Niska jakość kamery internetowej Studio Display nie jest błędem oprogramowania

Kiedy Apple ogłosiło Studio Display, obiecało „rewelacyjną” jakość kamery internetowej. Jednak gdy klienci dotarli do produktu, zauważyli, że obrazy zarejestrowane przez wbudowaną kamerę nie były dobre. Apple wprowadza teraz oprogramowanie w wersji beta, które obiecuje rozwiązać niektóre z tych problemów – ale chodzi o to, że słaba jakość kamery internetowej Studio Display nie jest w końcu błędem oprogramowania.

Skargi

Według prawie każdy właściciel monitora Studio, obrazy z kamery internetowej są dość złe w porównaniu z przednim aparatem na innych urządzeniach Apple. W większości przypadków obrazy są rozmazane, rozmyte i mają dużo szumów.

W swojej recenzji dla PograniczeNilay Patel napisał, że aparat Studio Display wygląda „strasznie w dobrym świetle i wręcz” nieszczęśliwy w słabym świetle ”. Joanna Stern w Dziennik Wall Street porównał wydajność aparatu do „starego BlackBerry”. Gizmodo miał podobne narzekania, mówiąc, że kamera internetowa Studio Display jest „głośna” i „nie jest świetna”.

Wkrótce po opublikowaniu w sieci pierwszych recenzji Studio Display, krytykujących jego 12-megapikselową kamerę internetową, Apple poinformował prasę, że pracuje nad aktualizacją oprogramowania, która ma poprawić jakość obrazu rejestrowanego przez wbudowany aparat.

Co zmienia się wraz z aktualizacją

Prawie dwa miesiące po ogłoszeniu Studio Display, Firma Apple udostępniła dziś programistom oprogramowanie w wersji beta która wprowadza ulepszenia w przetwarzaniu obrazu przez wbudowaną kamerę internetową firmy.

W tej chwili aktualizacja jest dostępna tylko dla osób korzystających z najnowszej wersji beta systemu macOS Monterey i nie jest jasne, kiedy aktualizacja zostanie opublikowana. Jednak niektórzy użytkownicy Studio Display już zainstalowali aktualizację oprogramowania układowego, aby zobaczyć, jakie faktycznie zmiany. I okazuje się, że aktualizacja niewiele się zmienia.

Jak zauważył Jason Snell, Apple wprowadził pewne poprawki, aby kadrowanie w środkowej scenie było mniej agresywne. W tym samym czasie, James Thomson zauważył również, że po aktualizacji obraz z kamery internetowej jest znacznie mniej szumów, a także nieco większy kontrast, ale jakość jest nadal „dość wyblakła” w porównaniu z innymi kamerami internetowymi.

Aktualizacja nie wydaje się w cudowny sposób poprawiać jakości kamery internetowej monitora Studio i jest ku temu powód.

Wszystko sprowadza się do ultraszerokokątnego obiektywu

Apple z dumą twierdzi, że Studio Display ma 12-megapikselowy aparat, który powinien wystarczyć do ostrych zdjęć. W końcu iPhone i inne urządzenia Apple również mają 12-megapikselowe przednie aparaty. Ale dlaczego kamera internetowa Studio Display tak różni się jakością obrazu?

Podczas gdy większość urządzeń Apple ma zwykły szerokokątny aparat przedni, Studio Display ma ultraszerokokątny obiektyw. Dzieje się tak, ponieważ ma Center Stage, funkcję, która wykorzystuje uczenie maszynowe, aby zawsze wyśrodkować obraz na osobie podczas rozmowy wideo lub nagrywania wideo. Ponieważ ten aparat nie ma zoomu optycznego, Center Stage cyfrowo przycina obraz, aby wyśrodkować osoby w kadrze.

Tak więc, podczas gdy iPhone jest w stanie zrobić prawdziwe 12-megapikselowe selfie, kamery Center Stage robią zdjęcia z rozdzielczością 12 megapikseli za pomocą ultraszerokokątnego obiektywu, a następnie przycinają je cyfrowo, aby wyglądały jak zwykłe zdjęcie lub wideo. Ten proces skutkuje mniej ostrymi obrazami.

Na przykład mój iPad Air trzeciej generacji ma siedmiomegapikselowy aparat z przodu. Kiedy porównuję go do mojego iPada mini 6 (który ma Center Stage), obrazy starego iPada wyglądają ostrzej.

Jako inny przykład, zrobiłem to samo zdjęcie za pomocą szerokiego i ultraszerokokątnego tylnego obiektywu w moim iPhonie 13 Pro Max.

Oba obiektywy mają rozdzielczość 12 megapikseli, ale potem przyciąłem zdjęcie zrobione ultraszerokokątnym obiektywem, aby wyglądało jak zdjęcie z obiektywu szerokokątnego, symulując to, co dzieje się ze zdjęciami zrobionymi aparatem Center Stage. Rezultatem, jak widać poniżej, jest znacznie gorszej jakości zdjęcie.

I właśnie dlatego kamera internetowa w iMacu lub MacBooku Pro zawsze będzie wyglądać lepiej niż ta na wyświetlaczu Studio, ponieważ nie są ultraszerokokątne. Kiedy robisz zdjęcie lub nagrywasz wideo zwykłą kamerą internetową, wykorzystujesz każdy jej piksel.

Czy istnieje rozwiązanie?

Niestety, bez względu na to, co Apple robi w zakresie aktualizacji oprogramowania, nie ma nic, co radykalnie poprawiłoby kamerę internetową Studio Display.

Jedyne dwa możliwe rozwiązania tego problemu to zastosowanie czujnika o wyższej rozdzielczości, tak aby przycięty obraz miał co najmniej 12 megapikseli, lub większego czujnika, który wychwytuje więcej światła – co pomogłoby zredukować szumy na obrazie.

Jednak, jak można się domyślić, oba rozwiązania wymagają modernizacji sprzętowej, co oznacza, że ​​posiadacze pierwszej generacji Studio Display będą musieli radzić sobie z kamerą taką, jaka jest.

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich do zarabiania pieniędzy. Morze.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej informacji o Apple:

Leave a Comment