Mężczyzna łapie nową „super rzeżączkę” po seksie w podróży

  • Austriak złapał nowy szczep rzeżączki, który jest odporny na zwykłe leczenie.
  • Według naukowców uprawiał seks bez zabezpieczenia z prostytutką w Kambodży.
  • Jeśli takie szczepy będą się rozprzestrzeniać, wiele przypadków rzeżączki może stać się nieuleczalnych, powiedzieli.

Austriak, który uprawiał seks za granicą, złapał nową odmianę tak zwanej „super rzeżączki”, która jest odporna na większość


antybiotyki

powszechnie stosowany w leczeniu infekcji, twierdzą naukowcy.

To już drugi raz a „super rzeżączka” szczep został wykryty, po czym kolejny został znaleziony w 2018 roku w wielu krajach. Termin „super rzeżączka” odnosi się do błędu, który ma wysoki poziom odporności na obecnie zalecane metody leczenia, zgodnie z Światowa Organizacja Zdrowia.

Jeśli wielolekooporne szczepy rzeżączki będą się rozprzestrzeniać, wiele przypadków STD może stać się nieuleczalnych, według autorów przypadku opublikowany raport w czwartek w czasopiśmie medycznym Eurosurveillance, publikowanym przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Większość przypadków rzeżączki nie daje objawów, ale nadal może powodować poważne komplikacje, takie jak niepłodność, jeśli nie można wyleczyć infekcji. Objawy obejmują upławy i ból, gdy osoba sika, oraz bolesne jądra lub nieregularne krwawienia z pochwy.

Mężczyzna odczuwał ból kilka dni po seksie bez zabezpieczenia

Według opisu przypadku niezidentyfikowany mężczyzna po pięćdziesiątce uprawiał seks bez prezerwatywy z prostytutką w Kambodży w kwietniu 2022 roku. Pięć dni później poczuł ból podczas sikania i wydzielinę wychodzącą z jego penisa.

Wymaz wykazał, że złapany przez niego szczep był wysoce odporny azytromycynaktóry jest zazwyczaj jednym z pierwszych antybiotyków stosowanych w leczeniu rzeżączki i jest oporny na inne antybiotyki, w tym: ceftriakson, cefiksym, cefotaksym, cyprofloksacynę i tetracyklinę.

Leczenie rzeżączki różni się w zależności od kraju, ale zwykle zaczyna się od połączenia azytromycyny i ceftriaksonu. W Stanach Zjednoczonych, CDC zaleca ceftriakson jako pojedynczy antybiotyk w większości przypadków rzeżączki.

Mężczyzna był początkowo leczony azytromycyną i ceftriaksonem. Dwa tygodnie później jego objawy ustąpiły, ale wymaz z prącia nadal wskazywał, że ma rzeżączkę. Testy wykazały, że jego „super” robak nadal był podatny na leczenie antybiotykiem zawierającym penicylinę o nazwie co-amoxiclav. Lek wydaje się leczyć rzeżączkę, twierdzą naukowcy.

Autorzy opisu przypadku stwierdzili, że „obiecujące” wyniki wymazu mężczyzny sugerują, że dwa eksperymentalne leki, zwane lefamuliną i zoliflodacyną, również prawdopodobnie będą działać przeciwko niemu. Powiedzieli, że te dwa leki są testowane w późnym etapie badań klinicznych.

Używanie prezerwatyw to jeden z głównych sposobów na uniknięcie rzeżączki

Rzeżączka, wywołana przez bakterię o nazwie Neisseria gonorrhoeae, jest jedną z najczęściej zgłaszanych infekcji przenoszonych drogą płciową w USA, z więcej niż 1,5 miliona Amerykanów łapie go co roku, według Centers for Disease Control and Prevention szacunki.

CDC twierdzi na swojej stronie internetowej, że używanie prezerwatyw podczas seksu i uprawianie seksu monogamicznego z niezainfekowaną osobą to jedyne sposoby na zmniejszenie ryzyka zarażenia się jakimkolwiek szczepem rzeżączki.

Leave a Comment