Oda do Granta Williamsa, jego obrona przed Kevinem Durantem i potencjalna randka z Giannisem Antetokounmpo

Jaką różnicę robi rok. Zaledwie 12 miesięcy temu Boston Celtics wpatrywaliśmy się w otchłań, jedną grę dzieliło od eliminacji z rąk Brooklyn Nets. Teraz Celtics wchodzą do drugiej rundy jako jedyna niepokonana drużyna po sezonie.

Losy Bostonu to nie jedyna rzecz, która zmieniła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Właściwie prawie wszystko się zmieniło – nowy sztab szkoleniowy, Brad Stevens w recepcji, Jayson Tatum elitarny rozgrywający, Jaylen Brown, maszyna do zdobywania punktów poza piłką, oraz Grant Williams jako integralny gracz ławki na obu końcach parkietu.

Każda zmiana, której byliśmy świadkami, była mile widziana, nawet jeśli zajęło nam trochę czasu, aby zobaczyć korzyści. Ale rozwój Granta Williamsa był zdumiewający i nie można zrozumieć korzyści, jakie przyniósł jego rozwój.

W serii czterech meczów Bostonu z The Nets, Williams często znajdował się przed nie do pozazdroszczenia zadaniem ochrony Kevina Duranta lub Kyrie Irvinga na obwodzie. To ten sam Williams, któremu nie można było ufać, że zostanie przed czwartą lub piątą opcją drużyny przeciwnej zaledwie rok temu, a teraz ma za zadanie powstrzymać niektórych z najlepszych strzelców NBA, jakich kiedykolwiek widział.

Na ofensywnym końcu podłogi produkt z Tennessee był cennym przesiewaczem, ale jego prawdziwą wartością był dystansujący się do przodu napastnik, który mógł w mgnieniu oka atakować zamknięcia i zapewnić solidne ciało podczas rozbijania szkła. To ta mieszanka ofensywnych i defensywnych umiejętności sprawiła, że ​​Williams zakończył pierwszą serię Celtics jako jeden z bardziej wpływowych graczy w rotacji. Taki był jego niesamowity wpływ. Ale w przypadku wszystkich rzutów za trzy punkty, pochodzący z Teksasu był defensywny.

Bliższe spojrzenie na obronę Williamsa

Dzięki szerokości i budowie Williamsa nigdy nie martwisz się, że chroni dolny słupek, niezależnie od tego, kto go atakuje, czy go wycofuje. Ale obwód to inne zwierzę. To tam przebywają lwy dżungli, a boczni zagrożeni są niczym innym jak łupem do zdobycia. W zeszłym sezonie Celtics nieprzerwanie serwowali Granta Williamsa à la carte, ale tym razem to Williams był tym, który polował i jasne jest, że lubi grubą zwierzynę.

Według danych śledzenia Instat, Williams obronił 18 rzutów obwodowych podczas czteromeczowej serii Celtics, z których pięć trafiło do celu. Oczywiście, kontestowanie rzutu jest świetne, zwłaszcza gdy ograniczasz facetów do strzelania 5 z 18, ale prawdziwa wartość Williamsa pojawiła się w postaci jego zaprzeczeń.

Kiedy myślisz o odmowie w kategoriach koszykówki, twój mózg zwykle idzie prosto do „zaprzeczenia linii podań”, co w zasadzie oznacza ograniczenie możliwości otrzymania piłki lub podania piłki przez gracza. Ale możesz też odmówić jazdy, strzałów, a nawet dryblingu.

Weźmy na przykład to posiadanie z pierwszej ćwiartki gry 4. Williams pilnuje Duranta na obwodzie i stara się zaprzeczyć wszystkiemu, co pozwoli supergwiazdzie sieci Nets na dotarcie do środka podłogi. Lubię nazywać to „odmową popędu”, ponieważ tylko na tym skupia się Williams w tej grze, nie pozwól Durantowi opuścić ramienia i dostać się na swoje miejsca.

Zwróć uwagę, jak Williams zmusza Duranta do linii bocznej, a następnie przesuwa stopy z szeroko rozstawionymi biodrami, aby nie generować żadnej przewagi ze crossovera. Nagle Durant wpakował się w kłopoty na linii bazowej, a Rycerz Dork dostaje pas.

Nikt na świecie nie spodziewałby się, że Williams da Durantowi taką pracę przy jednym posiadaniu piłki, nie mówiąc już o każdym meczu, ale tak właśnie się stało. Nie popełnij jednak błędu. Williams nie wybierał tego, kogo strzegł ani jak ich ograniczał. Wszyscy byli mile widziani na papierosy.

Powyższy klip pochodzi z drugiej gry, w której Williams przełącza się na Irvinga po przedłużeniu linii rzutów wolnych. W przeciwieństwie do Duranta, gwiezdna straż Nets jest niezwykle trudna do powstrzymania przed dryblingiem, więc nie ma osądu, w jaki sposób Irving zmusza Williamsa do zmiany wagi, zanim go uderzy. Mimo to Williams wykonuje świetną robotę, pozostając z Irvingiem w konkursie wstecznym, zanim zakończy defensywne posiadanie piłki blokiem.

