Męska pigułka antykoncepcyjna może wejść do badań na ludziach w ciągu zaledwie dwóch miesięcy

Męska pigułka antykoncepcyjna może wejść do badań na ludziach w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, twierdzą wynalazcy, po badaniu na myszach, które wykazało, że może zapobiec 99% ciąż

  • Oczekuje się, że potencjalna pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn wejdzie do badań klinicznych już tego lata po osiągnięciu sukcesu w testach na myszach
  • Naukowcy z University of Minnesota odkryli, że lek był w 99% skuteczny w zapobieganiu ciąży
  • Odkryli również, że działanie leku było tymczasowe, a myszy, które go stosowały, były w stanie odzyskać płodność kilka tygodni później
  • Eksperci uważają, że świat jest wciąż stosunkowo daleko od osiągnięcia męskiej pigułki antykoncepcyjnej podobnej do tej dostępnej dla kobiet

Męska pigułka antykoncepcyjna może zostać przetestowana na ludziach w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, twierdzą naukowcy – po tym, jak okazała się obiecująca w badaniach na myszach.

Naukowcy z University of Minnesota, którzy wynaleźli lek, twierdzą, że może on wejść do badań klinicznych już w lipcu tego roku.

Pigułka niehormonalna, nazwana medycznie YCT529, zablokowała 99 procent ciąż u myszy podczas testów – dorównując jej lekom antykoncepcyjnym dla kobiet.

Nie wywoływał również żadnych widocznych skutków ubocznych, takich jak przyrost masy ciała, a samce myszy były w stanie spłodzić młode cztery do sześciu tygodni po zaprzestaniu podawania.

Potencjalny męski środek antykoncepcyjny może wejść do badań klinicznych i zostać przetestowany na ludziach w ciągu zaledwie trzech miesięcy, twierdzą naukowcy z University of Minnesota (zdjęcie pliku)

Dr Gunda Georg, chemik ze szkoły w Minneapolis, ujawniła: Wice że lek może wejść do badań na ludziach w „drugiej połowie tego roku”.

Powiedziała, że ​​poprzednie badania wykazały, że ma „pożądany efekt” u myszy, zapewniając jednocześnie, że pozostają „żywotne i zdrowe”.

JAKIE AKTUALNE METODY ANTYKONCEPCJI SĄ DOSTĘPNE DLA MĘŻCZYZN?

Odnotowano kilka zmian w antykoncepcji dla mężczyzn w porównaniu z szeregiem opcji dostępnych dla kobiet.

Chociaż trwają badania nad pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn, nie jest ona jeszcze dostępna.

Obecnie dwie metody antykoncepcji dostępne dla mężczyzn to:

  • Prezerwatywy — barierowa forma antykoncepcji, która uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie
  • Wazektomia – drobny, zwykle stały zabieg chirurgiczny, który uniemożliwia plemnikom dotarcie do nasienia wytryskującego z prącia

Metoda wycofania, polegająca na wyjęciu penisa z pochwy partnerki przed wytryskiem, nie jest metodą antykoncepcji.

Dzieje się tak, ponieważ plemniki mogą zostać uwolnione przed wytryskiem i spowodować ciążę.

Źródło: NHS

“Oczywiście trzeba być ostrożnym z tą analizą, ponieważ są to myszy, a nie ludzie, niemniej jednak efekt był bardzo, bardzo obiecujący” – powiedział.

YourChoice Therapeutics – producent, który twierdzi, że ma na celu „zrewolucjonizowanie” antykoncepcji – wystąpi do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o pozwolenie na rozpoczęcie badań.

Nie ujawniono liczby rekrutowanych uczestników i ich wieku.

Od lat pięćdziesiątych naukowcy próbują opracować skuteczny doustny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn, w tym pigułki, żele i zastrzyki.

Żadna nie została zatwierdzona, a nawet najbardziej obiecujące opcje są nadal uważane za wiele lat, zanim będą powszechnie dostępne.

Główną przeszkodą jest to, że antykoncepcja dla kobiet działa poprzez zapobieganie owulacji, która zdarza się raz w miesiącu.

Wszelkie męskie środki antykoncepcyjne musiałyby przerwać produkcję milionów plemników wytwarzanych przez mężczyzn każdego dnia.

Większość leków poddawanych badaniom klinicznym celuje w testosteron, blokując wytwarzanie zdrowych plemników przez męski hormon płciowy.

Lekarze twierdzą jednak, że działanie blokujące testosteron może wywołać przyrost masy ciała, depresję i podwyższenie poziomu cholesterolu.

„Chcieliśmy opracować niehormonalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn, aby uniknąć tych skutków ubocznych” – powiedział Abdullah Al Noman, który pomógł w stworzeniu YCT529.

YCT529 celuje w receptor alfa kwasu retinowego (RAR), białko silnie zaangażowane w rozwój komórek, w tym tworzenie plemników.

Naukowcy stwierdzili, że kiedy podawali myszom lek doustnie przez cztery tygodnie, “dramatycznie obniżyło” to liczbę plemników.

Był również w 99 procentach skuteczny w zapobieganiu ciąży i działał „bez widocznych skutków ubocznych”.

“Myszy mogły ponownie spłodzić młode cztery do sześciu tygodni po tym, jak przestały otrzymywać związek” – powiedzieli naukowcy.

Prezerwatywy, które są „podatne na niepowodzenie” oraz wazektomia – zabieg chirurgiczny, który trwale zapobiega ciąży – są jedynymi skutecznymi metodami kontroli urodzeń dla mężczyzn.

Mężczyźni potrzebują “skutecznego, długotrwałego, ale odwracalnego środka antykoncepcyjnego, podobnego do pigułki antykoncepcyjnej dla kobiet” – powiedzieli.

Reklama

.

Leave a Comment