Kliniki STD zmagają się ze wzrostem liczby pacjentów podczas epidemii

dr. Emily Drwiega z University of Illinois Health i Maggie Butler, dyplomowana pielęgniarka, przygotowują szczepionki przeciwko ospie małp w klinice non-profit Test Positive Aware Network w Chicago, Illinois, 25 lipca 2022 r.

Eric Cox | Reuters

dr. Ward Carpenter, współdyrektor służby zdrowia w Los Angeles LGBT Center, powiedział, że epidemia małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych jest gorsza niż się spodziewano.

„Jesteśmy tak samo zajęci, tak samo zestresowani i żyjemy w takim samym chaosie, jak na początku Covid” – powiedział.

Centrum LGBT w Los Angeles musiało przenieść tak dużą część swojego personelu, aby zareagować na wybuch epidemii, że nie ma już możliwości pilnej i bezpośredniej opieki nad swoimi pacjentami, powiedział Carpenter. Centrum zapewnia szczepienia, testy i leczenie przeciw małpiej ospie poza standardowymi usługami, które obejmują podstawową opiekę zdrowotną, opiekę nad HIV, zdrowie seksualne, zdrowie kobiet i zdrowie psychiczne.

„Mamy ludzi, którzy nie mają nic wspólnego z tego rodzaju pracą, którzy przestali wykonywać swoją normalną pracę i zaczęli pracować nad tą odpowiedzią” – powiedział Carpenter.

Urzędnicy ds. Zdrowia USA uznali małpi ospę za krajowy stan zagrożenia zdrowia w czwartek gdy liczba przypadków wzrasta, a kliniki walczą. Kliniki STD w największych miastach w całym kraju służą jako pierwsza linia obrony w próbach powstrzymania wirusa w USA, oferowanie opieki i wskazówek dla homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn, którzy obecnie stoją w obliczu największego zagrożenia ze strony choroby.

Kliniki walczą

Lekarze twierdzą, że gwałtowny wzrost liczby pacjentów potrzebujących szczepionek, testów i leczenia choroby w miarę wzrostu liczby infekcji wywiera presję na system, który po latach niedofinansowania jest już pozbawiony zasobów.

Ospa małp rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt ze skórą podczas seksu. Odkąd Wielka Brytania po raz pierwszy zaalarmowała świat o obecności wirusa w maju, kliniki zdrowia seksualnego na całym świecie były oczami i uszami krajowych systemów zdrowia publicznego, identyfikując niezwykłe objawy, które odbiegają od zwykłego opisu choroby w literaturze medycznej .

Lekarze w klinikach w Los Angeles i Chicago, głównych ośrodkach obecnej epidemii w USA, twierdzą, że walczą, aby nadążyć za zapotrzebowaniem na szczepionki, testy i leczenie ze strony społeczności, którym służą, i potrzebują wsparcia finansowego, aby odpowiedzieć na wybuch epidemii.

Według Centers for Disease Control and Prevention Stany Zjednoczone zgłosiły ponad 7000 przypadków małpiej ospy w 48 stanach, Waszyngtonie i Portoryko. Epidemia szybko się rozprzestrzeniła, odkąd władze zdrowia w Bostonie potwierdziły pierwszy przypadek w USA w maju.

Ospa małp rzadko kończy się śmiercią, aw Stanach Zjednoczonych nie odnotowano zgonów, jednak niektórzy pacjenci cierpią z powodu tak rozdzierającego bólu z powodu wysypki, która często rozwija się na genitaliach lub odbycie, że wymagają hospitalizacji.

„Ból przez tygodnie”

„O ile nie doświadczyłeś potencjalnie bólu w tych wrażliwych obszarach, trudno jest wyobrazić sobie, co to jest, ale nie jest to coś, co można rozwiązać za pomocą niektórych antybiotyków w ciągu kilku dni. Ludzie żyją z tym bólem od tygodni” – powiedział dr. Anu Hazra, lekarz i ekspert ds. chorób zakaźnych w Howard Brown Health w Chicago.

