Kamala Harris ma pozytywny wynik testu na COVID-19

Waszyngton – Wiceprezes Kamala Harris uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19, poinformowało we wtorek jej biuro.

Harris, lat 57, otrzymała pozytywne testy szybkie i testy PCR, ale nie wykazuje żadnych objawów, według jej sekretarz prasowej Kirsten Allen. Odizoluje się i będzie pracować w rezydencji wiceprezydenta. Allen dodany że Harris bierze Pfizera Paxlovid tabletki przeciwwirusowe, które mogą zmniejszyć ryzyko ciężkiej choroby, na polecenie jej lekarzy.

Harris nie był w bliskim kontakcie ani z prezydentem Bidenem, ani z pierwszą damą dr. Jill Biden z powodu ich niedawnych rozkładów jazdy, napisano w oświadczeniu, i wróci do Białego Domu, gdy jej test będzie negatywny. Została zaszczepiona i otrzymała dwa zastrzyki przypominające.

„Dzisiaj uzyskałem pozytywny wynik testu na COVID-19. Nie mam żadnych objawów i będę nadal izolować i postępować zgodnie z wytycznymi CDC. Jestem wdzięczny, że mogę zostać zaszczepiony i wzmocniony” – Harris tweetował.

Pan. Biden i Harris rozmawiali przez telefon we wtorek po południu, a prezydent „chciał się zameldować i upewnić, że ma wszystko, czego potrzebuje, podczas kwarantanny w domu”, według Białego Domu.

Pozytywna diagnoza wiceprezydenta pojawia się ponad miesiąc po jej mężu, drugim dżentelmen Doug Emhoff, testowany pozytywnie dla COVID-19.

Kilku innych członków personelu Białego Domu, w tym dyrektor ds. komunikacji Harrisa Jamal Simmons i sekretarz prasowy Jill Biden, Michael LaRosa, również otrzymało pozytywne testy na początku tego miesiąca, podobnie jak najlepsi urzędnicy w Waszyngtonie w tym przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, prokurator generalny Merrick Garland i sekretarz ds. handlu Gina Raimondo.

Wiceprezes miał spotkać się z panem. Biden w Gabinecie Owalnym we wtorek rano, aby otrzymać codzienną odprawę wywiadowczą, chociaż nie uczestniczyła w spotkaniu, powiedział jej rzecznik.

Urzędniczka Białego Domu powiedziała CBS News, że Harris udała się do Białego Domu we wtorek rano i została przetestowana pod kątem koronawirusa w swoim biurze w West Wing w ramach jej regularnej rutyny. Harris następnie opuściła Biały Dom w swojej kawalerce po pozytywnym teście.

Ostatni raz widziała prezydenta 18 kwietnia, w dniu Jajko Wielkanocne w Białym Domu, po czym wyjechała do Kalifornii, gdzie spędziła tydzień uczestnicząc w wydarzeniach. Harris wrócił do Waszyngtonu w poniedziałek z Los Angeles.

Oprócz tego, że zajmuje pierwsze miejsce w prezydenckiej linii sukcesji, Harris odgrywa również kluczową rolę w Senacie 50-50, oddając decydujące głosy.

„Myślę, że jeśli cofniesz się o krok i spojrzysz na wiceprezydenta, zostanie wzmocniona, zwłaszcza dwukrotnie” – dr Koordynator odpowiedzi na koronawirusa Białego Domu. Ashish Jha powiedział dziennikarzom we wtorek. „Mamy bardzo, bardzo zaraźliwy wariant. Trudno będzie zapewnić, że nikt w Ameryce nie zachoruje na COVID. To nawet nie jest cel polityczny”.

Podczas gdy naród odnotował gwałtowny spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem po szczycie w połowie stycznia, napędzanym przez wysoce zaraźliwego Omicron, w ciągu ostatnich kilku tygodni odnotowano niewielki wzrost liczby przypadków z powodu pojawienia się nowej podlinii BA.2 Wariant omikronowy.

W ramach wysiłków na rzecz ochrony Amerykanów przed wirusem i zwiększyć dostęp do zabiegówBiały Dom ogłosił we wtorek, że jest zwiększająca się dostępność Paxlovida. Po raz pierwszy zatwierdzony przez Food and Drug Administration w grudniu, pigułki brakowało, ale od tego czasu dostarczanie leku przeciwwirusowego zostało przyspieszone.

Biały Dom uruchamia również więcej witryn „test-to-treat”, na których Amerykanie mogą być testowani i, jeśli okaże się, że mają koronawirusa, otrzymać bezpłatne doustne tabletki przeciwwirusowe podczas jednej wizyty.

Weijia Jiang i Kathryn Watson przyczynili się do powstania tego raportu.

Leave a Comment