Oto, co naprawdę pokazuje to nowe, kontrowersyjne badanie dotyczące ograniczonego czasu jedzenia

Wyniki nowe badanie odchudzania zostały opublikowane w tym tygodniu, co doprowadziło do nagłówków gazet głoszących przerywany post ”to nie jest w końcu magiczna sztuczka dietetyczna”.

Naukowcy mieli na celu sprawdzenie, czy dodanie ograniczenia dotyczącego pory dnia, w której można jeść (lub nie) do zwykłej diety niskokalorycznej (lub kilodżuli), doprowadziło do większej utraty wagi w porównaniu z samą dietą niskokaloryczną.

Zwerbowali 139 dorosłych o średniej wadze 88 kilogramów (194 funtów) i wieku 32 lat.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do stosowania diety niskokalorycznej, która zmniejszyła ich zwykłe dzienne spożycie energii o 25 procent, lub tej samej diety niskokalorycznej z dodatkiem okresu, w którym mogli jeść w ośmiogodzinnym przedziale między 8 i 16 każdego dnia.

Takie podejście nazywa się „jedzeniem w ograniczonym czasie” lub „16-godzinnym postem przerywanym”. Obie grupy otrzymały wsparcie od trenerów zdrowia, aby przez 12 miesięcy przestrzegać swojej diety.

Wyniki pokazały, że po roku ludzie w obu grupach stracili 7-10 procent swojej wyjściowej masy ciała. Podczas gdy grupa niskokaloryczna straciła średnio 6,3 kilograma, grupa niskokaloryczna i jedząca w ograniczonym czasie straciła 8 kilogramów.

Chociaż między grupami występowała różnica 1,8 kg, nie była to różnica istotna statystycznie.

Uczestnicy obu grup mieli również lepszy poziom cukru i tłuszczu we krwi oraz lepszą wrażliwość na insulinę, ale znowu nie było znaczących różnic między grupami.

Istnieją cztery powody, dla których ta próba odchudzania jest ważna.

1. Nie miała siedziby w USA

Większość badań dotyczących postu przerywanego przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. To badanie zostało przeprowadzone w Chinach i zwerbowano ludzi w Kantonie, więc dostarcza ważnych danych przy użyciu wrażliwego kulturowo, przepisanego ograniczenia kalorii w ciągu 12 miesięcy.

2. Okazało się, że niewielkie dodatkowe ograniczenia czasowe dotyczące jedzenia nie mają większego znaczenia

W swoim normalnym życiu uczestnicy w Kantonie mieli zwyczajowe okno na codzienne jedzenie około 10,5 godziny. Badania w innych populacjach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, pokazują, że około 90 procent dorosłych ma 12-godzinny okres jedzenia, a tylko 10 procent dorosłych ma nocny okres postu więcej niż 12 godzin.

Dla ponad 50 procent ludzi w krajach takich jak USA nocny post trwa krócej niż dziewięć godzin, co oznacza, że ​​codziennie jedzą przez 15 godzin.

Tak więc w obecnym badaniu ograniczenie czasowe dotyczące jedzenia było tylko niewielkie – około dwie godziny dziennie krócej niż zwykle dla ludzi w Chinach. Nie byłaby to zbyt duża różnica w stosunku do zwykłego.

Naukowcy poinformowali również, że w Chinach największy posiłek spożywa się zwykle w środku dnia, więc nie miało na to wpływu ograniczenie czasowe. W krajach, w których wieczorny posiłek jest największy lub ludzie podjadają przez cały wieczór, ograniczenie czasowe może nadal być korzystnym sposobem na zmniejszenie spożycia.

A Przegląd 19 badań w 2020 r. który stosował post przerywany ograniczony czasowo, stwierdził, że jest to skuteczne leczenie dorosłych z otyłością, prowadzące do większej utraty masy ciała i tkanki tłuszczowej, przy znacznie niższym skurczowym ciśnieniu krwi i stężeniu glukozy we krwi.

3. Okazało się, że wsparcie jest konieczne

Obie grupy w tym badaniu otrzymały duże wsparcie w przestrzeganiu diety o ograniczonej liczbie kilodżuli. Otrzymywali jeden koktajl zastępujący posiłek dziennie przez pierwsze sześć miesięcy, aby ułatwić przestrzeganie ograniczenia kilodżuli i poprawić przestrzeganie diety.

Otrzymywali również porady dietetyczne od przeszkolonych trenerów zdrowia przez 12 miesięcy trwania próby. Otrzymali broszury z informacjami żywieniowymi, które zawierały porady dotyczące wielkości porcji i przykładowego menu.

Zachęcano ich do ważenia żywności, aby poprawić ich dokładność w raportowaniu spożycia kilodżuli i byli zobowiązani do prowadzenia codziennego dziennika ze zdjęciami zjedzonego jedzenia i czasu, korzystając z aplikacji badawczej.

Otrzymywali również kolejne telefony lub wiadomości z aplikacji dwa razy w tygodniu i spotykali się z trenerem zdrowia indywidualnie co dwa tygodnie przez pierwsze sześć miesięcy.

W drugim półroczu kontynuowali wypełnianie swoich danych żywieniowych przez trzy dni w tygodniu i otrzymywali cotygodniowe kolejne telefony i wiadomości z aplikacji oraz co miesiąc spotykali się z trenerem zdrowia. Uczestniczyli także w comiesięcznych sesjach edukacji zdrowotnej.

To było duże wsparcie i jest bardzo ważne. Otrzymywanie długoterminowego wsparcia w celu osiągnięcia zmian zachowań zdrowotnych zazwyczaj osiąga utrata masy ciała o 3-5 procent masy ciałaco znacznie obniża ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z wagą, w tym o 50 procent mniejsze ryzyko zachorowania na typ 2 cukrzyca ponad osiem lat.

4. Nawet przy dobrym przyleganiu, indywidualna utrata wagi jest różna

Indywidualne odpowiedzi dotyczące utraty wagi były bardzo zmienne, chociaż w tym badaniu przestrzeganie było wysokie.

Około 84 procent uczestników przestrzegało zalecanych dziennych celów dotyczących kalorii i ograniczonego czasowo okresu jedzenia. Utrata masy ciała po 12 miesiącach wahała się od 7,8 do 4,7 kg w grupie tylko niskokalorycznej i od 9,6 do 6,4 kg w grupie niskokalorycznej i ograniczonej czasowo grupie.

Jak widzieliśmy wiele razy wcześniej, badanie to potwierdza, że ​​nie ma jednej najlepszej diety na odchudzanie. Pokazuje również niewielki spadek czasu, w którym jesz, prawdopodobnie nie wpłynie to na utratę wagi.

Clare CollinsLaureat Profesor Żywienia i Dietetyki, Uniwersytet w Newcastle.

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.

.

Leave a Comment