Chociaż geje i biseksualni mężczyźni są obecnie najbardziej zagrożeni, urzędnicy ds. zdrowia publicznego wielokrotnie podkreślali, że każdy może zarazić się małpią ospą poprzez fizyczny kontakt z osobą zarażoną wirusem lub poprzez skażone materiały, takie jak ręczniki i prześcieradła.

„Małpia ospa nie dba o to, czy jesteś gejem. Nie obchodzi go, jaki uprawiasz seks” – powiedział Hazra. „Małpi ospę obchodzi tylko to, czy miałeś bliski kontakt z inną osobą, która ma ospę małp”.

Carpenter powiedział, że Stany Zjednoczone mają możliwość powstrzymania epidemii, podczas gdy jest ona nadal w większości ograniczona w zwartej społeczności gejów i biseksualnych mężczyzn, ale wraz ze wzrostem infekcji rośnie ryzyko, że wirus zacznie się szerzej rozprzestrzeniać.

„Mamy teraz dwa z rzędu, epidemie, które nie były zarządzane w sposób, który pozwoliłby na ich powstrzymanie” – powiedział Carpenter. „To będzie wymagało skoordynowanej, zaangażowanej i kompleksowej strategii zdrowia publicznego, która idzie od góry do dołu i traktuje ją tak samo poważnie jak Covid” – powiedział.

Przypływ pacjentów

Centrum LGBT w Los Angeles wiedziało na początku maja, że ​​małpi ospa stanie się poważnym problemem zdrowotnym dla społeczności, którym służy, po tym, jak przypadki zgłoszone w Europie wykazały, że transmisja miała miejsce w sieciach seksualnych gejów i biseksualnych mężczyzn, według Carpentera.

Pracownicy ośrodka nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z małpią ospą, więc zaczęli edukować się na temat wirusa. Ale pacjenci mieli objawy, które nie zostały opisane w literaturze medycznej, takie jak pojedyncze zmiany w okolicy narządów płciowych i odbytu. Nie wiedzieli, że ich pierwszy pacjent miał ospę małpią, dopóki nie pojawiły się wyniki, ponieważ objawy nie pasowały do ​​podręcznikowego opisu.

„Od samego początku wiedzieliśmy, że to nie będzie zachowywać się jak książka” – powiedział Carpenter. „Uczymy się nie tylko z książek, ale kiedy odwiedzamy klientów, tak naprawdę dowiadujemy się, jak wygląda ta nowa epidemia i czym się różni”.

Coraz więcej pacjentów zaczęło przychodzić na badania pod koniec czerwca, gdy zakończył się miesiąc Pride, powiedział Carpenter. Centrum testuje do 15 osób dziennie, a pacjenci, którzy przeszli infekcje przenoszone drogą płciową, potrzebują teraz pełnego badania skóry, aby sprawdzić, czy mogą również mieć małpią ospę.

Hazra powiedział, że liczba osób przychodzących na badania przesiewowe w kierunku małpiej ospy w Howard Brown Health w Chicago wzrosła wykładniczo od maja.

Apeluje o wsparcie federalne

Niektórzy amerykańscy prawodawcy i społeczności lokalne skrytykowali tempo reakcji rządu federalnego, ale sekretarz zdrowia Xavier Becerra powiedział w zeszłym tygodniu, że administracja Bidena zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zwiększyć dostępność szczepionek, testów i leczenia w celu zwalczania epidemii.

Ponad 100 członków Kongresu powiedziało prezydentowi Joe Biden w liście pod koniec zeszłego miesiąca, że ​​administracja musi zrobić więcej, aby wspierać kliniki zdrowia seksualnego na pierwszej linii frontu. Wezwali Bidena, Becerrę i dyrektor CDC Rochelle Walensky do przeznaczenia co najmniej 30 milionów dolarów na finansowanie klinik, które walczą z epidemią za pośrednictwem działu zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową CDC.

