Rand Paul blokuje głosowanie Senatu w sprawie przyjęcia ustawy o pomocy wojennej dla Ukrainy

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Sen. Rand Paul (R-Ky.) sprzeciwił się w czwartek głosowaniu Senatu w sprawie pomocy dla Ukrainy, opóźniając przyjęcie ustawy do przyszłego tygodnia i tłumiąc ponadpartyjny nacisk na utrzymanie stałej pomocy dla Kijowa.

Senator spotkał się z reakcją na swoją opozycję, ale powiedział, że podtrzymuje swoją decyzję. „Moja przysięga jest składana Konstytucji Stanów Zjednoczonych, a nie jakiemukolwiek obcemu narodowi” Paul tweetował Czwartkowy wieczór, powtarzając swoje uwagi na posiedzeniu Senatu. Powiedział, że sympatyzuje z narodem ukraińskim, Paul dodał, że Stany Zjednoczone „nie mogą nadal wydawać pieniędzy, których nie mamy”, ponieważ „zagraża to naszemu własnemu bezpieczeństwu narodowemu”.

Projekt ustawy, który wysłałby na Ukrainę 39,8 mld dolarów pomocy gospodarczej, humanitarnej i obronnej – uchwalona w Izbie Reprezentantów w tym tygodniu z szerokim poparciem. Prezydent Biden powiedział, że chce mieć to na swoim biurku do końca tego tygodnia, a Waszyngton stara się zażegnać brak funduszy na Ukrainę, gdy siły Kijowa ścierają się z rosyjską armią na wschodzie i południu kraju. W liście do prawodawców w tym miesiącu wzywającym Kongres do zatwierdzenia pakietu pomocowego, sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział, że pozostałe zatwierdzone środki pomocowe wyczerpią się do 19 maja”.

Paulowi udało się w pojedynkę zablokować awans pakietu, ponieważ Senat wymaga jednomyślnej zgody na szybkie poddanie takiej ustawy pod ostateczne głosowanie. Teraz komora musi przeskoczyć wszystkie zwykłe obręcze proceduralne.

House zatwierdza prawie 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją

Paul poprosił o wyznaczenie inspektora generalnego do nadzorowania finansowania, ale odrzucił ofertę przywódców Senatu o przeprowadzenie głosowania nad poprawkami do jego postanowienia. Zmiana ustawy zmusiłaby go z powrotem do Domu.

W odpowiedzi przywódca większości w Senacie Charles E. Schumer (D.Y.) powiedział, że stanowisko Paula jest sprzeczne z „przytłaczającą większością” prawodawców w izbie. „Ponownie, wszystko, co osiągnie dzięki swoim dzisiejszym działaniom, to opóźnienie tej pomocy, a nie jej zatrzymanie” – dodał Schumer. „To pomoc rozpaczliwie potrzebna dzielnemu ludowi walczącemu z autorytaryzmem i broniącym demokracji”.

sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki odnotowane w czwartkowym briefingu informacyjnym że rachunek już wliczone finansowanie dla obecnych inspektorów generalnych, jak również inne środki nadzoru. Powtórzyła również wezwanie Bidena do przepchnięcia pakietu pomocowego przez proces legislacyjny.

Sprzeciw Pawła spotkał się z dezaprobatą w kraju i za granicą. Olexander Scherba, były ambasador Ukrainy w Austrii, powiedział na Twitterze że posunięcie Pawła było równoznaczne z porażką w obronie wolności Ukrainy. Kandydat Demokratów, który chce usunąć Paula z mandatu w tegorocznych wyborach, Charles Booker, również zadenuncjowany jego przeszkoda. Biuro Paula nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

W zeszłym miesiącu Paul powiedział podczas przesłuchania w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, że poparcie USA dla przystąpienia Ukrainy do NATO przyczyniło się do decyzji Rosji o inwazji. Komentarz był postrzegany jako echo rosyjskich rozmów, co doprowadziło do starcia z sekretarzem stanu Antony Blinkenem i wywołało nagany ze strony obserwatorów Rosji.

Cheng zgłosił się z Seulu.

Leave a Comment