Mitch McConnell na czele delegacji Senatu GOP z niespodziewaną wizytą na Ukrainie, spotyka się z prezydentem Zełenskim

Symbol zastępczy podczas ładowania działań artykułu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w sobotę z delegacją Senatu USA pod przewodnictwem przywódcy mniejszości Mitcha McConnella (R-Ky.) w Kijowie, nazywając tę ​​wizytę „mocnym sygnałem ponadpartyjnego poparcia dla Ukrainy ze strony Kongresu USA i narodu amerykańskiego”. powiedział urząd.

Jednak w Waszyngtonie nowa runda finansowania walki Ukrainy z rosyjską inwazją została wstrzymana w Senacie z powodu sprzeciwu członka GOP.

W filmie przesłanym przez Zełenskiego do jego Strona na Instagramie, McConnell i kolega Republikanin Sens. Susan Collins (Maine), John Barrasso (Wyo.) i John Cornyn (Teks.) Zostali przywitani przez Zełenskiego na ulicy Kijowa.

„Rosja dokonuje ludobójstwa na narodzie ukraińskim” – powiedział Zełenski w komunikacie prasowym zapowiadającym wizytę senatorów. „Europa nie widziała takich zbrodni od II wojny światowej”.

Zauważył „szczególną rolę Stanów Zjednoczonych” w zaostrzeniu sankcji wobec Rosji i powiedział, że oczekuje dalszych sankcji wobec rosyjskiego sektora bankowego. „Ponadto uważamy, że Rosja powinna być oficjalnie uznana za państwowego sponsora terroryzmu” – powiedział Zełenski.

Urzędnicy z senatorami republikanów nie odpowiedzieli od razu na prośby o komentarz na początku soboty.

Kongres jest gotowy do zatwierdzić prawie 40 miliardów dolarów w dodatkowej pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, przewyższając wniosek prezydenta Bidena o 33 miliardy dolarów i przedłużając nową linię ratunkową dla Kijowa, gdy Moskwa posuwa się naprzód z inwazją na południe i wschód kraju. Przejście środka, który został zatwierdzony przez Izbę na początku tego tygodnia, przyniesie całkowitą kwotę pomocy ukraińskiej udzielonej przez Kongres od rozpoczęcia inwazji w lutym. 24 do ponad 53 miliardów dolarów.

Lista antyukraińskich republikańskich prawodawców gwałtownie rośnie

Senat prawdopodobnie podąży za Izbą w zatwierdzeniu pakietu, ale wysiłki te zostały opóźnione do przyszłego tygodnia po Senacie. Rand Paul (R-ky.) sprzeciwił się W czwartek odbyło się przyspieszone głosowanie w sprawie pomocy dla Ukrainy, osłabiając ponadpartyjny nacisk na utrzymanie stałej pomocy dla Kijowa. Paul, który spotkał się z reakcją, ale obstawał przy swojej decyzji, był w stanie w pojedynkę zablokować awans pakietu, ponieważ Senat wymaga jednomyślnej zgody, aby szybko przenieść taką ustawę do ostatecznego głosowania. Teraz komora musi przeskoczyć wszystkie zwykłe obręcze proceduralne.

Rand Paul, samotny senator, opóźnia głosowanie w sprawie pomocy dla Ukrainy na przyszły tydzień

Zełenski wyraził nadzieję, że Senat szybko zatwierdzi pakiet o wartości prawie 40 miliardów dolarów w czasie, gdy ukraińscy urzędnicy są negocjacje z Rosją ewakuować 60 „ciężko rannych” osób i medyków z oblężonej huty Azowstal w Mariupolu. Zełenski określił negocjacje jako „bardzo trudne” pod koniec piątku, dodając: „Nie przestajemy próbować ratować wszystkich naszych ludzi przed Mariupola i Azowstalem”.

Pomimo walk w Mariupolu, siły ukraińskie umocniły się w regionie Charkowa, popychając wojska rosyjskie na północ w kierunku granicy i odzyskując miasta i wsie na tym obszarze, powiedział dziennikarzom wysoki rangą funkcjonariusz USA ds. Obrony. Piątek. Institute for the Study of War, think tank z siedzibą w Waszyngtonie, ocenił, że Ukraina „wygląda na to, że wygrała bitwę o Charków”. Dodał, że Kreml „prawdopodobnie zdecydował się na całkowite wycofanie” ze swoich pozycji wokół miasta w obliczu energicznych ukraińskich kontrataków i ograniczonych rosyjskich posiłków.

Niezapowiedziana podróż delegacji McConnella do Kijowa była kontynuacją parady wizyt na Ukrainie w ostatnich tygodniach urzędników rządowych, prawodawców i dygnitarzy USA i sojuszników, aby okazać wsparcie dla spustoszonego wojną kraju i jego przywódcy.

Sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin spotkali się z Zełenskim 24 kwietnia w czasie wizyty na najwyższym szczeblu amerykańskiej delegacji od początku wojny. 30 kwietnia Przemawiająca Nancy Pelosi (D-Calif.) Poprowadził demokratyczną delegację Kongresu do Kijowa na rozmowy z Zełenskim. Pelosi obiecał ukraińskiemu prezydentowi, że Stany Zjednoczone zobowiązały się „być tam dla ciebie, dopóki walka się nie skończy”.

Pierwsza Dama Jill Biden przekroczył granicę na Ukrainę w ostatni weekend podróżowała do aktywnej strefy wojennej w rzadkim ruchu dla małżonki urzędującego prezydenta. Biden wjechał do kraju ze Słowacji w Dzień Matki i spotkał się z pierwszą damą Ukrainy, Oleną Zelenską, która nie pojawiła się publicznie od początku rosyjskiej inwazji.

„Chciałam przyjść w Dzień Matki” – powiedział Biden przed rozpoczęciem spotkania za zamkniętymi drzwiami dwóch pierwszych dam. „Myślałem, że to ważne, aby pokazać narodowi ukraińskiemu, że ta wojna musi się skończyć, a ta wojna jest brutalna, i że naród amerykański stoi po stronie narodu ukraińskiego”.

Amy Cheng i Eugene Scott przyczynili się do powstania tego raportu.

Leave a Comment