„Jeżeli nie zapewnimy teraz wystarczających funduszy na kliniki chorób przenoszonych drogą płciową w naszym kraju, w nadchodzących miesiącach znacznie trudniej będzie zwalczyć ospę małpią”, napisał Reps. Jerrold Nadler, D-NY i David Cicilline, D-RI w liście.

Hazra z Howard Brown w Chicago powiedział, że Covid wykazał, że ogólnie zdrowie publiczne jest chronicznie niedofinansowane. Powiedział, że zdrowie seksualne jest jeszcze bardziej ignorowane. Według National Coalition of STD Directors, krajowego stowarzyszenia urzędników stanu zdrowia zajmujących się zdrowiem seksualnym, fundusze federalne na zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową spadły o 41% od 2003 r. po uwzględnieniu inflacji.

Chociaż małpia ospa nie jest klasyfikowana jako choroba przenoszona drogą płciową, kliniki zdrowia seksualnego są głównym punktem opieki dla wielu osób zakażonych wirusem, który powoduje wysypkę, którą można pomylić z infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Badanie przeprowadzone pod koniec lipca w 80 klinikach wykazało, że 40% poniosło nieprzewidziane koszty zaopatrzenia i personelu z powodu wybuchu epidemii małpiej ospy, podczas gdy 65% ​​przestało przyjmować pacjentów i przeniosło się na wizyty tylko z powodu problemów z wydajnością, według koalicji.

„Nie ma absolutnie wystarczającego finansowania” – powiedział Carpenter. „Lokalne ośrodki zdrowia, takie jak nasze, odgrywają naprawdę ważną rolę w takich reakcjach, ale nie jesteśmy w stanie włączyć ani grosza, zmienić i podwoić naszej zdolności, aby poradzić sobie z tym, kto tego potrzebuje”.

Szczepionki wciąż ograniczone

Carpenter powiedział, że zapotrzebowanie na szczepionki przeciwko ospie małp jest ogromne i wciąż przewyższa podaż. Personel spędził cały dzień, codziennie szczepiąc ludzi w zeszłym tygodniu, powiedział. Do tej pory podali 1500 dawek szczepionki.

Centrum ostatnio poleciło pacjentom rezerwowanie wizyt na zastrzyki po otrzymaniu większej ilości zapasów. Połowa spotkań została wypełniona w ciągu dwóch godzin, a wszystkie miejsca zostały zarezerwowane do końca dnia, powiedział Carpenter. Według departamentu zdrowia hrabstwa Los Angeles otrzymało około 24 000 dawek od rządu federalnego.

Dyrektor CDC dr. Rochelle Walensky przyznała w zeszłym miesiącu, że popyt na dwudawkową szczepionkę przeciw ospie małp, Jynneos, jest ograniczony, co doprowadziło do kolejek przed klinikami i protestów w niektórych miastach. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zwiększył dostawy do stanowych i lokalnych departamentów zdrowia, od maja dostarczając ponad 600 000 dawek.

HHS udostępnił 786 000 dawek stanowym i lokalnym wydziałom zdrowia w zeszły piątek. Miasto Chicago otrzymało w ostatni weekend dodatkowe 15 000 dawek szczepionki, oprócz 7 000 dostarczonych w lipcu. Ale Hazra powiedział, że to wciąż za mało, aby zaspokoić zapotrzebowanie zagrożonych mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami, które szacuje się na 40 000 do 50 000 osób w mieście.

„Obecnie planujemy termin szczepienia z trzytygodniowym wyprzedzeniem” – powiedział Hazra. Howard Brown Health podał do tej pory 2800 dawek.

Gubernatorzy Kalifornii, Illinois i Nowego Jorku ogłosili stany nadzwyczajne w odpowiedzi na wybuch epidemii, po części w celu wsparcia wysiłków na rzecz szczepień. Ale Carpenter powiedział, że kampania szczepień musi się rozszerzyć, aby każdy, kto myśli, że jest zagrożony ospą małpią, mógł otrzymać szczepienia.

