Piosenkarz zwolniony z musicalu „Tina” po zaśpiewaniu z Rolling Stones

Kiedy Chanel Haynes pojawiła się na stadionie San Siro w Mediolanie, aby zaśpiewać „Gimme Shelter” z Toczące się kamienie 21 czerwca miała wiele na głowie: kilka ostatnich miesięcy spędziła w Londynie, portretując Tinę Turner w produkcji West Endu. Tino, i tamtego wieczoru był pokaz. Ale to była jedyna w swoim rodzaju okazja – obok dobrej szansy na oddanie sceny swojemu dubletowi – nawet jeśli ostatecznie kosztowało ją to jej codzienną pracę. Podczas lotu do Włoch w ostatniej chwili zagrała kilka różnych wersji „Gimme Shelter”, próbując znaleźć najlepszy sposób na dostarczenie trzeźwego wokalu Merry Clayton z oryginału z 1969 roku.

„Byłem zakłopotany” — mówi Haynes Toczący Kamień przez Zoom z Londynu. „Myślałem:„ Czy robię to tak, jak Merry to nagrało? Czy robię to tak, jak ludzie są przyzwyczajeni do słuchania tego na żywo? Czy robię to po swojemu? Wiedziałem, że mam tylko jeden strzał do wykonania ”.

Wszystkie te pytania kłębiły się w jej głowie, kiedy perkusista Steve Jordan przywitał ją i wręczył jej telefon komórkowy. Sama Clayton była na drugim końcu. „Prawie mogę płakać, mówiąc o tym”, mówi Haynes. „To była boska chwila. Powiedziała mi w istocie: „Nikt nie może zaśpiewać tej piosenki jak ja. Kiedy ludzie próbują, stają się chrapliwe. Chcę, żebyś zaśpiewał to tak, jak śpiewała to Chanel. Daję ci ten autorytet. Kościół jest w tobie. Wiem, że jesteś kościelną dziewczyną. Zaufaj temu. Idź z tym, ale rób to po swojemu ‘”

Droga Haynes do tej boskiej chwili przez telefon z Claytonem rozpoczęła się w 1997 roku, kiedy jej nastoletnia grupa gospel Trinitee 5:7 podpisała kontrakt z GospoCentric Records i nagrała swój debiutancki album z tak szanowanymi piosenkarzami jak Kirk Franklin. „Przeszłam od bycia dziewczyną do uczenia się prawdziwego świata” – mówi. „Nie tylko patrzenie na świat oczami mojego ojca – córki kaznodziei – ale patrzenie na świat takim, jaki jest. Znalazłem własny głos i wiedziałem, że nie brzmię jak ktokolwiek inny”.

Trinitee 5: 7 było w centrum jej życia przez następne dwie dekady, ale w wieku 19 lat wyobraziła sobie inną drogę, kiedy po raz pierwszy zobaczyła biografię Tiny Turner Co miłość ma do tego. „Będąc córką kaznodziei, nie mogłam słuchać niczego poza muzyką gospel” – mówi. „I kiedy usłyszałem głos Tiny i zobaczyłem jej obecność, moc i siłę, wiedziałem, że chcę dowiedzieć się czegoś o tej kobiecie. Powiedziałem: „Jeśli zrobią film o jej życiu, pewnego dnia zrobią przedstawienie, musical. Kiedy to zrobią, będę gotowy i zagram Tinę Turner.”

Aby przygotować się na ten moment, Haynes połączyła siły z Zach Theater w Austin w Teksasie, by przygotować serię musicali, w tym jeden, w którym zagrała Billie Holiday. Kiedy dowiedziała się, że jej marzenie o musicalu Tina w końcu się spełniło w 2019 roku, wysłała producentom produkcji West End e-mail, w którym w tytule brzmiał po prostu „I Am Your Next Tina Turner”. Zajęło to kilka miesięcy i kilka przesłuchań, ale ostatecznie się zgodzili. „Powiedzieli mi, że zagrałam rolę w okolicach Bożego Narodzenia i to był najlepszy prezent świąteczny, jaki kiedykolwiek otrzymałam” – mówi. „Tina jest producentem wykonawczym i ostatecznie decyduje, kto zagra Tinę. Jej błogosławieństwo było dla mnie takim darem. Każdy występ, który wykonałem, był dla niej wdzięcznością. To było dla niej uhonorowanie, odkąd wybrała mnie.”

Kilka miesięcy później, Rolling Stones musieli dokonać własnego wyboru. Mieli wznowić swoją 60. rocznicę trasy w Mediolanie po Diagnoza Covid u Micka Jaggera zmusił ich do odwołania dwóch koncertów, ale wokalistka Sasha Allen nie była w stanie zagrać. Akt otwierający Ghost Hounds pożyczył im śpiewaków wspierających Kamilah Marshall, Kennę Ramsey i Amy Keys, aby wypełnić pustkę, ale „Gimme Shelter” to zasadniczo duet między Jaggerem i Allenem. Potrzebowali potężnego piosenkarza, który rzuciłby się na spadochronie niemal bez ostrzeżenia, w przeciwnym razie nie byliby w stanie zagrać piosenki, która od dziesięcioleci była punktem kulminacyjnym prawie każdego koncertu Stonesów.

Haynes jest nieco niejasna, jak jej imię pojawiło się w rozmowie, ale mówi, że jedna z jej przyjaciółek jest blisko z kimś z obozu Stonesów i niedawno przesłali jej nagranie wideo w Tina. „Następną rzeczą, jaką wie, jest telefon od swojego przyjaciela” — mówi Haynes. „Idą”,„ Hej, stary, ta dziewczyna, którą pokazałeś mi w tym teledysku? Czy myślisz, że mogłaby przyjechać do Mediolanu i zagrać „Gimme Shelter” z Mickiem? Kiedy otrzymałem ten telefon, pomyślałem: „Co? Ale już ?! ‘”

Nie było prawie czasu, żeby to się stało. „Nie mogę dokładnie powiedzieć, kiedy dostałam telefon, ponieważ nie chcę podawać terminów” – mówi. „Ale powiem ci, że było bardzo mało uwagi. Bardzo mało. Wszyscy obgryzali paznokcie. — Jak to zrobimy? Ale mówię wam, że maszyna, którą mają Kamienie, jest jak Pałac Buckingham lub Biały Dom. Mają ten sam poziom personelu. Następną rzeczą, którą wiedziałem, byłam w samolocie do Mediolanu.”

Całą przejażdżkę spędziła na oglądaniu na żywo teledysków „Gimme Shelter”, w których Jagger występował w duecie z Lisą Fischer, Allenem i byłymi gośćmi Lady Gagą, Florence Welch i Mary J. Blige. „Chciałam zbadać podobieństwa” — mówi. „Chciałem zbadać różnice. To było dla mnie naprawdę fascynujące. Znalazłem pewne rzeczy, które wywołały Micka, a inne nie. Chciałem tylko zobaczyć wszystko ”.

Kiedy Clayton dał Haynesowi odwagę, by spróbował tego po swojemu, miała nadzieję, że sprawdzi go na głównej scenie, aby móc przećwiczyć swoje ruchy na wybiegu z Jaggerem. Ale padał deszcz i zostali zmuszeni do zorganizowania zaimprowizowanej próby w małym pomieszczeniu za kulisami. „Weszłam do pokoju i właśnie tam w różowym obozie baseballowym jest Mick Jagger i te naprawdę fajne spodnie, których nigdy wcześniej nie widziałam” – mówi. „Przetestowaliśmy to tylko raz”.

„Wiedziałam, że skoro tak zostałam wychowana, twoja próba jest twoim występem” – kontynuuje. „Nigdy nie zaśpiewałem tej piosenki w całości, aż do tego momentu. Stajemy sobie prosto w twarz i jedziemy „tylko o strzał!” w tym małym pokoju. Cały czas miał ten mały uśmieszek na twarzy. Kiedy skończyliśmy, makijaż, catering i wszyscy inni zaczęli klaskać w stylu: „To zadziała!”

Krótko przed seansem Haynes znalazła się twarzą w twarz z Keithem Richardsem. „Powiedziałam mu:„ Ty napisałeś piosenkę ”- mówi. „„Czym możesz się ze mną podzielić, wpłacić we mnie, czego mogę użyć, abym, kiedy tam pojadę, mógł się tym ucztować i dzielić się tym?” Powiedział: „Chanel, chcę, żebyś mi powiedziała, jaka jest twoja interpretacja tej piosenki po tym, jak ją zaśpiewasz”. W tym momencie moje serce eksplodowało. Tak się cieszyłam, że to zrobił, ponieważ zostałam zmuszona do śpiewania z mojej perspektywy, a nie z jego.”

Wielkim momentem było 18 piosenek w nocy, wkrótce po tym, jak zakończyli „Jumpin‘ Jack Flash” i na krótko opuścili scenę. Haynes mówi, że uczucie wchodzenia na scenę przed 60 000 fanów Stones było niepodobne do niczego, czego kiedykolwiek doświadczyła. „Dźwięk, który wydawali, przypominał burzę drzew w dżungli” — mówi. „To jest pierwotne, jak wojna. Kiedy to uderzyło w moje ciało, wszystkie te głosy, wszystkie te oczy, strzelały do ​​mojego ciała. Musiałem to wszystko trzymać i posiadać. To było bardzo surrealistyczne doświadczenie.”

Jej pierwszy okrzyk „Gwałt, morderstwo, jesteś na wyciągnięcie ręki!” sprawiła, że ​​tłum ryczał jeszcze głośniej, a ona zapewniła punkt kulminacyjny twarzą w twarz z Jaggerem na końcu wybiegu, promieniując pewnością siebie i ogniem. „Nie ćwiczyliśmy żadnej z tych rzeczy” – mówi. „Wszystko, co widziałeś, było surowe i aktualne. Polegaliśmy na sobie nawzajem, aby dotrzeć do źródła. To było jak fale uderzeniowe spadły z niebios, na nas i na 60 000 ludzi, którzy tam byli ”. Po koncercie nie miała okazji porozmawiać z Jaggerem ani Richardsem, ale wysłali jej kwiaty i tryskające podziękowaniami.

Prawie jedyni ludzie nie byli zachwyceni wielkim momentem Haynesa byli producenci Tina. Kiedy wróciła do Londynu, otrzymała e-mail od dyrektora generalnego Marka Rubinsteina, że ​​została zawieszona w spektaklu i nie będzie mogła wziąć udziału w jej ostatnich trzech występach. „Teatr zostanie poinformowany, że nie wolno ci wejść” – napisał w a zauważ, że opublikowała na swoim Instagramie.

Haynes odmówiła wchodzenia w szczegóły swojego zawieszenia, ale twierdzi, że było to bezpośrednio związane z jej występem w Stonesach na Tina wieczór pokazowy. „Powiem, że jeśli jesteś na West Endzie, nie ma jednej osoby, która mogłaby zatrzymać przedstawienie” – mówi. „To nie jest zaprojektowane w ten sposób. Ostatecznie wszystko było w porządku. Odbył się pokaz i wydarzył się pokaz, podobnie jak [Stones] wystawa w Mediolanie. Wszystkie koncerty się odbyły i byłem z tego zadowolony ”.

Sytuacja była bolesna, ponieważ kilkoro przyjaciół i rodziny leciało do Londynu, aby zobaczyć jej ostatni występ, w tym ofiara przemocy domowej, która pomogła Haynesowi wejść w postać po tym, jak dostała rolę. „To był mój największy złamane serce” — mówi Haynes. „Była moją muzą. To ona pomogła mi właściwie opowiedzieć tę historię z jej perspektywy… Nie mogłem też pożegnać się z dziećmi w obsadzie. To było trudne. ” (Kiedy dotarłem do komentarza przez Toczący Kamieńprzedstawiciel musicalu, powiedział: „Dotyczy to sprawy pracowniczej i zgodnie z polityką firmy nie komentujemy indywidualnych przypadków związanych z personelem”).

W podpisie obok wpisu o jej zwolnieniu Haynes napisał: „Wszyscy nie będą się z tobą radować, gdy spełnią się twoje marzenia… Jeśli nie stworzyli tego dla ciebie, spróbują to zmiażdżyć. Ale bądź SILNY i zawsze podążaj za swoim sercem ”.

Pomimo gorzkiego końca TinaHaynes stara się skupić na pozytywach. „Kocham to, co robię”, mówi. „Kocham ludzi, z którymi pracuję. Czasami zostajemy zranieni w tym procesie. Chcesz wiedzieć, kto zaryzykował i dużo ich to kosztowało? Gandhi, Martin Luther King Jr., Rosa Parks, Matka Teresa, Tina Turner, Nelson Mandela. Przychodzi razem z terytorium. Jestem dużą dziewczynką. Nie chcę, żeby ktokolwiek mi współczuł. To rozczarowujące, ale nie definiuje”.

Jej plany na przyszłość są niejasne, ale ma nadzieję, że występ Stones otworzy drzwi do większej liczby muzycznych możliwości. „W tej chwili rozmawiam z pięknymi duszami, które kierują mną i pomagają mi”, mówi, „trzymając mnie za rękę w tym procesie”.

Wokalistka Stonesów, Sasha Allen, wróciła na scenę ze Stonesami, gdy po Hyde Parku trasa odbyła się w Londynie, co oznacza, że ​​doświadczenie Haynesa z „Gimme Shelter” było prawdopodobnie jednorazową transakcją. „To był wspaniały prezent” – mówi. „Rozpoznaję to. To bardzo cenne. Nadal się tym delektuję ”.

Leave a Comment