Funkcjonariusze mogli zatrzymać bandytę Uvalde trzy minuty po tym, jak poszedł do szkoły, zeznaje szef bezpieczeństwa publicznego w Teksasie

Policja miała wystarczająco dużo funkcjonariuszy na miejscu masakry w szkole w Uvalde, aby zatrzymać bandytę trzy minuty po tym, jak wszedł do budynku, i nigdy nie sprawdzali drzwi do klasy, aby sprawdzić, czy są zamknięte, zeznał we wtorek szef policji stanowej w Teksasie, wypowiadając odpowiedź organów ścigania to „poważna porażka”.

Zamiast tego stanęli policjanci z karabinami i czekał w szkolnym korytarzu prawie godzinę podczas gdy bandyta przeprowadził atak 24 maja w Szkole Podstawowej Robba, który opuścił 19 dzieci i dwoje nauczycieli nie żyje. 18-letni bandyta używał półautomatycznego karabinu typu AR-15.

„Nie obchodzi mnie, czy masz na sobie klapki i bermudy, wchodzisz” – płk. Steve McCraw, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie, powiedział w ostrym zeznaniu podczas przesłuchania w Senacie Stanowym.

Drzwi do klasy, jak się okazało, nie dały się zamknąć od wewnątrz, ale nic nie wskazuje na to, że funkcjonariusze próbowali je otworzyć, gdy bandyta był zaszyty, płk. Steve McCraw, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie, powiedział w ostrym zeznaniu podczas przesłuchania w Senacie Stanowym. Zamiast tego, powiedział, policja czekała na klucz.

„Mam wielkie powody, by sądzić, że nigdy nie zostały zabezpieczone”, powiedział McCraw o drzwiach. – A może spróbujesz drzwi i sprawdzisz, czy są zamknięte?

Opóźnienia w odpowiedzi organów ścigania stały się przedmiotem dochodzeń federalnych, stanowych i lokalnych.

McCraw zapalił Pete’a Arredondo, szefa policji okręgu szkolnego Uvalde, który był odpowiedzialny, mówiąc: „Jedyną rzeczą, która powstrzymywała korytarz oddanych funkcjonariuszy przed wejściem do pokoi 111 i 112 był dowódca na miejscu, który zdecydował się umieścić życie funkcjonariuszy przed życie dzieci ”.

„Oczywiście, w tej sytuacji nie przeprowadzono wystarczającego szkolenia, jasnego i prostego. Ponieważ dowódca na miejscu podjął straszne decyzje” – powiedział McCraw. Powiedział, że śledczy nie byli w stanie „ponownie przesłuchać” Arredondo.

Szef bezpieczeństwa publicznego przedstawił harmonogram, według którego trzech funkcjonariuszy z dwoma karabinami weszło do budynku mniej niż trzy minuty po zamachu. Kilku kolejnych funkcjonariuszy weszło kilka minut później.

Decyzja policji o wstrzymaniu się była sprzeczna z tym, czego organy ścigania nauczyły się w ciągu dwóch dekad od strzelaniny w Columbine High School w Kolorado w 1999 roku, w której zginęło 13 osób, powiedział McCraw.

„Nie czekasz na oddział SWAT. Masz jednego oficera, to wystarczy” – powiedział. Powiedział również, że funkcjonariusze nie muszą czekać, aż tarcze wejdą do klasy. Według McCrawa pierwsza tarcza pojawiła się niecałe 20 minut po wejściu strzelca.

Ponadto, osiem minut po wejściu strzelca, funkcjonariusz poinformował, że policja miała łom „chuligana”, którego mogli użyć do wyważenia drzwi do klasy, powiedział McCraw.

Strzelanie do szkoły w Teksasie
Korzystając ze schematu Robb Elementary School w Uvalde w Teksasie, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Steve McCraw zeznaje na przesłuchaniu w Senacie Teksasu w stolicy stanu we wtorek, 21 czerwca 2022 r., w Austin w Teksasie.

Eric Gay / AP


Policja stanowa początkowo powiedziała, że ​​bandyta wszedł do szkoły przez zewnętrzne drzwi, które zostały otwarte przez nauczyciela. Jednak McCraw powiedział, że nauczycielka zamknęła drzwi, ale bez jej wiedzy można je było zamknąć tylko z zewnątrz. Rewolwerowiec „przeszedł prosto” – powiedział McCraw.

Rewolwerowiec dobrze znał budynek, ponieważ uczęszczał do czwartej klasy w tych samych klasach, w których przeprowadzał atak, powiedział McCraw. Napastnik nigdy nie kontaktował się tego dnia z policją, powiedział szef bezpieczeństwa publicznego.

Teksas Sen. Paul Bettencourt powiedział, że całe założenie blokowania i treningu strzeleckiego jest bezwartościowe, jeśli drzwi nie mogą być zamknięte.

