Jayson Tatum z Boston Celtics traci 46 punktów w „grze z podpisami”, aby wymusić grę 7

MILWAUKEE – Jayson Tatum nie miał pozwolić, żeby to się powtórzyło.

Dwie noce wcześniej Boston Celtics mieli doskonałą okazję, by przejąć kontrolę nad serią, ale pozwolili, aby Game 5 wymknął się im z rąk. Tak nie było w piątek.

Kiedy Milwaukee Bucks pchali się w czwartej kwarcie, Tatum najwyraźniej miał odpowiedź na każdym zakręcie. Tatum zdobył 28 ze swoich 46 punktów w drugiej połowie, w tym 16 w czwartej, gdy Boston trzymał się zwycięstwa 108:95.

„Dlatego dostaje duże pieniądze” – strażnik Celtics Marcus Smart powiedział. W takich chwilach opowiadałem mu całą grę, po prostu bądź sobą. Był. Za to mu płacą.

Seria best-of-seven ma remis w trzech meczach. Gra 7 odbędzie się w Bostonie w niedzielne popołudnie.

W piątym meczu Celtics mieli 14-punktową przewagę w czwartej kwarcie i na dwie minuty przed końcem mieli szóstkę, zanim Bucks odnieśli zwycięstwo. W piątek wieczorem Celtics ponownie mieli 14-punktową przewagę w czwartej kwarcie, ale zdecydowali się odejść z innym wynikiem.

Milwaukee zmniejszyło prowadzenie do zaledwie czterech, ale za każdym razem, gdy Bucks nabierali rozpędu, myśl o tym, co wydarzyło się w poprzednim meczu, zaczęła wkradać się do zbiorowych umysłów ławki Celtics. Trener z Bostonu Name Udoka powiedział, że powiedział swojemu zespołowi, aby nie popadał w stagnację w czwartej kwarcie, jak to zrobili przed meczem, i kontynuował atak.

„Mieliśmy właściwe postanowienie” – powiedział Udoka. „Rozmawialiśmy o tym po tym meczu. Pozwoliliśmy, by wymknęła się okazja, ale nadal mieliśmy szansę, aby uczynić z tego lepszą historię, jak sądzę. Czuliśmy się dobrze, ponieważ graliśmy tak dobrze przez trzy i pół kwarty.

„Wszyscy byli wkurzeni tym wynikiem, ale wiedzieliśmy, jak dobrze graliśmy przez całą serię i pozwoliliśmy, aby niektóre rzeczy umknęły. Ale nigdy nie było żadnych wątpliwości ani kaca po tej grze. Położyliśmy się do łóżka następnego dnia i nie możemy się doczekać powrotu do ogród. “

Po tym, jak Bucks zbliżyło się do 85-81, Tatum odpowiedział skokiem ze średniego zasięgu, gdy zegar czasu akcji tykał po zagraniu poza boiskiem. Kiedy Milwaukee odpowiedział akrobatycznym layupem z Pat Connaughton, Tatum odpowiedział z trzema wskazówkami. Następnym razem, gdy Boston zejdzie, Tatum popisał się pracą nóg, by trafić na jedną stopę zanikania.

Gdy pozostało 5:40, przybił kolejną głęboką trójkę, by przesunąć prowadzenie do ósemki. A gdy pozostało 2:38, Tatum wbił gwóźdź do trumny, przekształcając staromodną grę za trzy punkty, aby umieścić grę poza zasięgiem. Tatum powiedział, że upadek piątego meczu był w głowach wszystkich Celtów w całej rozciągłości.

„Myślę, że tak bardzo bolało przegrana w takim meczu” – powiedział Tatum. „Każdy miał niesmak. Oglądanie filmu, uczenie się z niego. Zapał. Byliśmy optymistyczni. Nie zostaliśmy pokonani. Uwierzyliśmy w to. Naprawdę wierzyliśmy. Wierzymy w siebie nawzajem i myślę, że to pokazało dziś wieczorem ”.

Sprytny odegrał dużą rolę w przegranej Game 5, został zablokowany przez Święto Jura i skradziono mu piłkę przez Holidaya w ostatnich 10 sekundach. Powiedział, że natychmiast po tym meczu udał się do ośrodka treningowego, aby spróbować przygotować się do meczu 6.

„Powiem tylko, że dzisiejszy wieczór będzie pierwszą nocą po tym meczu, w którym prześpię się” – powiedział Smart. – Jeszcze trochę nie spałem.

Smart rozpoczął grę jak ktoś, kto chciał jak najszybciej zapomnieć o swojej ostatniej grze, ponieważ miał 14 punktów w pierwszej framce, strzelając 4 z 6 z głębi.

„Musiałem nadać ton” — powiedział Smart. “Idziemy tak, jak ja idę. Jestem sercem i duszą zespołu. Moi koledzy z drużyny mówią mi to przez cały czas. Staram się być tym dla nich. Energia, którą przynoszę, jest zaraźliwa. Wiem o tym. Próbuję .. aby to zapewnić w każdej grze.”

Jaylen Brown był obecny od wielu dużych gier Tatuma, ale wiedział, że ten ma nieco większą wagę.

„To był wielki występ” – powiedział Brown. „Nasze plecy też są przy ścianie. Uwielbiasz widzieć, jak JT wychodzi agresywnie i prowadzi nas ofensywnie, tak jak to robił, zmuszając Game 7. Zdecydowanie popisowy mecz dla Celtics i dla Jaysona”.

Tatum, Brown i Smart razem zaliczyli 89 ze 108 punktów Bostonu, podczas gdy Brown poszedł za 22, a Smart miał 21. Trio, które zdobyło 82,4% punktów Celtics, było drugim najwyższym procentem bostońskiego trio w posezonowej historii, tuż za Davem Cowensem , Jan Havlicek oraz Jo Jo White, który 20 kwietnia 1973 r. zdobył 80 z 91 punktów, zgodnie z badaniem ESPN Stats and Information.

Po Al Horford zranili Bucks na początku serii, zaczęli grać z nim bliżej na obwodzie, co pozwoliło graczom peryferyjnym Celtics zacząć działać – coś, co Milwaukee próbowało powstrzymać wcześniej w serii.

„Al zranił ich na początku serii i próbowali to odebrać, ale to otwiera inne rzeczy dla innych facetów” – powiedział Udoka. „Wiemy, że możemy to wykorzystać”.

Po wygranej seria wraca do Bostonu i TD Garden. Ale może homecourt nie będzie taką zaletą. Drużyna szosowa wygrała cztery z sześciu meczów w serii, w tym każde z trzech ostatnich. Mimo to seria sprowadza się do jednej bardzo znaczącej gry, której gracze Celtics nie mogą się doczekać, aby być częścią.

„Spodziewam się, że będzie głośno. Spodziewam się, że będzie fajnie. I spodziewam się, że będzie to część świetnej gry. Nie mogę się doczekać” – powiedział Brown. „Najlepsze dwa słowa w koszykówce to siódmy mecz”.