Randy Weaver, człowiek, który walczył z agentami federalnymi w Ruby Ridge, nie żyje

Randy Weaver, zwolennik białej supremacji, który stał się bohaterem współczesnego ruchu milicyjnego po 11-dniowym starciu z agentami federalnymi w Ruby Ridge, zmarł.

74-latek zmarł w środę, według posta na Facebooku córki Tkaczki, Sary Weaver.

Sara Weaver, która mieszka w Marion w stanie Montana, nie podzieliła się szczegółami dotyczącymi śmierci jej ojca i nie można było uzyskać od niej komentarza. Biuro szeryfa hrabstwa Flathead, które pełni jednocześnie funkcję biura koronera, powiedziało, że nie ma żadnych informacji na temat Weavera. Logan Health Medical Center, największy szpital w regionie, nie odpowiedział na pytania, czy był pacjentem.

Weaver, mieszkaniec Iowa, który wraz z rodziną przeprowadził się do North Idaho w latach 80., stał się powszechnie znany w sierpniu 1992 roku

Marszałkowie Stanów Zjednoczonych próbowali go aresztować po tym, jak nie stawił się w sądzie, aby postawić zarzuty produkcji i posiadania nielegalnych strzelb. Weaver odmówił poddania się i zaszył się w ręcznie zbudowanej chacie rodziny na szczycie Ruby Ridge, niedaleko Neapolu w hrabstwie Boundary.

W sierpniu. 21, sześciu marszałków przeglądających chatę Weavera wpadło na niego, jego 14-letniego syna Samuela i przyjaciela Kevina Harrisa. Spotkanie doprowadziło do strzelaniny i śmierci wicemarszałka USA Williama Degana i Sammy’ego Weavera.

Setki agentów federalnych przybyły do ​​odległego miejsca po incydencie i rozpoczęło się 11-dniowe oblężenie.

Przemoc trwała w sierpniu. 22, kiedy snajper FBI Lon Horiuchi zastrzelił żonę Tkacza, Vicki Weaver.

„To była tragedia dla obu stron” – powiedział Tony Stewart, jeden z członków założycieli Kootenai County Human Rights Task Force on Human Relations. „Nie było zwycięzców”.

Konflikt oczarował naród. Miliony Amerykanów oglądało to wydarzenie w telewizji i w druku, dopóki nie zakończyło się w sierpniu. 31. Weaver został aresztowany i zabrany do Boise, podczas gdy jego córki zamieszkały z krewnymi.

Rząd federalny oskarżył Weavera i Harrisa o listę przestępstw, w tym o morderstwo Degana, ale ława przysięgłych w 1993 roku uniewinniła mężczyzn praktycznie ze wszystkich zarzutów. Weaver został skazany tylko za dwa drobne zarzuty.

Departament Sprawiedliwości ukarał 12 agentów federalnych za ich działania w Ruby Ridge, a agencja w 1995 roku zapłaciła Weaverowi 3,1 miliona dolarów za śmierć jego żony i syna.

Trzydzieści lat po katastrofalnym impasie Ruby Ridge pozostaje krzykiem dla antyrządowych ekstremistów.

John Allison, prawnik ze Spokane, który relacjonował oblężenie jako reporter telewizyjny KXLY, powiedział, że Ruby Ridge pokazał opinii publicznej, że antyrządowy ekstremizm jest prawdziwy i bardziej rozpowszechniony, niż sądzili ludzie.

„To był naprawdę, jak sądzę, dzwonek alarmowy dla narodu” – powiedziała Allison. „Z pewnością dotyczyło mnie i nas na północno-zachodnim Pacyfiku stopień, w jakim istniała frakcja ludzi, którzy byli bardzo nieufni i wściekli na rząd”.

Były reporter „Review Spokesman-Review” J. Todd Foster, obecnie redaktor The Cleveland Daily Banner w Tennessee, opisał Ruby Ridge dla gazety wraz z Billem Morlinem i Jess Walterem. Powiedział, że Weaver pozostawia po sobie dwutorową spuściznę.

„To rasistowski, chociaż sam siebie nazywał białym separatystą” – powiedział Foster. „Jest także przykładem przesadnego działania rządu”.

W następstwie Ruby Ridge federalne organy ścigania przyznały, że strasznie poradziły sobie z oblężeniem. Tragiczny impas, wraz z oblężeniem Waco w Teksasie, które miało miejsce sześć miesięcy później, zmieniły sposób, w jaki organy ścigania radziły sobie z rozgrywkami z uciekinierami.

Organy ścigania zaczęły kłaść większy nacisk na deeskalację i czekanie, aż uciekinierzy się poddadzą.

Walter, którego książka z 1995 roku „Every Knee Shall Bow” jest często określana jako definitywna relacja z impasu, powiedział w wywiadzie dla The Spokesman-Review z 2017 roku, że ani Weaver, ani rząd nie byli bez winy. Książka została później ponownie wydana jako „Ruby Ridge”.

„W tej sprawie było tak wiele błędnych kroków, że naprawdę jest to podręcznik, czego nie należy robić w organach ścigania” – powiedział Walter. „To także podręcznik, w jaki sposób paranoja może spowodować, że mężczyzna narazi swoją rodzinę na niebezpieczeństwo i straci dwóch członków”.

Weaver pozostał popularny wśród zwolenników białej supremacji i skrajnie prawicowych ekstremistów w latach po oblężeniu. Często widywano go, jak sprzedawał swoją książkę „Federalne oblężenie w Ruby Ridge” na pokazach broni i wystawach survivalowych.

Pozostaje ikoną: 30 lat później jego śmierć wywołała falę żalu w mediach społecznościowych.

Allison relacjonowała proces Weavera w Boise, gdy zaczynał przejście od dziennikarstwa do prawa.

Powiedział, że pamięta wysłuchiwanie argumentów Gerry’ego Spence’a, prawnika Tkacza. Allison powiedziała, że ​​obrona Spence’a zwróciła jego uwagę na wiele kwestii związanych z przesadą rządu.

„W pewien sposób rząd zarabia na nieufność, którą odczuwa wielu ludzi” – powiedział.

Allison powiedział, że uważa, że ​​Ruby Ridge może wyciągnąć ważną lekcję.

„Myślę, że wszyscy musimy nadal słuchać ludzi, którzy są wściekli” – powiedział. „Musimy spróbować zrozumieć, dlaczego i umieścić to we właściwej perspektywie, a nie lekceważyć gniewu lub nie ufać mu”.

Leave a Comment