Marcus Smart i Derrick White wzmacniają obronę Bostonu w meczu 6 wygranej

Wraz ze zbliżającym się sezonem Boston Celtics wstrzymał eliminację w piątek wieczorem, pokonując Milwaukee Bucks 108-95. Fabuła gry polegała na elektrycznym 46-punktowym występie Jaysona Tatuma. Oddawał duże strzały, kiedy miało to największe znaczenie. Jednak to, co przeleciało pod radarem, to dwa doskonałe występy dwóch strażników zespołu, Marcusa Smarta i Derricka White’a.

Obrońca punktu początkowego Bostonu zrobił to na obu końcach parkietu w meczu 6. Ofensywa typu drive-and-kick Bostonu dała mu tonę w pierwszej kwarcie i nie zawahał się, aby zapłacić za obronę Milwaukee. Stracił 14 punktów w pierwszej kwarcie po drodze do 21-punktowego występu w nocy.

Zapytano go o jego gorący start po meczu. Smart powiedział, że wiedział, że musi „nadać ton”. Tak jak „Ameryka działa na Dunkin”, tak Celtics Run na Smart. Zarówno on, jak i jego koledzy z drużyny wiedzą, że:

Idziemy tak jak ja. Jestem sercem i duszą tego zespołu. Moi koledzy z drużyny ciągle mi to mówią. I wiesz, staram się być tym dla nich. Energia, którą przynoszę, jest zaraźliwa i wiem o tym, i po prostu staram się ją dostarczać w każdym meczu.

Jak na gościa, który nie jest znany z rzutów za trzy punkty, dokładnie to zapewnił Celtics w meczu 6. Strzelił 5 z 9 z dystansu, a czterech z nich trafiło w samej pierwszej kwarcie. Ale wpływ Smarta był odczuwalny nie tylko w ofensywie.

Defensywny Gracz Roku bardziej niż zwykle strzegł dwukrotnego MVP Giannisa Antetokounmpo. Pomimo różnicy wielkości, Smart trzymał się i zmierzył się z Antetokounmpo bardziej niż jakikolwiek Celtic. Grecki Freak wciąż stracił 44 punkty, ale to nie wystarczyło, aby wygrać.

Zapytany, czy plan gry wzywał go do ochrony Antetokounmpo, Smart odpowiedział, że tak nie jest. Zauważył, że plan Celtics polega na tym, aby po prostu uczynić życie Antetokounmpo tak trudnym, jak to tylko możliwe, gdy tylko będzie miał piłkę:

Plan gry był taki, że ktokolwiek jest na nim, po prostu zrób to tak trudne, jak tylko możemy. Parę razy go dobierałem i starałem się zrobić wszystko, co w mojej mocy. Koleś to bestia. Siedem stóp plus i siedem plus rozpiętość skrzydeł i robi te długie kroki. To jest trudne. Więc wiesz, chcemy po prostu uczynić to tak trudnym, jak to tylko możliwe, bez względu na to, kto był na nim.

Smart walczył z demonami z Game 5, gdy wszedł w piątek do Fiserv Forum. Chociaż nie był jedynym powodem upadku Bostonu w późnej fazie gry, jego dwie porażki w ostatnich momentach rozgrywek były tematem rozmów w mieście przez ostatnie dwa dni. Podczas wywiadu po meczu Smart ujawnił, jak bardzo prześladuje go koniec gry 5. Przyznał, że zaowocowało to kilkoma nieprzespanymi nocami:

Powiem tylko, że dziś wieczór będzie pierwszą nocą od tego meczu, że trochę się prześpię. Jeszcze nie spałam. Zaraz po tym meczu wróciłem prosto do sali treningowej. Właśnie wróciłem do porządku i po prostu próbowałem zrobić wszystko, na co mogę się dziś przygotować. Upewnij się, że my i ja odbijemy się.

Dzięki jego występowi w grze 6 można śmiało powiedzieć, że Smart z nawiązką nadrobił swoje porażki w grze piątej. Zajął drugie miejsce w drużynie w punktacji, prowadził Celtics w asystach z siódemką i grał świetnie w obronie na jednej z supergwiazd ligowych.

Ale podczas gdy Smart przybijał trójki i rozdawał dziesięciocentówki, White wdawał się w farbę i wykonywał brudną robotę. Liczby rzutów białych (3 za 9 z pola, 1 za 5 zza łuku) nie mówią w pełni o tym, jak wpływowy był dla Bostonu na obu końcach kortu.

Po meczu Al Horford dogonił Abby Chin z NBC Sports Boston i pochwalił White’a za jego wysiłki, mówiąc po prostu „jest zwycięzcą”:

Zwycięskie sztuki. Derrick, jest zwycięzcą. Umie grać. Próbuje grać we właściwy sposób. Bardzo się cieszę z jego dzisiejszej gry. Wisiał tam i robił dla nas sztuki na odcinku.

Białe zakończyły noc pięcioma zbiórkami, z których dwie trafiły po ofensywnej stronie piłki. Pięć może nie brzmieć jak ton, ale liczył się czas, w którym odbyły się deski White. Trzech z nich przyszło w ostatnich trzech minutach meczu.

W ofensywie białe były w stanie zrobić to, co potrafiło niewielu innych Celtics – dostać się do gry. Ochrona Milwaukee została zaprojektowana tak, aby zapobiegać łatwemu wyglądowi lakieru. Chociaż nie był w stanie dotrzeć do krawędzi, zdolność White’a do wkręcenia się w zęby obrony stworzyła łatwy wygląd dla innych.

W tej sztuce White udaje się pokonać George’a Hilla, co zmusza obronę Milwaukee do załamania. W rezultacie Smart jest szeroko otwarty na łatwą trójkę.

Równie istotne były wkłady białych w defensywie. Był zagrożeniem na obwodzie, a nawet zdołał zaatakować Antetokounmpo w okresie przejściowym.

Smart i White osiągnęli duże sukcesy, gdy miało to największe znaczenie dla Celtics. Grali w ataku, rozbijali deski, a nawet radzili sobie z dwumetrowym buldożerem. Teraz chodzi o grę 7.

Sezon w Bostonie znów będzie na linii w tę niedzielę, ale tym razem będą w TD Garden. Gra 7 ma się rozpocząć o 15:30 czasu wschodniego w ABC.

Leave a Comment