Naukowcy przywracają aktywność komórkową w organach świni godzinę po śmierci

Komentarz

Kilka godzin po przepompowaniu syntetycznych płynów przez ciała martwych świń, zespół naukowców z Yale University zaobserwował, jak ich serca zaczynają słabnąć. Przywrócono krążenie krwi i przywrócono niektóre funkcje komórkowe w ważnych narządach, takich jak serce i wątroba.

Zrecenzowane ustalenia, opublikowany Wednesday in Nature mają daleko idące konsekwencje w dziedzinach medycyny, takich jak: transplantacja narządów. Ale dodają również drażliwe kwestie etyczne związane z definicją śmierci, ponieważ rozróżnienie między umarłymi a żywymi staje się coraz bardziej zamazane.

Zgodnie z artykułem Nature, zespół badawczy Yale wykorzystał system OrganEx — składający się z urządzenia podobnego do maszyn płucno-sercowych stosowanych w chirurgii i eksperymentalnej mieszanki płynów. promuje zdrowie komórkowe i zmniejsza stan zapalny — u świń godzinę po tym, jak nie mają już tętna.

Inna grupa martwych świń została poddana ECMO, środkowi podtrzymującemu życie, który dotlenia krew poza ciałem. Pod koniec sześciogodzinnej próby naukowcy odkryli, że technologia OrganEx była w stanie dostarczyć „odpowiedni poziom tlenu” do całego ciała świń, co przywróciło pewne kluczowe funkcje komórkowe w takich narządach, jak serce, wątroba i nerki. …

„Pod mikroskopem trudno było odróżnić zdrowy narząd od takiego, który po śmierci był leczony technologią OrganEx” – powiedział Zvonimir Vrselja, neurolog z Yale School of Medicine, który brał udział w badaniu. Informacja prasowa.

Martwe świnie podłączone do maszyn ECMO nie miały jednak dotlenienia krwi. Ich ciała zostały zesztywniałe z rigor mortis, w przeciwieństwie do tych nałożonych na OrganEx.

Innym przykuwającym uwagę wynikiem eksperymentu – który również zaskoczył zespół Yale – był mimowolny ruch w obszarach głowy i szyi martwych świń podłączonych do systemu OrganEx. To była wskazówka, że ​​niektóre funkcje motoryczne zostały zachowane, powiedział Nenad Sestan, jeden z autorów badania w komunikacie prasowym.

Tysiące istnień ludzkich zależy od sieci transplantacyjnej, która potrzebuje „ogromnej restrukturyzacji”

Badanie OrganEx opiera się na 2019 r. projekt ze szkoły medycznej Yale, który przywrócił pewne funkcje komórkowe w mózgach świń cztery godziny po dekapitacji zwierząt.

„Takie badania sugerują, że śmierć nie następuje w określonym czasie” – powiedział Nathan Emmerich, bioetyk z Australian National University, który nie jest związany z badaniami Yale. Zamiast tego, wyjaśnił, śmierć następuje z czasem, ponieważ procesy utrzymujące organizm przy życiu stopniowo zanikają – a nowe odkrycia sugerują, że niektóre szkody spowodowane utratą tych funkcji można naprawić.

„Owoce tych badań raczej nie pozwolą nam ożywić byle kogo, ale w pewnych okolicznościach mogą pomóc nam uratować ograniczoną liczbę ludzi” – powiedział Emmerich.

Zespół naukowców z Yale podkreślił znaczenie przyszłych badań, a także wkład ekspertów bioetyki. Emmerich przewiduje wiele wyzwań, zanim technologie takie jak OrganEx będą mogły być stosowane u ludzi. Na przykład muszą wykazywać zdolność do ożywienia organizmów, a nie tylko funkcji komórek, powiedział, dodając, że przepisy regulujące przeszczepy narządów również będą musiały dostosować się do zmieniających się definicji śmierci.

Rodzice z Wielkiej Brytanii przegrywają walkę o kontynuowanie podtrzymywania życia 12-latka w śpiączce

Wraz z pojawieniem się nowoczesnych technologii podtrzymywania życia, takich jak wentylatory, pracownicy medyczni stają przed trudnymi decyzjami, które czasami są boleśnie sprzeczne z życzeniami rodzin pacjentów. W tym tygodniu brytyjski sąd najwyższy orzekł przeciwko rodzicom 12-letniego Archiego Battersbee: chłopiec włączył podtrzymywanie życia po katastrofalnym uszkodzeniu mózgu. Sędziowie stanęli po stronie lekarzy Battersbee i argumentowali, że kontynuowanie leczenia podtrzymującego życie po śmierci mózgu nie leży w interesie chłopca.

Leave a Comment