Plastry nikotynowe, dziąsła i aerozole do nosa dla palaczy mogą również pomóc ludziom przestać pić

NASHVILLE, Tennessee. — Plastry nikotynowe, dziąsła i aerozole do nosa przepisane, aby pomóc ludziom rzucić palenie, mogą również ograniczyć picie.

Pierwotnie zaprojektowane jako ramię kontrolne badania klinicznego sprawdzającego, czy leki antynikotynowe na receptę pomogłyby ludziom spożywać mniej alkoholu, badanie wykazało, że te powszechnie stosowane środki zaradcze działają równie dobrze. Po trzech miesiącach uczestnicy ograniczyli spożycie alkoholu niezależnie od tego, czy stosowali nikotynową terapię zastępczą, czy leki na receptę – takie jak wareniklina lub cytyzyna.

Naukowcy twierdzą, że wszystkie te leki mogą odgrywać ważną rolę w: ograniczenie picia i palenia w tym samym czasie.

„Pojedynczy lek do leczenia zarówno ryzykownego picia, jak i palenia może skutecznie i znacząco poprawić zdrowie. Ryzykowne picie i palenie często współwystępują i oba zagrażają zdrowiu, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, raka i innych ważnych skutków zdrowotnych” – mówi główny autor badania, dr. Hilary Tindle z Vanderbilt University Medical Center w Informacja prasowa.

Wraz z kolegami z Boston Medical Center i First Pavlov State Medical University w Rosji, dr. Tindle przebadał 400 osób żyjących z HIV. Naukowcy coraz częściej skupiają się na leczeniu innych schorzeń u osób z HIV, ponieważ istnieją teraz skuteczne zabiegi z powodu wirusa.

Zwerbowali ochotników, którzy identyfikowali się jako pijący i palenie ryzykowne ilości i podążał za nimi przez rok. Badacze poszukiwali uczestników, którzy pili pięć lub więcej dni w miesiącu (definiowane jako picie pięciu lub więcej drinków jednego dnia w przypadku mężczyzn i cztery lub więcej w przypadku kobiet) i którzy wypalali pięć lub więcej papierosów dziennie.

Badanie obejmowało leki kontrolowane placebo, więc ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzieli, jakie leki przyjmują. Opublikowane w Sieć JAMA otwartabadanie wykazało, że po trzech miesiącach spożycie alkoholu spadło niezależnie od tego, z której terapii antynikotynowej korzystali uczestnicy.

„Z satysfakcją obserwowaliśmy, jak uczestnicy badań wysokiego ryzyka zostali objęci badaniami finansowanymi przez NIH” – mówi główny badacz Matthew Freiberg, MD, mgr.

„Nie tylko żyją z HIV, ale także mają duże obciążenie zapaleniem wątroby, zażywaniem wielu substancji i problemami ze zdrowiem psychicznym. Tacy uczestnicy są często wykluczani z prób leków. Gdyby lekarstwo tak proste, jak zastąpienie nikotyny mogło im pomóc, byłoby to wygrane”.

Nikotynowa terapia zastępcza – plastry, gumy i spraye – są szeroko dostępne po stosunkowo niskich kosztach. Jednak naukowcy rzadko postrzegali je jako środek odstraszający do picia. Cytyzyna jest dostępna od lat 60. XX wieku.

„Kolejną ważną obserwacją w naszej analizie post hoc było to, że wskaźniki spożycie alkoholu były niższe, a wskaźniki abstynencji alkoholowej były wyższe wśród osób, które rzuciły palenie w porównaniu z tymi, którzy nadal palili. Te wyniki wymagają dalszych badań, aby zrozumieć, czy wyniki były spowodowane bezpośrednio lekami, rzuceniem palenia, czy też jednym i drugim” – dodaje Jeffrey Samet, MD, MA, MPH, z Boston University Schools of Medicine and Public Health.

dr. Tindley dodaje, że wciąż jest wiele do nauczenia się o tym, jak badane leki – określane jako agoniści receptora nikotynowego acetylocholiny – mogą działać w celu zmniejszenia spożycia alkoholu, ale badania wykazały, że leki te działają na receptory w układzie nerwowym, które zachęcają do dobrowolnej abstynencji.

Pisarz South West News Service, Danny Halpin, przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment