Parlamentarzysta Senatu zgadza się z większością kontroli cen narkotyków Dems

WASZYNGTON (AP) — Parlamentarzysta Senatu zawęził plan Demokratów dotyczący ograniczenia cen narkotyków, ale pozostawił go w dużej mierze nienaruszony w sobotę, powiedzieli Demokraci, gdy przywódcy partii przygotowywali się do rozpoczęcia przesuwania swojej rozległej ustawy gospodarczej przez komorę.

Elizabeth MacDonough, arbiter regulaminu Izby, dała również zielone światło dla przepisów dotyczących czystego powietrza w tym środku, w tym jednego ograniczającego ulgi podatkowe dla pojazdów elektrycznych dla pojazdów zgromadzonych w USA, powiedzieli Demokraci.

Decyzje bezpartyjnego urzędnika pojawiły się, gdy Demokraci planowali rozpocząć w sobotę głosowanie w Senacie nad swoim szeroko zakrojonym pakietem dotyczącym zmian klimatycznych, energii, kosztów opieki zdrowotnej, podatków, a nawet redukcji deficytu. Liderzy partii powiedzieli, że wierzą, że mają teraz jedność, której będą potrzebować, aby przenieść ustawę przez Senat 50-50, z decydującym głosem wiceprezydenta Kamali Harris.

MacDonough powiedział, że należy usunąć przepisy, które zmusiłyby producentów leków do płacenia rabatów, jeśli ich ceny wzrosną powyżej inflacji za produkty, które sprzedają prywatnym ubezpieczycielom. Firmy farmaceutyczne musiałyby jednak zapłacić te kary, gdyby ich ceny leków kupowanych przez Medicare wzrosły zbyt wysoko.

Obniżenie kar dla producentów leków za podniesienie cen prywatnych ubezpieczycieli było wyraźnym ciosem dla Demokratów. Decyzja ogranicza zachęty dla firm farmaceutycznych do ograniczania opłat, co zwiększa koszty ponoszone przez pacjentów.

Wymazanie tego języka obniży 288 miliardów dolarów w 10-letnich oszczędnościach, które według szacunków przyniosą ogólne ograniczenia narkotykowe Demokratów – redukcja o być może dziesiątki miliardów dolarów, twierdzą analitycy. Przetrwały jednak inne ograniczenia dotyczące rosnących kosztów leków, w tym umożliwienie Medicare negocjowania kosztów kupowanych leków, ograniczenie wydatków seniorów z własnej kieszeni i zapewnienie bezpłatnych szczepionek.

Zachowane przepisy farmaceutyczne pozostawiły Demokratów promowanie języka narkotykowego jako dobrodziejstwa dla konsumentów w czasie, gdy wyborcy są wściekli przez najgorszą inflację od czterech dekad.

„To wielkie zwycięstwo narodu amerykańskiego”, powiedział w oświadczeniu przywódca większości w Senacie, Chuck Schumer, DN.Y. „Chociaż było jedno niefortunne orzeczenie, że rabat inflacyjny ma bardziej ograniczony zakres, ogólny program pozostaje nienaruszony i jesteśmy o krok bliżej do ostatecznego zmierzenia się z Big Pharma i obniżenia cen leków na receptę dla milionów Amerykanów”.

Przewodniczący senackiej komisji finansowej, Ron Wyden, stan D-Ore., powiedział, że chociaż był „rozczarowany”, zniesiono kary za wyższe ceny leków dla prywatnie ubezpieczonych konsumentów, „prawodawstwo jednak w znacznym stopniu ogranicza zdolność Wielkiej Pharmy do obniżania cen”.

Decyzja parlamentarzysty zapadła po 10-dniowym okresie, w którym Demokraci wskrzesili najważniejsze elementy krajowej agendy prezydenta Joe Bidena po tym, jak wydawało się, że nie żyją. W szybkich transakcjach z dwoma najbardziej nieprzewidywalnymi senatorami Demokratów — pierwszym konserwatywnym Joe Manchinem z Zachodniej Wirginiia następnie centrysta z Arizony Kyrsten Sinema — Schumer złożył w całość szeroki pakiet, który będąc ułamkiem wcześniejszych, większych wersji, które wykoleił Manchin, dawał partii osiągnięcie na tle jesiennych wyborów do Kongresu.

Parlamentarz zgodził się na opłatę za nadmierną emisję metanu, który jest potężnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania gazów cieplarnianych, z odwiertów ropy i gazu. Zgodziła się również na dotacje środowiskowe dla społeczności mniejszościowych i inne inicjatywy na rzecz redukcji emisji dwutlenku węglapowiedział przewodniczący Senackiej Komisji ds. Środowiska i Robót Publicznych Thomas Carper, D-Del.

Zatwierdziła przepis wymagający wypłaty wynagrodzeń na skalę unijną, jeśli projekty dotyczące efektywności energetycznej mają kwalifikować się do ulg podatkowych, oraz inny, który ograniczy ulgi podatkowe dla pojazdów elektrycznych do samochodów osobowych i ciężarowych montowanych w Stanach Zjednoczonych.

Ogólny środek spotyka się z jednomyślnym sprzeciwem republikanów. Ale zakładając, że Demokraci odpierają nieustanne „głosowanie-ramę” poprawek – wiele zaprojektowanych przez Republikanów w celu wykolejenia tego środka – powinni być w stanie przeforsować ten środek przez Senat.

Przejście do domu może nadejść, gdy ta komnata powróci na krótko z przerwy w piątek.

„Jaki będzie głosowanie-a-rama. Będzie jak w piekle” – Sen. Lindsey Graham z Południowej Karoliny, czołowy republikanin w Senackiej Komisji Budżetowej, powiedziała w piątek o zbliżających się poprawkach GOP. Powiedział, że popierając demokratyczną ustawę, Manchin i Sinema „wzmacniają prawodawstwo, które utrudni życie przeciętnemu człowiekowi”, wymuszając koszty energii poprzez podwyżki podatków i utrudniając firmom zatrudnianie pracowników.

Ustawa oferuje zachęty wydatkowe i podatkowe do przechodzenia na czystsze paliwa i wspierania węgla poprzez pomoc w redukcji emisji dwutlenku węgla. Wygasające dotacje, które pomagają milionom ludzi opłacać prywatne składki ubezpieczeniowe, zostałyby przedłużone o trzy lata, a na pomoc zachodnim stanom w walce z suszą przeznaczono 4 miliardy dolarów.

W przypadku niektórych korporacji, które zarabiają ponad 1 miliard USD rocznie, ale płacą znacznie mniej niż obecny 21% podatek od osób prawnych, obowiązywałby nowy minimalny podatek w wysokości 15%. Obowiązywałby również 1% podatek od spółek, które odkupują własne akcje, zamieniony po tym, jak Sinema odmówiła wsparcia wyższych podatków dla dyrektorów firm private equity i zarządzających funduszami hedgingowymi. Budżet IRS zostałby napompowany w celu wzmocnienia poboru podatków.

Podczas gdy ostateczne koszty ustawy są wciąż określane, w sumie wydano by ponad 300 miliardów dolarów w ciągu 10 lat na spowolnienie zmian klimatycznych, co zdaniem analityków byłoby największą inwestycją w kraju w tym wysiłku i miliardami więcej na opiekę zdrowotną. Pozwoliłoby to zebrać ponad 700 miliardów dolarów z podatków i oszczędności rządowych na lekach, pozostawiając około 300 miliardów dolarów na redukcję deficytu – skromną część przewidywanych 10-letnich niedoborów rzędu wielu bilionów dolarów.

Demokraci stosują specjalne procedury, które pozwalają im uchwalić ten środek bez konieczności osiągania większości 60 głosów, której ustawa często potrzebuje w Senacie.

Zadaniem parlamentarzysty jest decydowanie, czy część przepisów musi zostać odrzucona za naruszenie tych zasad, które zawierają wymóg, aby przepisy miały głównie wpływ na budżet federalny, a nie narzucanie nowej polityki.

___

Redaktor Associated Press, Matthew Daly, przyczynił się do powstania tego raportu.

.

Leave a Comment