Jak uczelnie przygotowują się na ospę małp : NPR

Lake Forest College w Lake Forest w stanie Illinois jest przygotowany do pomocy w izolacji uczniów, którzy mają pozytywny wynik testu na ospę małpią.

Dzięki uprzejmości Lake Forest College


ukryj podpis

przełącz podpis

Dzięki uprzejmości Lake Forest College


Lake Forest College w Lake Forest w stanie Illinois jest przygotowany do pomocy w izolacji uczniów, którzy mają pozytywny wynik testu na ospę małpią.

Dzięki uprzejmości Lake Forest College

Andrea Connor została „przypadkowym carem COVID” w Lake Forest College, małej szkole na północ od Chicago, gdzie pełni funkcję dziekana studentów.

„Kiedy rozpoczął się COVID, nasz zespół zarządzania kryzysowego jakby się pomnożył” – mówi.

Teraz polega na tym samym zespole, aby zareagować na nowe zagrożenie dla zdrowia: małpi ospę.

„Jest dużo strachu, dużo obaw” – mówi Connor. „Więc chcemy edukować ludzi”. Jej zespół opracowuje wytyczne szczegółowo opisujące oznaki i objawy małpiej ospy oraz co powinien zrobić uczeń, jeśli podejrzewa, że ​​może być zarażony. Ospa małp jest znacznie mniej zaraźliwa niż COVID-19, ale Connor twierdzi, że przygotowanie się to zadanie szkoły.

Przed nowym rokiem szkolnym uczelnie w całym kraju ponownie wykorzystują narzędzia opracowane podczas pandemii, aby zaradzić epidemii małpiej ospy, którą Biały Dom niedawno ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego. To inny wirus, z różnymi zagrożeniami, a uczelnie muszą się dostosować, mówi dr. Lindsey Mortenson z American College Health Association (ACHA).

„Wiele szkół wyższych i uniwersytetów myśli o tym, ‘jak zmienić stronę instytucjonalnie?’ mówi Mortenson. „W jaki sposób bierzemy wszystkie te praktyki oparte na zdrowiu publicznym i stosujemy je w innym kontekście?” ”

Ryzyko zarażenia małpią ospą jest niskie, ale na uczelniach zaczynają pojawiać się przypadki

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ryzyko zarażenia małpią ospą w USA jest „uważane za niskie”. Do czwartku w USA potwierdzono ponad 7000 przypadków, chociaż eksperci twierdzą, że liczba ta jest prawdopodobnie wyższa ze względu na ograniczenia testów.

Ospa małp jest najczęściej kojarzona z wysypką, która może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, w tym na twarzy, stopach, dłoniach, narządach płciowych i w jamie ustnej, mówi CDC. Ale objawy mogą również obejmować gorączkę, bóle głowy i bóle mięśni.

Wirus rozprzestrzenia się poprzez fizyczny kontakt z wysypką małpiej ospy, a zdecydowana większość osób dotkniętych obecną epidemią wydaje się łapać ją poprzez kontakt seksualny. Przypadki były w dużej mierze skoncentrowane w społeczności gejowskiej i queer, głównie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Krupon CDC mówi kontakt seksualny nie jest jedynym sposobem rozprzestrzeniania się wirusa. Bliski kontakt twarzą w twarz lub pośredni kontakt z wysypką może spowodować przeniesienie, chociaż dane pokazują, że jest to mniej powszechne.

W rezultacie eksperci twierdzą, że wszyscy powinni zwracać uwagę na wirusa.

„Żadna epidemia nie ogranicza się do jednej sieci społecznościowej” – mówi dr. Jay Varma, epidemiolog z Weill Cornell Medical College. Dodaje, że chociaż wirus został skoncentrowany w społeczności gejów i queer, „nie ma biologicznych powodów, dla których nie mógłby rozprzestrzenić się na inne grupy”.

Varma mówi, że na kampusach uniwersyteckich obszary, które należy obserwować, to te, w których studenci mają bliski kontakt fizyczny ze skórą, w tym szatnie, sale gimnastyczne, a nawet grupy teatralne.

Wirus pojawił się już na niektórych kampusach uniwersyteckich. Georgetown University w Waszyngtonie, University of Texas w Austin i West Chester University w Pensylwanii powiedzieli NPR, że mieli co najmniej jeden potwierdzony przypadek w ciągu lata.

W West Chester University rzecznik Nancy Gainer mówi: „Student jest w izolacji i nadal ma się bardzo dobrze. Istnieje plan, aby ukończyć zajęcia zdalnie, a student nie wróci na kampus na semestr letni. “

28 lipca ACHA, która reprezentuje ponad 700 instytucji szkolnictwa wyższego, wysłała do swoich członków e-mail z podstawowymi informacjami na temat małpiej ospy, ale bardziej szczegółowe wytyczne są nadal w toku, mówi Rachel Mack, dyrektor ds. komunikacji w ACHA. Mówi, że ACHA koordynuje teraz z CDC planowanie seminarium internetowego, a także tworzy dokument z najczęściej zadawanymi pytaniami, który można udostępnić członkom.

„Wszystko to jest na wczesnym etapie i właśnie teraz gromadzimy zespół ekspertów, aby pomóc sfinalizować tematy, które są najważniejsze dla [institutions of higher education]”, mówi Mack w e-mailu do NPR. „Naszym celem jest reagowanie na potrzeby naszych członków i zaspokajanie ich tak szybko, jak to możliwe”.

