„Potencjalnie niszczycielskie”: Kryzys klimatyczny może napędzać przyszłe pandemie | Środowisko

Tw ciągu najbliższych 50 lat nastąpi co najmniej 15 000 przypadków wirusów przeskakujących między gatunkami, a kryzys klimatyczny przyczyni się do rozprzestrzenienia się „potencjalnie niszczycielskiego” rozprzestrzeniania się chorób, które będą zagrażać zwierzętom i ludziom oraz grozić dalszymi pandemią, ostrzegają naukowcy.

W miarę jak planeta się nagrzewa, wiele gatunków zwierząt będzie zmuszonych do przeniesienia się na nowe obszary, aby znaleźć odpowiednie warunki. Przyniosą ze sobą swoje pasożyty i patogeny, powodując ich rozprzestrzenianie się między gatunkami, które wcześniej nie wchodziły w interakcje. Zwiększy to ryzyko tak zwanego „zoonotycznego rozprzestrzeniania się”, w którym wirusy przenoszą się ze zwierząt na ludzi, potencjalnie wywołując kolejną pandemię o wielkości Covid-19.

„W miarę jak zmienia się świat, zmienia się również oblicze choroby” – powiedział Gregory Albery, ekspert ds. ekologii chorób z Georgetown University i współautor artykułu. opublikowane w Nature. „Ta praca dostarcza bardziej niepodważalnych dowodów na to, że nadchodzące dziesięciolecia będą nie tylko gorętsze, ale i bardziej chore.

„Zademonstrowaliśmy nowy i potencjalnie niszczycielski mechanizm powstawania chorób, który może zagrażać zdrowiu zwierząt w przyszłości i prawdopodobnie będzie miał również konsekwencje dla nas”.

Albery powiedział, że zmiany klimatyczne „wstrząsają ekosystemami do głębi” i powodują interakcje między gatunkami, które prawdopodobnie już rozprzestrzeniają wirusy. Powiedział, że nawet drastyczne działania w celu rozwiązania problemu globalnego ogrzewania nie wystarczą, aby powstrzymać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

„Tak się dzieje, nie można temu zapobiec nawet w najlepszym przypadku scenariuszy zmiany klimatu i musimy wprowadzić środki w celu budowy infrastruktury zdrowotnej w celu ochrony populacji zwierząt i ludzi” – powiedział.

Artykuł badawczy stwierdza, że ​​co najmniej 10 000 typów wirusów zdolnych do infekowania ludzi krąży „po cichu” w populacjach dzikich zwierząt. Do niedawna takie infekcje krzyżowe były niezwykłe, ale ponieważ więcej siedlisk zostało zniszczonych z powodu rolnictwa i ekspansji miejskiej, więcej osób miało kontakt z zakażonymi zwierzętami.

Zmiana klimatu zaostrza ten problem, pomagając w rozprzestrzenianiu się chorób między gatunkami, które wcześniej się ze sobą nie spotkały. Badanie prognozuje przesunięcia zasięgu geograficznego 3139 gatunków ssaków spowodowane zmianami klimatu i użytkowania gruntów do 2070 r. i wykazało, że nawet przy stosunkowo niskim poziomie globalnego ogrzewania nastąpi co najmniej 15 000 międzygatunkowych przypadków przenoszenia jednego lub więcej wirusów w tym okresie. czas.

Nietoperze będą odpowiedzialne za większość rozprzestrzeniania się tej choroby ze względu na ich zdolność do pokonywania dużych odległości. Zarażony nietoperz w Wuhan w Chinach jest podejrzewaną przyczyną wybuchu pandemii Covid i poprzednie badania oszacowały W populacjach nietoperzy krąży już około 3200 szczepów koronawirusów.

Nowe badania ostrzegają, że ryzyko chorób związanych z klimatem nie jest przyszłością. „Co zaskakujące, okazuje się, że ta ekologiczna transformacja może już trwać, a utrzymywanie ocieplenia poniżej 2C w ciągu stulecia nie zmniejszy przyszłego udostępniania wirusów” – stwierdza artykuł.

Znaczna część ryzyka choroby koncentruje się na obszarach wysoko położonych w Afryce i Azji, chociaż brak monitorowania ma utrudnić śledzenie postępów niektórych wirusów. „Istnieje ta monumentalna i w większości nieobserwowana zmiana zachodząca w ekosystemach” – powiedział Colin Carlson, inny współautor badań.

„Nie obserwujemy ich, co sprawia, że ​​ryzyko pandemii jest problemem wszystkich. Zmiany klimatyczne tworzą niezliczone ogniska zagrożenia odzwierzęcego na naszym podwórku. Musimy budować systemy opieki zdrowotnej, które są na to gotowe ”.

Eksperci niezaangażowani w badania stwierdzili, że badanie podkreśliło pilną potrzebę udoskonalenia procesów mających na celu zapobieganie przyszłym pandemiom, a także stopniowego wycofywania paliw kopalnych, które powodują kryzys klimatyczny.

„Podkreśla fakt, że musimy, absolutnie musimy, zapobiegać rozprzestrzenianiu się patogenów” – powiedział Aaron Bernstein, tymczasowy dyrektor centrum ds. klimatu, zdrowia i środowiska na Uniwersytecie Harvarda.

Szczepionki, leki i testy są niezbędne, ale bez większych inwestycji w pierwotną prewencję pandemiczną, a mianowicie ochronę siedlisk, ścisłe regulowanie handlu dziką fauną i florą oraz poprawę bezpieczeństwa biologicznego zwierząt gospodarskich, na przykład znajdziemy się w świecie, w którym tylko bogaci są w stanie znieść jeszcze więcej prawdopodobne wybuchy chorób zakaźnych ”.

Peter Daszak, prezes EcoHealth Alliance, organizacji non-profit zajmującej się zapobieganiem pandemii, powiedział, że chociaż ingerencja człowieka w krajobraz jest od jakiegoś czasu rozumiana jako ryzyko choroby, nowe badania stanowią „krytyczny krok naprzód” w zrozumieniu, w jaki sposób zmiany klimatu będzie napędzać rozprzestrzenianie się wirusów.

„Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że możemy już być w tym procesie – coś, czego się nie spodziewałem i prawdziwy dzwonek dla zdrowia publicznego” – powiedział. „W rzeczywistości, jeśli myślisz o prawdopodobnych skutkach zmiany klimatu, jeśli jedną z nich są choroby pandemiczne, mówimy o bilionach dolarów potencjalnego wpływu.

„Ten ukryty koszt zmian klimatycznych został wreszcie naświetlony, a wizja tego artykułu pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo brzydką przyszłością dla dzikiej przyrody i dla ludzi”.

Leave a Comment