Met Gala 2022: Wszystko, co musisz wiedzieć o motywie „Gilded Glamour”

Scenariusz Jacqui Palumbo

Kiedy celebryci zabiorą się na czerwony dywan Met Gali 2 maja, prawdopodobnie nie zabraknie gorsetu z fiszbinami i zgiełku.

Dzieje się tak dlatego, że podczas tegorocznej imprezy, organizowanej przez Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute, obowiązuje strój „Gilded Glamour and White Tie”, nawiązujący do bogatej epoki amerykańskiej mody w ostatnich dekadach XIX wieku, kiedy industrializacja gwałtownie wzmocniła luka majątkowa kraju.

Gala Met towarzyszy drugiej części wystawy Instytutu Kostiumów”W Ameryce: antologia mody„który został otwarty we wrześniu ubiegłego roku i kierował strojem poprzedniej imprezy. I chociaż pozornie zawsze istnieje pewien stopień elastyczności, gdy uczestnicy z listy A interpretują temat („Co jest bardziej amerykańskie niż T-shirt od stóp do głów?!” powiedział Kim Kardashian, po tym, jak przeszła na czerwony dywan w całkowicie czarnym, widmowym wyglądzie Balenciagi), ta zachęta da gościom szansę na zaspokojenie ich najbardziej dekadenckich aspiracji.

„Jest bardzo upiększony, bardzo przerysowany, bardzo uporządkowany” – powiedziała historyczka mody i kuratorka Kate Strasdin o stylu pozłacanego wieku w wywiadzie wideo. „Czuję się tak tapicerowany w porównaniu z tym, jak teraz myślimy o ubiorze”.

Suknia wieczorowa i suknia balowa z House of Worth, pierwszego francuskiego salonu couture, który założył sklep i wpłynął na amerykańską modę z zagranicy. Kredyt: Muzeum Sztuki Metropolitan

Wiek pozłacany był 30-letnim okresem, w którym przemysłowcy i magnaci nieruchomości widzieli, jak ich fortuny wznosiły się na oszałamiające wyżyny dzięki szybkiej rozbudowie pociągów, fabryk i ośrodków miejskich. Słynne nazwiska, takie jak Frick, Astor, Carnegie, Rockefeller i Vanderbilt, ukształtowały infrastrukturę kraju, a społecznicy epoki, w tym Caroline Schermerhorn Astor i Alva Vanderbilt, rządzili społeczeństwem Nowego Jorku.

Dla elity moda stała się maksymalna, z koronkowymi i kryształowymi ozdobami, a nawet ptasimi skrzydłami – modniarki w epoce wykorzystywały tyle piór, skrzydeł i wypchanych martwych ptaków w czapkach, że spowodowało to powstanie Towarzystwa Audubon, dla ochrony ptaków , w 1895 roku, według do organizacji. Amerykańskie kobiety nosiły pod sukniami podkreślającymi pośladki skomplikowaną bieliznę, w tym gorsety, wypchane naramienniki, bustiery, krynoliny (forma strukturalnej halki), a nawet stalowe sprężyny, aby uzyskać odpowiedni kształt, choć w końcu sylwetki zostały uproszczone stulecia. Męska odzież była również bardzo formalna, a ostatnio popularny smoking w latach 80. XIX wieku stał się standardową sukienką dla wysoko latających dżentelmenów.
Gorsety pojawiły się na czerwonych dywanach w ciągu ostatniego roku, kładąc podwaliny pod galę Met.

Gorsety pojawiły się na czerwonych dywanach w ciągu ostatniego roku, kładąc podwaliny pod galę Met. Kredyt: Amy Sussman / Getty Images

Skupiając się na amerykańskich projektantach podczas gali, niektórzy z nich bez wątpienia staną na wysokości zadania, jak na przykład Jeremy Scott z Moschino, którego bogate podejście do historycznych odniesień obejmowało wysyłanie na wybieg sakw inspirowanych XVIII wiekiem. Gwiazdy mogą również zwrócić się do Christiana Siriano lub Pyer Mossa za ich ponadprzeciętne, wysoce strukturalne ubrania couture lub spojrzeć wstecz na klasyczne projekty Alexandra McQueena zza oceanu, które ukłoniły się w stronę epoki, jak krynoliny w klatkach. Gorsety już ostatnio przeniknęły na czerwony dywan, z Olivią Rodrigo, Doją Cat i Duą Lipą wszyscy je uprawiają na Grammy w zeszłym miesiącu.

Symbole statusu

W epoce pozłacanej byłeś tym, co nosiłeś, jak zauważył Strasdin, był to okres, w którym branding domów mody był nową koncepcją. Wiele amerykańskich kobiet w tym czasie kupowało swoje prestiżowe suknie z Paryża od pionierów haute couture: Charlesa Wortha, Jacquesa Douceta, Paula Poireta i Madame Jeanne Paquin, z których ta ostatnia pokazała swoje innowacyjne, nowoczesne projekty na Światowych Targach XX wieku.

Według Strasdina, amerykańscy krawcy nie mieliby swojego momentu, dopóki I wojna światowa nie zakłóciła dostaw europejskich towarów do USA.

