Ponad połowa Amerykanów miała Covid, w tym troje z czworga dzieci Koronawirus

Według nowego raportu opublikowanego we wtorek, ponad połowa Amerykanów wykazuje oznaki wcześniejszej infekcji Covid-19, w tym troje na czworo dzieci.

Odkrycia Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) pojawiły się po tym, jak naukowcy zbadali próbki krwi od ponad 200 000 Amerykanów i szukali przeciwciał zwalczających wirusy wytworzonych z infekcji, a nie szczepionek. Odkryli, że oznaki przeszłej infekcji wzrosły dramatycznie między grudniem a lutym, kiedy bardziej zaraźliwy wariant Omicron pojawił się w Stanach Zjednoczonych.

W przypadku Amerykanów w każdym wieku około 34% miało objawy wcześniejszej infekcji w grudniu. Zaledwie dwa miesiące później zrobiło to 58%.

„Spodziewałem się, że wzrośnie. Nie spodziewałem się, że wzrośnie aż tak bardzo ”- powiedziała dr Kristie Clarke, współlider zespołu CDC, który śledzi zasięg infekcji koronawirusem.

W raporcie CDC najbardziej uderzający wzrost dotyczył dzieci. Odsetek osób w wieku 17 lat i młodszych z przeciwciałami wzrósł z około 45% w grudniu do około 75% w lutym.

Odsetek dzieci, u których wykryto przeciwciała przeciwko koronawirusowi, wzrósł z 45% w grudniu do około 75% w lutym. Zdjęcie: Hannah Beier / Reuters

Im starsi ludzie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że mieli dowody przeszłych infekcji. Może to wynikać z tego, że starsi dorośli mają wyższy wskaźnik szczepień i mogą być bardziej skłonni do podjęcia innych środków ostrożności związanych z Covid-19, takich jak noszenie masek i unikanie tłumów, powiedział Clarke.

Zgłoszone przypadki odnotowały ogromny wzrost w grudniu i styczniu, a następnie spadły prawie tak dramatycznie, jak wzrosły. Jednak w ostatnich tygodniach dzienna liczba przypadków ponownie wzrosła.

Uważa się, że liczba przypadków jest niedoszacowana, ale urzędnicy uważają, że ostatnie wzrosty odzwierciedlają prawdziwy wzrost infekcji. Wiele infekcji Covid-19 jest na tyle łagodnych, że pacjenci nie szukają opieki ani potwierdzających badań laboratoryjnych. Urzędnicy CDC twierdzą, że planują wkrótce opublikować badanie, w którym szacuje się, że w ostatnich miesiącach na każdy zgłoszony przypadek przypadały trzy infekcje.

Inny niedawny trend: amerykańscy urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że zaobserwowali dwutygodniowy wzrost liczby hospitalizacji z powodu Covid-19, chociaż liczby te pozostają stosunkowo niskie. Według CDC liczba przyjęć do szpitali wynosi około 1600 dziennie, co oznacza 9% wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Dostępne dowody dają jednak powody do nadziei na przebieg pandemii, sugerują urzędnicy.

„Nie przewidujemy poważniejszej choroby niektórych z tych podwariantów, ale aktywnie je badamy” – powiedziała we wtorek dr Rochelle Walensky, dyrektor CDC.

Badanie szukało jakiegokolwiek wykrywalnego poziomu przeciwciał; nie rozróżniało, ile osób ma poziomy przeciwciał, które mogą działać ochronnie. Naukowcy wciąż próbują zrozumieć, jaką rolę odgrywają tego rodzaju przeciwciała w ochronie przed przyszłymi narażeniami na wirusy.

Urzędnicy nadal nakłaniają Amerykanów do otrzymywania szczepionek i dopalaczy, które zapewniają dodatkową ochronę przed Covid-19 dla wszystkich, także tych, którzy byli wcześniej zakażeni.

Associated Press dostarczyła reportaży.

Leave a Comment