Łódź migrantów wywraca się w pobliżu Portoryko, pozostawiając 13 martwych, mówią urzędnicy

Symbol zastępczy podczas ładowania działań artykułu

Prowizoryczna łódź przeładowana migrantami wywróciła się w czwartek w drodze do Portoryko, poinformowali urzędnicy, pozostawiając co najmniej 13 osób zginęło, a dziesiątki uratowano.

„Mamy nadzieję, że znajdziemy więcej ocalałych”, powiedział Ricardo Castrodad, rzecznik sektora San Juan Straży Wybrzeża USA, w czwartek wieczorem, gdy akcja ratunkowa była kontynuowana. – Ale to może działać w obie strony. Powiedział, że nie jest jasne, ile osób było na łodzi, którą określił jako „przeładowaną ludźmi”. Dodał, że załogi nie widziały żadnych kamizelek ratunkowych.

Straż Przybrzeżna poinformowała, że ​​tuż przed południem usłyszała, że ​​załoga samolotu Służby Celnej i Ochrony Granic zauważyła łódź i ludzi w wodzie. Władze powiedziały, że łódź została znaleziona około 10 mil morskich na północ od wyspy Desecheo – skrawka lądu w pasażu Mona, cieśninie między Portoryko a wyspą karaibską, która obejmuje Dominikanę i Haiti.

Statek jest „podejrzewany o udział w nielegalnej podróży” – poinformowała Straż Przybrzeżna w komunikacie prasowym. Coraz więcej migrantów odbywa podobne, zdradliwe podróże drogą morską, uciekając z krajów, w których koronawirus pandemia zaostrzyła długotrwałe problemy ubóstwa i przemocy.

31 ocalałych – 11 kobiet i 20 mężczyzn – zostało zabranych na plażę Crash Boat Beach w Aguadilla, powiedział Jeffrey Quiñones, regionalny rzecznik ds. ceł i ochrony granic. Powiedział, że łódź wypłynęła z Dominikany, ale dodał, że tylko dwóch ocalałych pochodzi z tego kraju.

Wśród uratowanych jest ośmiu Haitańczyków, którzy zostali przewiezieni do szpitala w Aguadilla, mieście w północno-zachodnim Portoryko, powiedział Quiñones.

Betsy Rivera, rzecznik Instytutu Nauk Sądowych w Portoryko, powiedziała, że ​​agencja otrzymała 13 ciał w wyniku wypadku na morzu. Nie miał jeszcze tożsamości ani narodowości zmarłego. Sekcja zwłok odbędzie się w piątek, a agencja ma nadzieję na wydobycie DNA w celu zidentyfikowania zmarłych.

Instytut był w kontakcie z Dominikańskim Komitetem Praw Człowieka, organizacją, z którą zwykle kontaktuje się w przypadku tego typu incydentów, aby pomóc zidentyfikować członków rodziny na sąsiedniej wyspie.

Portoryko ma dużą populację dominikańską, a nielegalne przeprawy drogą morską są powszechne. Filmy rozpowszechniane w mediach społecznościowych chwytają migrantów przybywających na popularne plaże, gdzie miejscowi czasami witają ich i kibicują im, gdy uciekają przed władzami.

Ale przejścia mogą być niebezpieczne. W zeszłym tygodniu kobieta zmarła po wywróceniu się łodzi podczas nielegalnej podróży przez pasaż Mona. US Coast Guard i Marynarka Wojenna Dominikany uratowały dodatkowe 68 osób po tym, jak zauważyły ​​ich „konsekwentnie odprowadzających wodę z prowizorycznego statku”, powiedzieli urzędnicy.

„Ten przypadek podkreśla niebezpieczeństwa związane z nielegalnymi podróżami na pokładzie prowizorycznych i rażąco przeciążonych statków w przejściu Mona”, kpt. José E. Díaz, pełniący obowiązki dowódcy amerykańskiego sektora straży przybrzeżnej San Juan, powiedział w oświadczeniu w sobotę.

Castrodad powiedział, że statek, który wywrócił się w czwartek jest znana jako „yola” – łódź o „słabej konstrukcji, zawsze nabierająca wody, niezdatna do żeglugi i zaprojektowana tak, aby spróbować przepłynąć tych ludzi za jednym razem”.

Powiedział, że łodzie mogą być trudne do wykrycia, więc na szczęście ekipy celne i straży granicznej zauważyły ​​sytuację awaryjną.

Urzędnicy powiedzieli, że pracują nad przesłuchaniem ocalałych i dowiedzą się więcej o sytuacji.

Według danych Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych w ostatnich latach coraz więcej dominikanów i Haitańczyków zostało przechwyconych w Portoryko i pasażu Mona podczas „nielegalnych podróży”. W roku fiskalnym 2021 – który trwał od października. 1, 2020 do września. 30, 2021 – 463 Dominikanów i 15 Haitańczyków zostało przechwyconych przez Straż Przybrzeżną.

Pięćdziesiąt trzy takie rejsy zostały przechwycone przez Straż Przybrzeżną i jej agencje partnerskie od października. 1 zeszłego roku do 31 marca. Około 1308 migrantów – w tym 940 Dominikanów i 298 Haitańczyków – zostało zatrzymanych, poinformowała Straż Przybrzeżna.

Według danych Straży Wybrzeża USA, 1527 Haitańczyków, 742 Dominikanów i 838 Kubańczyków odbywających „nielegalne podróże” zostało przechwyconych na Florydzie i na Karaibach w roku zakończonym we wrześniu. 30, 2021.

Minority Rights Group International, organizacja non-profit zajmująca się prawami człowieka, powiedział to Uważa się, że około 30 000 ze 100 000 dominikanów mieszkających w Portoryko to nieudokumentowani imigranci. Większość z tych imigrantów pozostaje na wyspie, zamiast udać się do innych części Stanów Zjednoczonych, powiedziała organizacja non-profit.

Leave a Comment