„Amerykańskie kobiety muszą rzeczywiście tam podróżować, więc to pierwsza oznaka ogromnego bogactwa – aby rzeczywiście dostać się tam na przymiarki” – powiedziała. „Więc stało się to teraz jak wpływowe osoby z Instagrama – (kobiety wracały) z sukienkami, o których ludzie wiedzieli, że kupili je w Paryżu”.

Alice Claypoole Vanderbilt w niej

Alice Claypoole Vanderbilt w swojej sukni „Electric Light” (po lewej) i Alva Vanderbilt w swoim kostiumie „Venetian Renaissance Lady” na balu Vanderbilt (po prawej). Kredyt: Jose Maria Mora (2)

W czasach, gdy „stare pieniądze wyszydzały” nowe pieniądze, „jak nowo zgromadzona kolejowa fortuna Vanderbiltów, ważne było, aby być dobrze połączonym z kulturą europejską. Kiedy Alva Vanderbilt, mając nadzieję, że zostanie zaakceptowana na najwyższych szczeblach społeczeństwa, rzuciła dziewiętnastowieczny wściekłość do swojej nowo ukończonej rezydencji w centrum miasta, nazwanej Petit Chateau, zdjęcia pokazują, że miała na sobie wyszukaną suknię w stylu weneckim, mającą naśladować modę z epoki renesansu . Tymczasem jej szwagierka, Alice, nosiła popisową suknię znaną jako „światło elektryczne„Suknia z salonu Charlesa Wortha House of Worth. Połączyła ten wygląd z ręczną pochodnią, którą uniosła nad głową w upozowanym zdjęciu, aby przypominać Statuę Wolności.

„Sama suknia (miała) różnego rodzaju ozdoby, które zostały zaprojektowane tak, aby łapać światło” – powiedział Strasdin. „A potem miała latarkę elektryczną, która była wtedy naprawdę nowoczesna. Przeszła do historii jako jedna z kultowych części garderoby tego okresu”.

Wojny gorsetowe

Ale nawet gdy wahadło mody przesunęło się w kierunku formalności i wyrafinowania, podziemny Ruch Estetyczny zaczął zachęcać kobiety do pozbycia się gorsetów w latach 70. XIX wieku, sprzeciwiając się konwencjom społecznym epoki industrialnej. Jej członkinie bohemy nosiły publicznie luźne „artystyczne” sukienki, które uznano za szokujące ze względu na ich kojarzenie z bielizną. (Mężczyźni esteci, tacy jak Oscar Wilde, byli również traktowani z góry z powodu ich tak zwanych sfeminizowanych oświadczeń ubioru).

Wiek pozłacany HBO

Wiek pozłacany HBO Kredyt: Alison Cohen Rosa / HBO

Chociaż ruch nie zmienił szeroko publicznych zasad ubioru dla kobiet, sylwetki nieco przyjęły się w prywatnych domach zamożnych kobiet. Wejdź do romantycznego stroju rekreacyjnego, czyli „sukni do herbaty” – wyszukanego prekursora wirusowej „sukienki na drzemkę” z 2020 r. – choć według Strasdina wiele sukienek do herbaty nadal kryje pod tkaniną „solidny gorset bez kości”. Kilka takich sukni od Adelaide Frick, żony przemysłowca i kolekcjonera sztuki Henry’ego Claya Fricka, znajduje się w The Frick w Pittsburghu, w którym znajduje się wiele projektów z epoki pozłacanej.

Bogata historia krawiecka tej epoki zwróciła już uwagę na początku tego roku dzięki serialowi „Wiek pozłacany”, który zadebiutował w styczniu tego roku na antenie HBO (należącej do Warner Bros. Discovery, macierzystej firmy CNN). Spektakl śledzi dwie młode kobiety, które uwikłają się w życie społeczeństwa Nowego Jorku, poruszając się po zmieniającym się krajobrazie starych i nowych pieniędzy. Główna projektantka kostiumów, Kasia Walicka-Maimone, która ubrała aktorów Cynthię Nixon, Louisę Jacobson, Denée Benton i Carrie Coon zgodnie z ich różnym pochodzeniem społecznym i aspiracjami, powiedział Różnorodność w styczniu jej zespół miał „szczęście” przenosząc tę ​​epokę na ekran.

„To bardzo dużo czasu, który daje nam dużo do eksperymentowania, wiele do czerpania i dużo do grania” – powiedziała.

Wiek pozłacany HBO

Wiek pozłacany HBO Kredyt: Alison Cohen Rosa / HBO

Tegoroczni uczestnicy Met Gali mogą nie odwzorowywać dokładnie stylów sprzed półtora wieku, ale Strasdin uważa, że ​​temat jest odpowiedni dla jego współczesnych oddźwięków, w tym wpływu bogatych bywalców (którzy zarabiają na popularności w Internecie, a nie na fabrykach stali) na modernizacja domów mody.

„Wspaniale będzie zobaczyć ukłon w stronę wszystkich upiększeń… i świętowanie tego rodzaju przesady” – powiedziała. „I cała obfitość koloru i kształtu”.

– I może jakieś szalone kapelusze.

Górne zdjęcie: nieruchomy obraz z filmu Martina Scorsese z 1993 roku „Wiek niewinności”, którego akcja toczy się w epoce pozłacanej.

.

Leave a Comment