Prezydent Biden, Bill i Hillary Clinton przemawiają na pogrzebie Madeleine Albright

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Oczekuje się, że ponad 1400 osób, w tym prezydent Biden i kilku przywódców zagranicznych, weźmie udział w środowym pogrzebie byłej sekretarz stanu Madeleine Albright, która zmarła w zeszłym miesiącu w wieku 84 lat po długiej karierze w służbie publicznej.

Nabożeństwo rozpoczęło się niedługo potem 11.00 w środę w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie, z którą Albright była związana od kilkudziesięciu lat. Biden, były prezydent Bill Clinton i była sekretarz stanu Hillary Clinton wygłoszą pochwały upamiętniające życie Albright, w tym jej wyróżnienie jako pierwszej w kraju kobiety sekretarz stanu.

Inni, którzy oddadzą hołd Albright to zastępca sekretarza stanu Wendy R. Sherman, która przyjaźni się z Albright od ponad 35 lat; była sekretarz stanu Condoleezza Rice, która była studentką ojca Albright, Josefa Korbela, na uniwersytecie w Denver; i trzy córki Albright.

Albright zmarła 23 marca. Jak podała jej rodzina, przyczyną był rak.

Madeleine Albright, pierwsza kobieta-sekretarz stanu, umiera w wieku 84 lat

Muzyka na środowym nabożeństwie będzie zawierać utwory czeskich kompozytorów jako ukłon w stronę korzeni Albright: Albright urodziła się w 1937 roku na terenie ówczesnej Czechosłowacji. Jej żydowska rodzina uciekła z Pragi, aby uciec przed nazistami, a później Albright przybyła do Stanów Zjednoczonych jako uchodźca polityczny w wieku 11 lat. Inne utwory muzyczne to hymn napisany przez profesora z macierzystej uczelni, Wellesley College. Wystąpi trębacz Chris Botti i pianista Herbie Hancock.

Obecni będą przywódcy zagraniczni: Salome Zurabichvili, prezydent Gruzji; Vjosa Osmani-Sadriu, prezydent Kosowa; Bisera Turković, minister spraw zagranicznych Bośni; Miloš Vystrčil, przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej; oraz Jan Lipavský, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

Towarzysze Albright będą byłymi członkami jej oddziału ochronnego i dyplomatycznej służby bezpieczeństwa, gdy służyła jako ambasador USA przy ONZ.

Wśród innych głośnych osobistości będą: sekretarz stanu Antony Blinken, sekretarz obrony Lloyd Austin, były prezydent Barack Obama i była pierwsza dama Michelle Obama, były wiceprezydent Al Gore, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-Calif.) i mniejszość w Senacie Lider Mitch McConnell (R-Ky.), Wraz z dużą, ponadpartyjną grupą członków Kongresu.

„Dyplomacja szpilkowa” Madeleine Albright żyje w muzeum Departamentu Stanu

We wtorkowym przemówieniu Pelosi wspominał Albright jako drogiego osobistego przyjaciela, a także jako kobietę stanu.

„Była mistrzynią bezpieczeństwa narodowego w naszym kraju” – powiedział Pelosi. „Była ucieleśnieniem amerykańskiego snu, jej rodzina przybyła, gdy miała 11 lat, uchodźcy do naszych brzegów. Jej osobista historia to zadatki na powieści, filmy i cała reszta. Ale była świeża i rozbrykana i – naprawdę miała poczucie humoru, które było cudowne ”.

Wiceprezydent Harris również miał wziąć udział, ale ona… pozytywny wynik testu na koronawirusa wtorek i izoluje się w domu.

Matt Viser przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment