czy Makee musiała za to umrzeć? Myślę, że historia będzie się z tym zmagać przez jakiś czas i prawdopodobnie stanie się trochę jak Halo 4/5wersja Cortany dla szefa. Czy potrzebujemy kolejnej narracji, w której duży, krzepki, prosty biały facet jest zdenerwowany umierającą kobietą? Zdecydowanie nie. Ale może to służyć jako wystarczająco dobry kontrapunkt dla wewnętrznego poczucia Johna jako bohatera; miejmy nadzieję, że to nie zmieni go w wersję Final Fantasy VII: Adwentowe dzieci‘s Cloud Strife’ i zobacz, jak kręci się po kolejnej serii odcinków.

To przy założeniu, że John wciąż jest z nami.

Master Chief w hełmie patrzy w kamerę.

Zrzut ekranu: Paramount / Microsoft / Kotaku

Los Johna jest poważnie niepewny. Bez kolejnych kilku bliższych odczytów tego, co zostało powiedziane i co wydarzyło się pod koniec ostatniego odcinka, trudno powiedzieć „gdzie” jest John. Nie jestem do końca pewien, czy Cortana zrobili przejąć? Czy on jest po prostu stoicko zdenerwowany tym, że jego dziewczyna została postrzelona? Nie wiem! Jest jednak tematycznie odpowiednie, abyśmy zobaczyli, jak John znika za hełmem Master Chiefa, stając się bezmyślnym żołnierzem tej historii (i większość fanów…) chce lub potrzebuje, aby nim był. Podczas gdy wielu widzów nie było zadowolonych z tego, że serial ma tak wiele scen bez hełmu, bez garnituru, przynajmniej musimy zobaczyć który jest teraz potencjalnie zagubiony, zamiast fabuły mówiącej nam, że jego człowieczeństwo jest zagrożone, na co w większości zadowoliły się gry i książki.

„Obudź się, John” był głównym tematem w Halo 4marketingu i historii, bohater zapada w sen i jest wzywany, kiedy jest potrzebny. Pierwsza gra zaczyna się od tego tematu i tak zakończyła się oryginalna trylogia. Witam w szerszym kontekście dotyczyła cykli cywilizacji i konfliktów w całej historii, z bohaterami odgrywającymi kluczowe role wznoszące się i opadające na przestrzeni eonów. Kim oni są, gdzie są i „kiedy” są często, co robi różnicę, i myślę, że serial bawi się tym, co prawdopodobnie sprawia, że ​​jest to prawdziwe Witam adaptacja, a nie tylko styl gier ustawiony na inną melodię.

To powiedziawszy, w tym sezonie walczył o żonglowanie wieloma wątkami fabularnymi, z których jeden zakończył się kulą przez Makee. Pomiędzy dramatem rodzinnym Keyesów, sekretami rodziny Ha, Sorenem, bzdurami Catherine Halsey i wszystkimi spartańskimi sprawami, jest tak wiele na stole, że nie jestem pewien, czy serial może zapewnić mu całą opiekę, na jaką zasługuje, jak widzieliśmy ze scenami Kwan niewiele więcej niż tylko powtarzaniem w kółko tych samych linijek i wściekaniem się na wszystkich. Wydawało się prawie tak, jakby sama postać łamała czwartą ścianę i domagała się lepszego tempa i pisania. Na pewno zobaczymy, jak niektóre z tych aktualnych historii znikają lub przybierają dziwny obrót, jak na przykład w Battlestar Galactica oraz Grzywka.

Teraz, gdy ujawniono położenie pierścieni Halo (myślę?) Ciekawe będzie zobaczyć, gdzie drugi sezon bierze ten materiał źródłowy i te narracje. I myślę, że najciekawszym aspektem eksperymentu jest to, że Witam Pokaż, przynajmniej dla mnie, jest to, że ta kolekcja dziewięciu odcinków mnie wystarczająco zabawiła, aby zobaczyć, dokąd z tym idą. Aktorzy są dobrze dopasowani, a tematyka serialu dobrze dopasowuje się do formatu. To tylko pytanie, czy może dotrzeć do większej historii mitów w jakikolwiek satysfakcjonujący sposób. Wygląda na to, że odpowiedź na to pytanie może być o wiele dalej niż byśmy sobie życzyli.

.

Leave a Comment