Moglibyśmy godzinami wyciągać przykładowe klipy, aby pokazać, jak skuteczny był Williams przeciwko gwiazdom Brooklynu, i byłyby one w większości pozytywne, ponieważ tak często napastnik trzeciego roku blokował przeciwnika. Dzięki uprzejmości Statystyki NBA. liczby potwierdzają również ogólny wpływ Williamsa na gwiazdy Brooklynu.

Przyznaj Williamsowi liczby obronne vs. Durant i Irving

Gracz Całkowity czas ochrony Całkowite posiadanie częściowe Razem FG% Razem FG3% Całkowita liczba punktów gracza Razem pkt zespołu
Gracz Całkowity czas ochrony Całkowite posiadanie częściowe Razem FG% Razem FG3% Całkowita liczba punktów gracza Razem pkt zespołu
Kevin Durant 12.26 68,2 24% 0% 18 66
Kyrie Irving 5,22 27,1 32% 25% 12 50

Przyznaj Williamsowi liczby obronne vs. Durant i Irving

stats.nba.com

Biorąc pod uwagę, że Durant i Irving są uważani za dwóch najbardziej utalentowanych graczy wszechczasów, Williams zniwelował ich zagrożenie, gdy się na nich przełączył, zarówno na obwodzie, jak i w średnim zasięgu.

Zwykle, po pierwszej rundzie posezonowej, oznaczałoby to, że „na pewno są lepsze testy”, ale w tym przypadku tak nie może być. Raczej podobne testy z pewnością czekają Williamsa i resztę obrony Celtics, ale ta seria wykuła ich na żelazo i teraz wejdą do drugiej rundy pełni pewności siebie i gotowi zaatakować każdego, kto stanie im na drodze. A kiedy myślimy o tym, co dalej, nasze myśli kierują się prosto do Milwaukee Bucks i oczywiście Giannisa Antetokounmpo.

Patrząc w przyszłość do Milwaukee

Celtics zmierzyli się z Bucks cztery razy w tym sezonie, dzieląc serię 2-2. Nie możemy jednak pominąć faktu, że pierwsze zwycięstwo Bostonu nad Bucks nastąpiło bez Giannisa i Khris Middleton w rotacji, co oczywiście znacznie ułatwia życie. Oczekuje się, że Middleton opuści pierwsze dwa mecze z powodu kontuzji, co z pewnością pomoże Celtics na dobry początek, ale nadal będą musieli powstrzymać Giannisa i zmusić wszystkich wokół niego, aby stali się czynnikami.

I tu ponownie wkracza Williams. Jednak w przeciwieństwie do pilnowania Duranta i Irvinga, Giannis nie zamierza izolować się na obwodzie. Raczej będzie pchał piłkę w momencie przejścia i starał się zjeżdżać z ekranów lub przebić, co ograniczy skuteczność Williamsa jako środka odstraszającego na obwodzie.

Jest więc prawdopodobne, że Williams działa jako obrońca pomocy w tej serii, w której Celtics wykorzystują swoje duże, krzepkie ciało jako ludzki znak stopu, gdy Giannis pędzi przez linię. Jak będzie to skuteczne, dopiero się okaże. Na szczęście mamy kilka danych o meczach z sezonu zasadniczego, którym możemy się przyjrzeć, wraz z kilkoma klipami, więc zanurkujmy.

Grant Williams kontra Giannis – sezon regularny

Gracz Suma minut Całkowite częściowe posiadanie Razem FG% Razem FG3% Suma punktów Suma punktów zespołu
Gracz Suma minut Całkowite częściowe posiadanie Razem FG% Razem FG3% Suma punktów Suma punktów zespołu
Giannis Antetokounmpo 9,75 62,4 33,35% 0,00% 10 71

Grant Williams kontra Giannis – sezon regularny

stats.nba.com

Jak widzimy, Williams poradził sobie znakomicie przeciwko ludzkiemu taranowi Milwaukee w małych próbkach i zmusił Giannisa do niektórych trudnych spojrzeń.

Williams nigdy nie wygra fizycznych bitew z Giannisem, niewiele osób może, ale młody napastnik z Bostonu może być dobrą opcją, by odmówić popędom. Niski środek ciężkości i solidna podstawa Williamsa pozwalają mu absorbować kontakt, pozostając przywiązanym do swojego mężczyzny, co ogranicza zdolność Giannisa do zwiększania prędkości w sytuacjach na połowie kortu.

Innym obszarem, w którym Williams może być przydatny, jest ochrona Jrue Holidaya na obwodzie, a biorąc pod uwagę pracę, jaką wykonał na Irvingu w poprzedniej serii, może to być pojedynek, który widzimy od czasu do czasu.

Powyższa gra jest demonstracją rodzaju obrony, jaką Williams zapewni po przełączeniu na Holidaya lub podobnych graczy, takich jak Grayson Allen. I wszyscy pamiętamy bitwę między nim a Bobbym Portisem na początku sezonu.

I zamiast zwykłego podpisu, zostawię was z tym – Grant Williams z 2021-22 nie jest tą samą iteracją, co widzieliśmy wcześniej. Podziękowania dla jego trenerów strzelectwa, dietetyków i sztabu szkoleniowego zespołu, którzy wykonali fantastyczną robotę, pomagając 23-latkowi odnieść sukces. A jak widzieliśmy, sukces Williamsa jest związany z tym, jak dobrze Celtics radzą sobie w defensywie – staje się ważnym trybikiem.

Leave a Comment