Według Carpentera kampania szczepień w Los Angeles skupia się na osobach przyjmujących leki o nazwie PrEP, które zmniejszają ryzyko zarażenia się wirusem HIV oraz na osobach, które w ciągu ostatniego roku miały rzeżączkę lub kiłę. Informacje te służą do identyfikacji osób, które są uważane za narażone na wysokie ryzyko zarażenia ospą małpią.

Walensky powiedział w tym tygodniu, że w Stanach Zjednoczonych jest 1,7 miliona homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn, którzy są uważani za najbardziej zagrożonych ospą małpią, ponieważ są nosicielami wirusa HIV lub biorą PrEP. Osoby z osłabionym układem odpornościowym, takie jak osoby z HIV, mogą cierpieć na poważniejsze objawy małpiej ospy.

Podejście to jest dalekie od ideału, powiedział Carpenter, ponieważ wiele osób, które nie zachorowały na chorobę przenoszoną drogą płciową w ciągu ostatniego roku, jest również zagrożonych małpią ospą.

„To, co naprawdę chcemy zrobić, to dojść do punktu, w którym będziemy mogli zaszczepić każdego, kto tego chce” – powiedział. „Nadal nie jesteśmy blisko tego. Naprawdę staramy się skoncentrować na ludziach najbardziej potrzebujących, najbardziej zagrożonych. Ale to nie jest skuteczna strategia zdrowia publicznego”.

Wzrost w testach, leczeniu

Chociaż dostęp do szczepionek pozostaje ograniczony, Hazra i Carpenter powiedzieli, że reakcja federalna znacznie poprawiła dostęp do testów i terapii przeciwwirusowych w ostatnich tygodniach.

Testowanie stało się znacznie łatwiejsze od początku epidemii po tym, jak CDC wprowadziło na pokład laboratoria komercyjne, zwiększając tygodniową wydajność w Stanach Zjednoczonych do 80 000 testów tygodniowo.

„W tej chwili nie jesteśmy w pobliżu tej pojemności” – powiedział Hazra. „Wąskie gardło w testach poluzowało się, co jest pomocne”.

Ale nawet przy wzmożonych testach USA nadal prawdopodobnie nie uchwycą prawdziwego zasięgu epidemii. Lekarze pobierają wymaz z wysypki wywołanej ospą małp, aby pobrać próbkę do testu. Ale wysypka w niektórych przypadkach może potrwać kilka tygodni po początkowym kontakcie z wirusem. Oznacza to, że są ludzie, którzy są zarażeni, ale nie mogą zostać przetestowani, ponieważ nie mają jeszcze wysypki.

Carpenter powiedział, że CDC znacznie ułatwiło również przepisywanie przeciwwirusowego tecovirimat pacjentom z ospą małp. Tecovirimat jest zatwierdzony tylko przez Agencję ds. Żywności i Leków na ospę prawdziwą, więc przepisywanie leku w leczeniu ospy małp wiąże się z dodatkową warstwą biurokracji.

Początkowo lekarze musieli wypełnić 120-stronicowy dokument dla każdego pacjenta, który potrzebował środka przeciwwirusowego, powiedział Carpenter. Powiedział, że CDC znacznie obniżyło obciążenie biurokratyczne dzięki formularzowi online, który wypełnia się automatycznie, co znacznie ułatwia ten proces.

Hazra i Carpenter powiedzieli, że nie mieli problemów z zaopatrzeniem się w tecovirimat. Według HHS Stany Zjednoczone mają 1,7 miliona kursów w strategicznym zapasie krajowym.

Hazra powiedział, że Biały Dom reaguje na wybuch epidemii, ale powiedział, że więcej zasobów i zasięg powinno być dostępnych wcześniej. Powiedział, że miesiąc Pride mógł lepiej wykorzystać do szczepienia ludzi i edukowania osób zagrożonych infekcją.

„Myślę, że minęło dużo czasu, który niestety został zmarnowany” – powiedział.

CNBC Zdrowie i nauka

Przeczytaj najnowszy globalny zasięg zdrowotny CNBC:

.

Leave a Comment