Ospa małp wymaga dłuższego okresu izolacji niż koronawirus

COVID-19 jest zwykle zaraźliwy przez mniej niż 10 dni, ale infekcja małpią ospą może trwać kilka tygodni. Oznacza to, że student, który zarazi się wirusem, może potrzebować izolacji przez znaczną część swojego semestru.

„To bardzo ważne wyzwanie dla jednostki, która musi znosić taki poziom izolacji, a także dla uniwersytetu, który musi poczynić przygotowania, aby to wesprzeć” – mówi Varma.

Jednym z wyzwań jest to, że większość uczelni ma przeniesiony z powrotem do instrukcji osobistej po przejściu w pełni zdalnym w 2020 r. Szkoły poinformowały NPR, że wciąż ustalają, jak zdalne uczenie się będzie wyglądać dla uczniów w odosobnieniu.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, gdzie wszystkie zajęcia wracają osobiście, uczniowie w izolacji pracują bezpośrednio z członkami swojego wydziału, aby decydować, jak uczyć się zdalnie, mówi David Souleles, który kieruje szkolnym zespołem reagowania na COVID-19. „Instruktorzy są zachęcani do wcześniejszego przygotowania planu na takie zdarzenia” – wyjaśnia.

Jeśli chodzi o to gdzie uczniowie z małpią ospą izolowaliby się, istnieje ogromna zmienność między uczelniami, nawet w miejscach, w których szkoły mają wydzielone mieszkania dla studentów, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na COVID.

„Niektórzy utrzymują izolatki dla COVID lub innych chorób zakaźnych, do których może to być potrzebne” – mówi Mortenson. „Inni całkowicie zrezygnowali ze swoich zapasów”.

W Lake Forest College Andrea Connor zajmuje się logistyką mieszkaniową i mówi, że szkoła planuje pomóc uczniom w izolacji, jeśli wynik testu na ospę małpią będzie pozytywny. Pomogą również uczniom zaspokoić podstawowe potrzeby, w tym posiłki i pranie.

Na West Chester University, który obsługuje ponad 17 000 studentów dojeżdżających i mieszkających na stałe, Gainer mówi, że szkoła jest „zobowiązana do przestrzegania wytycznych CDC i posiadania studentów [who test positive for monkeypox] izolować się”.

W Ithaca, NY, na Cornell University, kampusowa jednostka zdrowia opublikowała zasób online z informacjami na temat małpiej ospy. Szkoła „opracowuje protokoły testowania, leczenia i izolacji osób dotkniętych chorobą” – mówi Rebecca Valli, dyrektor ds. relacji z mediami. „Rozważamy również potencjalne skutki akademickie i dostosowania, które mogą się pojawić”.

Studenci są zaniepokojeni piętnem małpiej ospy

Ponieważ 99% przypadków w USA jest związanych z kontaktem seksualnym mężczyzny z mężczyzną, zgodnie z tym WHOjest rosnące zaniepokojenie piętnemi uprzedzenia wobec społeczności LGBTQ.

To uprzedzenie może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia publicznego, jeśli uniemożliwia zakażonej osobie szukanie leczenia i informowanie swoich bliskich osób o potencjalnym narażeniu, co jest ważnym krokiem w łagodzeniu rozprzestrzeniania się.

Studentka Liz Cortes, która współkieruje organizacją Queer and Trans Student Alliance na UT Austin, mówi, że jest sfrustrowana trwającym piętnem i czeka, aby zobaczyć, czy uniwersytet się tym zajmie. Jeśli szkoła się nie powiedzie, „priorytetem będzie współpraca z urzędnikami zdrowia publicznego w zakresie dostarczania dokładnych informacji i rozwiązywania błędnych wyobrażeń na temat wirusa i naszej społeczności” – powiedział Cortes w wiadomości e-mail NPR.

UT Austin nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz na temat tego, jak zamierza rozwiązać obawy dotyczące napiętnowania. Ale szkolna służba zdrowia stronie internetowej stwierdza, że ​​„każdy może zarazić się małpią ospą, niezależnie od wieku i płci”.

Niektóre uniwersytety współpracują z grupami studentów w celu koordynowania działań edukacyjnych i reagowania. W UC Irvine, Souleles mówi, że szkoła powołała grupę roboczą, w skład której wchodzą przedstawiciele LGBT Resource Center. „Konsultujemy się również z wytycznymi Centrum Kontroli i Prewencji Chorób na temat zmniejszania stygmatyzacji w komunikacji małpiej ospy” – mówi.

Innym problemem jest prywatność uczniów. W wielu większych szkołach, w tym UT Austin, University of Michigan i UC Irvine, ośrodki zdrowia są przystosowane do testowania uczniów pod kątem małpiej ospy. Ale inne szkoły, w tym Lake Forest, nie mają obecnie zasobów do testowania.

Uczniowie Lake Forest muszą opuścić kampus, aby poddać się testom w jednym z pięciu pobliskich laboratoriów, mówi Andrea Connor. Jednym z tych laboratoriów jest klinika chorób przenoszonych drogą płciową, a jeśli uczeń zostanie tam przebadany, jego ubezpieczenie może zaliczyć to jako test na infekcję przenoszoną drogą płciową, nawet jeśli małpia ospa nie jest uważana za chorobę przenoszoną drogą płciową, mówi Connor.

„Niektórzy członkowie naszej społeczności nie chcieliby, aby ich rodzice widzieli to w ich ubezpieczeniu” – wyjaśnia Connor. „Więc jest tam wiele warstw”.

Mimo to Connor mówi, że nadal ma nadzieję na jesienny semestr.

Leave a Comment