Bettencourt wezwał Arredondo do złożenia zeznań publicznych i powiedział, że powinien był natychmiast usunąć się z pracy. Ze złością zauważył, że słychać było strzały, podczas gdy policja czekała na korytarzu.

„W tym czasie oddano co najmniej sześć strzałów” – powiedział. „Dlaczego ta osoba strzela? Zabija kogoś. Jednak dowódca incydentu znajduje wszelkie powody, by nic nie robić”.

McCraw spędził prawie pięć godzin, prezentując jak najjaśniejszy obraz masakry, przedstawiając szereg innych straconych okazji, przerw w komunikacji i błędów na podstawie dochodzenia, które obejmowało około 700 wywiadów. Wśród błędów:

  • Arredondo nie miał przy sobie radia.
  • W szkole nie działały radia policyjne i szeryfa. Tylko radia agentów Straży Granicznej na miejscu tak działały i nie działały idealnie.
  • Niektóre schematy szkoły, których policja używała do koordynowania ich reakcji, były błędne.

Pytania dotyczące odpowiedzi organów ścigania zaczęły się kilka dni po masakrze. McCraw powiedział trzy dni po strzelaninie, że Arredondo podjął „złą decyzję”, kiedy zdecydował się nie szturmować klasy przez ponad 70 minut, nawet gdy uwięzieni czwartoklasiści w dwóch klasach desperacko dzwonili pod 911 o pomoc, a udręczeni rodzice błagali oficerów, aby wejść do środka.

Arredondo powiedział później, że nie uważał się za osobę dowodzącą i zakładał, że ktoś inny przejął kontrolę nad odpowiedzią organów ścigania. Odrzucił wielokrotne prośby o komentarz od The Associated Press.

Jeśli chodzi o czas, jaki upłynął, zanim funkcjonariusze weszli do klasy, McCraw powiedział: „W środowisku aktywnego strzelca jest to nie do zniesienia”.

„To cofnęło nasz zawód o dekadę. Tak właśnie się stało” – powiedział o reakcji policji w Uvalde.

TOPSHOT-US-TEXAS-SZKOŁA-PRZESTĘPCZOŚĆ
Krzyże zdobią prowizoryczny pomnik ofiar strzelaniny w Robb Elementary School w Uvalde w Teksasie, 31 maja 2022 r.

CHANDAN KHANNA / AFP przez Getty Images


Policja nie znalazła niczego, co byłoby czerwoną flagą w aktach dyscyplinarnych szkoły strzelca, ale z wywiadów dowiedziała się, że był zaangażowany w okrucieństwo wobec zwierząt. „Chodził z torbą martwych kotów” – powiedział McCraw.

W dniach i tygodniach po strzelaninie władze podawały sprzeczne i nieprawdziwe relacje z tego, co się wydarzyło, czasami wycofując zeznania kilka godzin po ich złożeniu. Ale McCraw zapewnił prawodawców: „Wszystko, co dzisiaj testowałem, jest potwierdzone”.

McCraw powiedział, że gdyby mógł podać tylko jedno zalecenie, byłoby to więcej szkoleń. Powiedział również, że „torbę startową” należy umieścić w każdym stanowym samochodzie patrolowym w Teksasie, łącznie z tarczą i narzędziami do wyłamywania drzwi.

„Chcę, aby każdy żołnierz wiedział, jak włamywać się i miał do tego narzędzia”, powiedział.

Rodziny osób, które straciły życie podczas strzelaniny są wymagający odpowiedzialności z organów ścigania po tym, jak Austin American-Statesman opublikował zdjęcie uzbrojonej policji na szkolnym korytarzu. Zdjęcia przejrzane przez gazetę pokazują sygnaturę czasową zrobioną prawie godzinę przed zatrzymaniem strzelca.

Kilku członków rodzin ofiar wystąpiło z emocjonalnymi prośbami podczas poniedziałkowego spotkania rady szkolnej o zwolnienie Arredondo.

„Zostaliśmy zawiedzeni przez Pete’a Arredondo” – powiedział Brett Cross, wujek i opiekun ofiary Uziyah Garcia. „Zawiódł nasze dzieci, nauczycieli, rodziców i miasto, a trzymając go w swoim zespole, wy wszyscy nadal nas zawodzicie”.

„Moja mama umarła chroniąc swoich uczniów. Ale kto chronił moją mamę?” powiedziała Lyliana Garcia, córka Irmy Garcii, jednej z dwóch nauczycielek, które zginęły, próbując chronić swoich uczniów.

Zastępca starszego szeryfa powiedział The New York Times że dwóch funkcjonariuszy policji miejskiej w Uvalde również przegapiło ulotną szansę zastrzelenia bandyty, zanim wszedł do szkoły.

Niezidentyfikowani funkcjonariusze, z których jeden był uzbrojony w karabin typu AR-15, powiedzieli obawiał się bicia dzieci grając na linii ognia przed szkołą, powiedział gazecie zastępca naczelny Ricardo Rios z pobliskiego hrabstwa Zavalla.

.

Leave a Comment